Προς το περιεχόμενο

Strat wiring modification


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οutput οντως δεν εχουν και καλα κανουν, ηπια πραγματα. Παντως μην περιμενεις οτι θα ακουσεις κατι ξεχωριστο-διαφορετικο με τους μαγνητες σε σειρα, εγω προσωπικα δεν το χρησιμοποιω καθολου το s-1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οutput οντως δεν εχουν και καλα κανουν, ηπια πραγματα. Παντως μην περιμενεις οτι θα ακουσεις κατι ξεχωριστο-διαφορετικο με τους μαγνητες σε σειρα, εγω προσωπικα δεν το χρησιμοποιω καθολου το s-1.

 

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω απλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να καταλάβω το "γιατί όχι"...!

Σε διάφορα βιντεάκια στο Youtube πάντως, όταν πατάνε το S-1 φαίνεται ότι γίνεται αρκετά πιο hot το output.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θεσεις 1 και 5 θα ελεγα οτι απλα εχει λιγο περισσοτερο ογκο αλλα χανει καπως σε ευκρινεια. Ισως αυτο να σου δινει καπως λανθασμενη 'εικονα' του τι γινεται, το output πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι να 'αυξανεται'.

Γιατι δεν αντιγραφεις ολοκληρο το wiring της deluxe, αν βρεις διακοπτη s-1 (δεν ξερω αν πωλειται κατι τετοιο ξεχωριστα)?

 

edit: καπου εχω και μια φωτο μεσα απο το pickguard, αν τη βρω θα την ανεβασω να δεις τι χαμος γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και εγώ σε κάποια φάση κάτι παρόμοιο, αλλά αντί για switch χρησιμοποιούσα το κάτω tone σαν blend control για τον μεσσαίο μαγνήτη με το άλλο tone να λειτουργεί ως master tone (επισυνάπτω το σχετικό διάγραμμα). Για master tone δοκίμασα και τα fender ΤΒΧ και  Νο-load (και κράτησα το δεύτερο).

 

Και το σύστημα αυτό με blend ήταν αρκετά χρηστικό, γιατί μπορούσες να επιτύχεις και ενδιάμεσα ηχοχρώματα και με το master tone ήταν κάπως σαν μια δωρεάν version της eric clapton strat  ;D.

 

Με το blend ποτεντιόμετρο στο full, στις θέσεις 2+4 έπαιζε μόνο ο μεσσαίος με αυτό το setup.

 

Και το διάγραμμα σου πάντως μάλλον μου φαίνεται σωστό. Εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το push-pull αντί για το switch για να μην τρυπήσεις και το pickguard!

 

Σε διάφορα βιντεάκια στο Youtube πάντως, όταν πατάνε το S-1 φαίνεται ότι γίνεται αρκετά πιο hot το output.

 

Όταν βάλεις δύο μαγνήτες σε σειρά, έχεις μια σχετική αύξηση στο output, τουλάχιστον στην δική μου κιθάρα ακουγόταν αρκετά ξεκάθαρα. Πολύ σωστό και αυτό που ειπώθηκε σχετικά με την ευκρίνεια, αν και κατά την άποψή μου, το βασικό θέμα βρίσκεται στο ηχόχρωμα, (και ειδικά στην θέση bridge) γιατι ουσιαστικά τα 2 πηνία που απαρτίζουν τον "διπλοπηνιακό" βρίσκονται μακρυά το ένα με το άλλο και όχι δίπλα-δίπλα όπως σε έναν κανονικό humbucker.

 

Τώρα, όσον αφορά τα ποτεντιόμετρα, νομίζω ότι είναι και θέμα τι σου ακούγεται και εσένα καλύτερα. Βέβαια, δεν πρέπει να παραβλέψεις το γεγονός ότι οι SCN είναι ουσιαστικά διπλοί μαγνήτες και συνεπώς μάλλον καλύτερα να πας σε 500Κ τουλάχιστον για το volume. Αλλά εφόσον έχεις ήδη ποτεντιόμετρα και των 2 τύπων, δοκίμασε και αποφάσισε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θεσεις 1 και 5 θα ελεγα οτι απλα εχει λιγο περισσοτερο ογκο αλλα χανει καπως σε ευκρινεια.

...Ότι ακριβώς πρέπει να περιμένει, δηλαδή, κάποιος από έναν humbucking μαγνήτη

 

Ισως αυτο να σου δινει καπως λανθασμενη 'εικονα' του τι γινεται, το output πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι να 'αυξανεται'.

 

Οι μαγνήτες χοντρά-χοντρά, είναι "μονάδες παραγωγής ηλεκτρισμού". Όταν χτυπιέται μια χορδή δημιουργεί επαγωγικό ρεύμα, μια μικρή διαφορά δυναμικού ανάμεσα στα δύο καλώδια του μαγνήτη. Αν πχ ένας Χ μαγνήτης παράγει Υ milivolt ρεύματος, τότε 2Χ μαγνήτες σε σειρά παράγουν 2Υ milivolts ρεύματος.

 

Γιατι δεν αντιγραφεις ολοκληρο το wiring της deluxe, αν βρεις διακοπτη s-1 (δεν ξερω αν πωλειται κατι τετοιο ξεχωριστα)?

 

Γιατί πρώτον είναι αρκετά πολύπλοκο για τις ικανότητές μου και δεύτερον είναι δύσκολο να τα βρεις. Το superswitch το βρήκα http://www.thomann.de/gr/fender_5waysuperswitch.htm αλλά το S-1 όχι. Αν μου βρισκόταν ολόκληρο το wiring συνδεδεμένο κάπου μαζί με τους συγκεκριμένους μαγνήτες, σε συμφέρουσα τιμή (το τονίζω το "συμφέρουσα" γιατί το wiring το'χω βρει στο ebay αλλά τσιμπημένο) ίσως να το 'περνα.

 

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ότι ακριβώς πρέπει να περιμένει, δηλαδή, κάποιος από έναν humbucking μαγνήτη

Απο κανονικους μονους σε ψευδοhumbucker θα υπηρχε σιγουρα μεγαλυτερη διαφορα, απο noiseless σε... ψευδοτετραπηνιο ;D οχι και τοσο ή τουλαχιστον αυτη τη διαφορα δεν την βρισκω εγω τοσο χρησιμη :)

.είναι αρκετά πολύπλοκο

Σε διαγραμμα το ειδες? Και απο κοντα φαινεται πολυ σπαζοκεφαλια

 

Ειμαστε και... ομοχρωμοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτωντας τον εαυτό μου και με ελαφρά διάθεση

 

Οι μαγνήτες χοντρά-χοντρά, είναι "μονάδες παραγωγής ηλεκτρισμού".

 

Δημιουργείται το ερώτημα... Πόσοι Heavy-Metal-άδες χρειάζονται για να ανάψουν μια λάμπα?

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τι γίνεται στις θέσεις 2 & 4. Στην αρχή νόμιζα ότι θα είχα mute αλλά τώρα που το ξανακοιτάω, νομίζω ότι ή θα έχω πάλι παράλληλα σύνδεση Neck||Middle και Middle||Bridge αλλά Out-of-phase ή θα βραχυκυκλώνονται οι ακραίοι μαγνήτες και στις θέσεις 2,3,4 θα ακούω μόνο τον middle. Τέλος πάντων δεν έχει και πολύ σημασία αυτό.

 

Εχεις δικιο, δεν θα κανει mute αλλα θα παιζει μονο o middle!

 

Γιατί πρώτον είναι αρκετά πολύπλοκο για τις ικανότητές μου και δεύτερον είναι δύσκολο να τα βρεις. Το superswitch το βρήκα http://www.thomann.de/gr/fender_5waysuperswitch.htm αλλά το S-1 όχι. Αν μου βρισκόταν ολόκληρο το wiring συνδεδεμένο κάπου μαζί με τους συγκεκριμένους μαγνήτες, σε συμφέρουσα τιμή (το τονίζω το "συμφέρουσα" γιατί το wiring το'χω βρει στο ebay αλλά τσιμπημένο) ίσως να το 'περνα.

 

Στο ebay βρισκεται το S-1 περιπου στα $25...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου