Προς το περιεχόμενο

Strat wiring modification


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω να μου έρθουν οι Fender SCN μαγνήτες. Και επειδή είμαι σε φάση να αντικαταστήσω όλα τα ηλεκτρικά της κιθάρας, σκέφτηκα μιας και θα κάνω τον κόπο να κάνω και καμιά μοντίφα, για ποικιλία.

 

Αυτό που θέλω είναι πάνω κάτω το κλασσικό setup μιας stratocaster (Neck, Neck||Middle, Middle, Middle||Bridge, Bridge) με την προσθήκη ενός push/pull (πιθανότατα στο volume) όπου θα πετυχαίνω 2 επιπλέον συνδυασμούς, Neck-Middle σε σειρά και Middle-Bridge σε σειρά.

Περνώντας από μια trial-and-error διαδικασία, καθαρά επί χάρτου, κατέληξα στο παρακάτω διάγραμμα.

Αυτό που (ελπίζω/νομίζω ότι) κάνει η συγκεκριμένη διάταξη είναι:

Όταν το push/pull είναι "κάτω", ο πενταθέσιος strat επιλογέας παίζει όπως παίζει σε όλες τις Strat. Όταν το τραβήξω, τότε στις θέσεις 1 και 5 του επιλογέα (Neck και Bridge δλδ), "προστίθεται" σε σειρά ο μεσαίος μαγνήτης.

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τι γίνεται στις θέσεις 2 & 4. Στην αρχή νόμιζα ότι θα είχα mute αλλά τώρα που το ξανακοιτάω, νομίζω ότι ή θα έχω πάλι παράλληλα σύνδεση Neck||Middle και Middle||Bridge αλλά Out-of-phase ή θα βραχυκυκλώνονται οι ακραίοι μαγνήτες και στις θέσεις 2,3,4 θα ακούω μόνο τον middle. Τέλος πάντων δεν έχει και πολύ σημασία αυτό.

 

wiring1.jpg

 

Από σας (όποιος δηλαδή κατέχει λίγο το άθλημα του wiring moding) θα ήθελα να μου πείτε αν είναι ΣΩΣΤΟ και ΕΦΙΚΤΟ αυτό που δείχνω.

:)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε βοηθάει κάποιο από αυτά;

 

 

http://www.torresguitars.com/guitartricks/stratseries.html

http://www.guitarnuts.com/wiring/stratlovers.php

 

(Το δεύτερο μου φαίνεται πιο προσεγμένο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος εισαι,κι εγω ετσι το κανω..και μια ασχετη με το θεμα προταση(δεδομενων των μαγνητων),τι ποτς θα χρησιμοποιησεις;με τους αθορυβους θα σου προτεινα να μην πεσεις κατω απο 500αρια..καλη επιτυχια anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Το δεύτερο site μου είναι γνωστό.

Το θέμα είναι ότι σε κανένα από τα δύο δεν βλέπω αυτό που περιγράφω. Την δυνατότητα δηλαδή να έχω ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ επιπλέον συνδυασμούς διαθέσιμους, Neck-Middle σε σειρά και Middle-Bridge σε σειρά.

 

Στο πρώτο δείχνει την "μισή" λύση, το Middle-Bridge δλδ και στο δεύτερο δίνει πάλι Middle-Bridge και Bridge-Neck.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος εισαι,κι εγω ετσι το κανω..

 

Μου δίνεις ελπίδες. Μπορείς να μου πεις τι γίνεται στις θέσεις 2-3-4 όταν έχεις τραβηγμένο το push/pull?

 

και μια ασχετη με το θεμα προταση(δεδομενων των μαγνητων),τι ποτς θα χρησιμοποιησεις;με τους αθορυβους θα σου προτεινα να μην πεσεις κατω απο 500αρια..καλη επιτυχια anyway!

 

Δεν ξέρω και με έχει προβληματίσει. H αλήθεια είναι ότι το original διάγραμμα της American Deluxe που χρησιμοποιεί αυτούς τους μαγνήτες, δείχνει 250Κ.

 

Diagram:

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/stratocaster/0112004803A/SD0112004803APg2.pdf

Parts List:

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/stratocaster/0112004803A/SD0112004803APg3.pdf

 

Από την άλλη διάβασα ότι κάποιοι που "άνοιξαν" τις deluxe τους βρήκαν μέσα μέχρι και 1000Κ pots.

Έχω ακούσει ότι αν βάλεις 500άρια ο ήχος γίνεται περισσότερο πριμαριστός κάτι που δεν το θέλω και πολύ.

Εσύ τι μαγνήτες έχεις και τι pots χρησιμοποιείς?

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μονούς μαγνήτες προτείνονται 250άρια, για διπλούς 500άρια... Τα 500άρια στους μονούς είναι όντως πολύ bright, αλλά όταν τους συνδέσεις σε σειρά (που σημαίνει ότι φτιάχνεις ένα humbucker κατά κάποιο τρόπο), ίσως είναι μουντοί με τα 250άρια... Δεν το έχω δοκιμάσει, αν κάνω λάθος, φωνάχτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μονούς μαγνήτες προτείνονται 250άρια, για διπλούς 500άρια... Τα 500άρια στους μονούς είναι όντως πολύ bright, αλλά όταν τους συνδέσεις σε σειρά (που σημαίνει ότι φτιάχνεις ένα humbucker κατά κάποιο τρόπο), ίσως είναι μουντοί με τα 250άρια... Δεν το έχω δοκιμάσει, αν κάνω λάθος, φωνάχτε...

 

Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ 250 ή ΜΟΝΟ 500 (για το volume pot πάντα μιλώντας). Άρα πρέπει να αποφασίσει κάποιος ποιός ήχος τον ενδιαφέρεις περισσότερο.

Εμένα με ενδιαφέρει ποιο πολύ οι single-coils διατάξεις. Οι humbucker διατάξεις είναι κάτι extra. Άν ακούγονται λίγο μουντοί δεν με νοιάζει και τόσο μιας και όταν θα το γυρίζω σε in-series συνήθως θα έχω αρκετό distortion.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι scn ομως δεν ειναι ακριβως μονοι, η deluxe που τους φοραει 500ρια εχει. Βασικα θελεις να παρεις 2 απο τις επιλογες που δινει ο s-1 των deluxe (θεσεις 1 και 5), αλλα με πιο απλο wiring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ 250 ή ΜΟΝΟ 500

 

Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ενδιάμεσο; Ας πούμε η rs έχει 280άρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι scn ομως δεν ειναι ακριβως μονοι, η deluxe που τους φοραει 500ρια εχει.

Ναι δεν είναι μονοί. Αλλά δεν έχουν και πολύ παραπάνω output από τους κλσσικούς μονούς. Μη σου πω ότι είναι λιγότερο hot από τους Texas Specials, και εκεί ξέρω ότι σίγουρα χρησιμοποιούν 250κ.

 

Βασικα ο  θελεις να παρεις 2 απο τις επιλογες που δινει ο s-1 των deluxe (θεσεις 1 και 5), αλλα με πιο απλο wiring.

 

Oh Yes!

 

 

Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ενδιάμεσο; Ας πούμε η rs έχει 280άρια...

 

Δεν μ'αρέσουν τα ημίμετρα :D (άσε που ήδη έχω 6 250κ pots, 3 500κ και 1 250κ Push/pull....  Βαριέμαι να ψάχνω και 280άρια...)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου