Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χορδές Thomastik-Infeld για κλασσική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μόλις πήρα σήμερα το πρώτο μου σετ χορδών Thomastik-Infild, & παρατήρησα ότι τα άκρα των μεταλλικών χορδών είναι τυλιγμένα με κόκκινη κλωστή.

Περεταίρω, το κάτω άκρο της χορδής τελειώνει σε μια θηλιά.

Την θηλιά αυτή την αγνοώ & τις πιάνω σαν όλες τις άλλες χορδές ή χρησιμοποιώ τη θηλιά;

Αν χρησιμοποιήσω τη θηλιά για να περάσει από μέσα η χορδή, τότε το τμήμα της χορδής που ακουμπάει στον καβαλάρη έχει ακόμα την κόκκινη κλωστή. Είναι προβληματικό αυτό;

Ξέρει κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμ ενδιαφερον. Τετοιες κλωστες εχουν συνηθως οι χορδες του μπασου, επειδη ειναι πολυ χοντρες και ειναι δυσκολο να τις τυλιξεις γυρω απο τα κλειδια. Εχω δει ομως και σε ακουστικες μια φορα...

 

Εγω τι θα εκανα: Στα κλειδια θα χρησιμοποιουσα την κλωστη για λογους ευκολιας. Στον κατω καβαλαρη θα την αγνοουσα την κλωστη, αλλα εφωσον εχει τη θηλια παει να πει οτι μαλλον μπορεις να την περασεις και ετσι, οποτε οπως λες το τμημα της χορδης που θα ακουμπαει εκει θα ειναι κλωστη.

 

Για να σιγουρευτω οτι καταλαβα σωστα, οι χορδες εχουν κοκκινη κλωστη και στα 2 ακρα και η κλωστη καταληγει σε θηλια (οχι μεταλλικη μπαλιτσα-κρικο οπως στις χορδες για ακκουστικη πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι, καταλήγουν σε θηλιά-loop.

 

Aν μπεις στη σελίδα, πάνω δεξιά θα δεις μια χορδή:

http://www.thomastik-infeld.com

 

Δεν είναι μπαλίτσα αυτο δεξιά είναι η θηλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η απάντηση που μου έστειλε η Τhomastik-Infeld:

 

Dear Customer

The Loop we need it only to produce the string .please  put he string on your guitar on the same way than the normal classical strings.

 

Best regards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου