Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Master Keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η πρώτη μου αγορά στη κατηγορία.

Εχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογές..

Fatar sl90

Fatar VMK 188

Yamaha KX8

M AUDIO keystasion 88

CME UF80

 

Με ενδιαφέρει κυρίως αίσθηση κλαβιε.(Παραπάνω πληροφορίες δεκτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε ενδιαφέρει περισσότερο η αίσθηση του κλαβιέ άρα δεν μπορούμε να σου πούμε και πολλά διότι είναι υποκειμενικό. Πρέπει να πας να τα δεις όλα εσύ πρώτα, να μας πεις που κατέλειξες και ύστερα να σου πόύμε με τη σειρά μας τη γνώμη μας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει με το sl90 και μπορώ να πώ οτι η αισθηση ήταν πολυ καλή σε σχέση με το κλασσικο πιάνο που έπαιζα μέχρι σήμερα.Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω τίποτα.Απλά επειδή τώρα ξεκινώ(ψαρούκλας) να επεξεργάζομαι στοιχεία(επεξεργασία & φασμα  ήχων,knobs κ.τ.λ) πέραν του παιξίματος,θέλω να δημιουργώ μουσική(αλλα και σε live να μπορώ να παρουσιασω κάτι πιό γεμάτο).

Απλά θα ήθελα η πρώτη μου επιλογή να είναι όσο το δυνατον καλύτερη.

Το sl90 μπορεί να έχει καλή αίσθηση αλλα νομίζω οτι υστερεί σε πολλά με τα υπολοιπα.

Απο όσο καταλαβαίνω τα υπόλοιπα εχουν αρκετές δυνατότητες.Απλα όσο μαθαίνεις τόσο περισσότερα ζητας,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το yamaha kx8 εχει καλο κλαβιε αν και σαν κατασκευη ειναι πλαστικουρα(για μειωση του κοστους).γενικα μια μερα  δοκιμασε και παιξε οσο περισσοτερα μπορεις...η συνηθεια αλλαζει τα γουστα δραματικα.εγω συνεχεια αλλαζω προτιμηση αναλογως που εχω συνηθισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το yamaha kx8 εχει καλο κλαβιε αν και σαν κατασκευη ειναι πλαστικουρα(για μειωση του κοστους).γενικα μια μερα  δοκιμασε και παιξε οσο περισσοτερα μπορεις...η συνηθεια αλλαζει τα γουστα δραματικα.εγω συνεχεια αλλαζω προτιμηση αναλογως που εχω συνηθισει...

 

θα συμφωνησω ως κατοχος του kx8.ωραιο κλαβιε,συνεργαζεται πολυ καλα με cubase αλλα πλαστικο.το καλο βεβαια ειναι οτι ειναι πολυ ελαφρυ!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δουλεύω με το Fatar VMK 188 περίπου 2 χρόνια. Απροβλημάτιστο και πολύ καλή αίσθηση πλήκτρου, σε σχέση πάντα με τα χρήματά του. Πολύ εύκολη χρήση. Στα δύο πεντάλ που του έχω βάλει, γιατί μου αρέσει να παίζω και κανένα κλασσικό θέμα, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν το έχω αξιιοποιήσει σε live. Στον υπολογιστή, μόνο, αλλά είναι  πολύ καλό... μέχρι τώρα. Είχα αγοράσει το 1995 το studio 900 της Fatar  το οποίο πρέπει να είναι το αντίστοιχο της σειράς  SL. Πολύ καλό αποδείχθηκε, αλλά η αίσθηση στα πλήκτρα ήταν λιγότερο ρεαλιστική απ' ότι στο VMK 188. Το καινούργιο SL990 δεν το έπαιξα, πήγα κατ' ευθείαν στο πιο μεγάλο της εταιρίας. Το παλιό, μετά από 12 - 13 χρόνια περίπου, άρχισε να κάνει διακοπές σε κάποιες νότες. Γενικά άρχισαν να φαίνονται τα χρόνια του. Το έφτιαξα μόνος μου κάνα-δυο φορές, αλλά παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα αλλού, άσε που για να το ανοίξεις έπρεπε να ξεβιδώσεις "χιλιάδες" βίδες ; >:( κι έτσι το αντικατέστησα.

    Είχα δει το M - Audio, εκείνη την περίοδο που είχα πάρει το VMK  αλλά η αίσθηση του κλαβιέ ήταν απογοητευτική, προσωπική αξιολόγηση πάντα.

    Το YAMAHA, δεν θυμάμαι αν ήταν το Kx8, μου είχε αρέσει πάρα πολύ, αλλά είχε διαφορά στα χρήματα και τότε που το χρειαζόμουν, έπρεπε να περιμένω γιατί δεν το είχαν.

    Όπως αναφέρθηκε και πριν, η τελική επιλογή πρέπει να γίνει από σένα αφού τα δοκιμάσεις όλα.

    Ελπίζω να βρεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου