Προς το περιεχόμενο

Strat wiring modification


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω, το blend μου ακούγεται..."κάπως".

Μπερδεύεται πολύ το πράγμα. Άσε που σκοπεύω να βάλω κάτι Nickel Knobs που πήρα που δεν έχουν επάνω αριθμούς και δεν θα ξέρω κάθε φορά πόσο blended είμαι.

Η επιπλέον (ελαφριά) μόντα που σκέφτομαι να κάνω είναι το 2ο tone να είναι συνδεδεμένο με τον bridge και όχι με τον middle μαγνήτη, αλλά αυτό είναι κάτι εύκολο.

 

Αντι για Blend μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα περιστροφικο ON-OFF switch!  8)

Αρα θα μπορεις να εχεις τα Nickel Knobs...

 

Βεβαια δεν θα εχεις δυο tone... αλλα ενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ σκοπεύω να κρατήσω το Look της κλασικής strat...

 

Άσε που σκοπεύω να βάλω κάτι Nickel Knobs που πήρα που δεν έχουν επάνω αριθμούς...

 

εεεεπ!...   ;D  ;D  ;D

 

Η επιπλέον (ελαφριά) μόντα που σκέφτομαι να κάνω είναι το 2ο tone να είναι συνδεδεμένο με τον bridge και όχι με τον middle μαγνήτη, αλλά αυτό είναι κάτι εύκολο.

 

μπορεις να κανεις και τους δυο (bridge και middle) να εχουν το ενα Tone και τον neck το αλλο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας Strat Look, εννοούσα

-3 single coils

-1 5-way switch

-3 knobs

;D

 

Δεν είπα ότι θα κρατήσω τα χρώματα όλα άσπρα.

 

Τους SCN τους παρήγειλλα μαύρους, επίσης μαύρο αλλά με κόκκινη ρίγα, παρήγγειλα ένα pickguard από warmoth.

 

Δυστυχώς και να ήθελα να την έχω την Strat 100% original οπτικά, δεν μπορώ γιατί πριν 7-8 χρόνια έκανα την μ@λ@κί@ και έδωσα σε μάστορα και μου έσκαψε το σώμα και μου έβαλε Floyd Rose... (κλαψ, νεανικές απερισκεψίες.... %#$@# το μυαλό μου, μέσα)

 

μπορεις να κανεις και τους δυο (bridge και middle) να εχουν το ενα Tone και τον neck το αλλο.

 

Το σκέφτηκα, αλλά δεν με κόφτει και πολύ για τον middle. Είναι ένας μαγνήτης που δεν πολυχρησιμοποιώ....

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας Strat Look, εννοούσα

-3 single coils

-1 5-way switch

-3 knobs

;D

 

Δεν είπα ότι θα κρατήσω τα χρώματα όλα άσπρα.

 

αλλο κλασσικο "strat look" και αλλο κλασσικο "strat layout".

 

Εσυ πας για το δευτερο, γιατι τα nickel knobs δεν ειναι κλασσικο strat look.  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi!Το σχεδιαγραμμα σου ειναι ειναι σωστο,οποτε μη μασας,εκτελεσε το!Με το διακοπτη(η push pull pot) ενεργοποιημενο θα εχεις:Μ+Β σε σειρα στη θεση 1(οπου κανονικα εχεις μονο του τον Β) και Μ+Ν σε σειρα στη θεση 5(οπου κανονικα εχεις Ν)..στις υπολοιπες τρεις που απομενουν θα εχεις τον Μ μονο του,οποτε οι νεες θεσεις σου ειναι οι δυο σειριακες..οι αθορυβοι στρατομαγνητες ε ι ν α ι humbuckers,με αλλη διαταξη στα πηνια τους(αντι για το κλασικο tandem format,τα τοποθετουν το ενα κατω απ το αλλο,εξ αυτου και ο ορος 'vertical humduckers')...αρα καλο ειναι να μην πεσεις κατω απο 500αρια ποτς(ΙΜΗΟ)..Good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Μου δίνεις αυτοπεποίθηση  :D

 

καλο ειναι να μην πεσεις κατω απο 500αρια ποτς(ΙΜΗΟ)..Good luck!

 

Μιλάς και για τα 3 pots ή μόνο για το Volume ή μόνο για τα tones?

Έχω και 250κ και 500κ αλλά σε push/pull έχω μόνο 250κ.

Τέσπα. Θα αρχίσω με 250 και από κει και πέρα, ακούγοντας και κάνοντας....  ::)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..οι αθορυβοι στρατομαγνητες ε ι ν α ι humbuckers,με αλλη διαταξη στα πηνια τους(αντι για το κλασικο tandem format,τα τοποθετουν το ενα κατω απ το αλλο,εξ αυτου και ο ορος 'vertical humduckers')...αρα καλο ειναι να μην πεσεις κατω απο 500αρια ποτς(ΙΜΗΟ)..

 

Οι noiseless ειναι οντως Humbuckers αλλα συνηθως εχουν το τυλιγμα απο εναν single χωρισμενο στα δυο και τα δυο μισα με αντιστροφη πολικοτητα/φορα για να ακυρωνεται ο θορυβος. Αρα ως επι το πλειστον θελουν 250αρια.

 

Οι λεγομενοι "stacked humbuckers" πιθανον να θελουν 500αρια γιατι ουσιαστικα "στριμωχνουν" εναν κανονικο Η/Β στις διαστασεις ενος single.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι noiseless ειναι οντως Humbuckers αλλα συνηθως εχουν το τυλιγμα απο εναν single χωρισμενο στα δυο και τα δυο μισα με αντιστροφη πολικοτητα/φορα για να ακυρωνεται ο θορυβος. Αρα ως επι το πλειστον θελουν 250αρια.

 

Αυτό ξέρω και εγώ. Αν και hum-canceling μαγνήτες, δεν έχουν (συνήθως) παραπάνω output από έναν κανονικό single coil.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι ενας single χωρισμενος στη μεση.

Απλα αυτο που αλλαζει στην περιπτωση ειναι η επαγωγη και οχι η ωμικη αντισταση.

Αν και οταν συνδεονται παραλληλα πεφτει και αυτη στο μισο....

 

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις τα 250Κ τωρα, και οταν βρεις ενα διακοπτικο 500Κ δοκιμασε και με ποτς 500Κ. Οποτε στο τελος θα δεις και απο μονος σου ποια ποτς σου ταιριαζουν... πανω απο ολα μετραει εσενα τι σου αρεσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου