Προς το περιεχόμενο

Tokai κ Tele Baja???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ρε παιδια...σκεφτομαι αυτο τον καιρο να κανω μια αγορα.Βασικα, 8ελω να παρω 2 κι8αρες.Μια Tele k μια Les Paul.Το προβλημα ειναι οτι δεν παιζουν λεφτα για Gibson Les Paul, και κοιταξα για καμια Τokai.Ειδα καναδυο μοντελα Les Paul copies που μου αρεσαν, αλλα 8ελω να μου πειτε αν ειναι καλες, δλδ να παρω η 8α ειναι μουφα?Αυτες που ειδα τισ βρηκα σ'αυτο το site http://www.guitarbitz.com/.Γενικα ακουω ομως πολυ καλα λογια για τις Tokai.Οποιος ξερει ας βοη8ησει.Επισης απο Tele εχω δει τη Baja κ αναρωτιεμαι, αξιζει?Δε 8ελω να ριξω κ πολλα, αλλα 8ελω μια καλη ποιοτητα.Αν μπορει να μου πει κ ο Superfunk κατι για τη συγκεκριμενη Tele, 8α το εκτιμουσα ;) Καλα πριν αγορασω 8α δοκιμασω βεβαια...αλλα πειτε μου για να ξερω

Ευχαριστω πολυ..

*Α, η Les Paul ειναι η Tobacco Sunbusrt στα 300 ευρω, η 249 λιρες...

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις Tokai, πιο καλες θεωρουνται η made in japan. Οι οποιες ξεκινανε περιπου απο τα 800 ευρω καινουριες.

Αυτη που βρηκες ειναι σχεδον σιγουρα made in china (δεν εχω αποψη για τις china ουτε καλη ουτε κακη) το μονο σιγουρο ειναι οτι φτιαχνονται απο αλλα ξυλα απο τις MIJ.

Αυτο το site που λινκαρες εχει μονο china made (αν και δεν ειδα να γραφει σε καθε κιθαρα που ειναι κατασκευασμενη).

http://www.richtonemusic.co.uk/

Αυτο εχει και MIJ Tokai. Στην Ελλαδα ο αντιπροσωπος ειναι ο Μεταλλιδης.

Γενικα υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα με τις Tokai στο forum.

Δε ξερω ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις παντως αποψη μου ειναι πρωτα να δεις Made in Japan ειτε καινουριες ειτε μεταχειρισμενες.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις Tokai, πιο καλες θεωρουνται η made in japan. Οι οποιες ξεκινανε περιπου απο τα 800 ευρω καινουριες.

Αυτη που βρηκες ειναι σχεδον σιγουρα made in china (δεν εχω αποψη για τις china ουτε καλη ουτε κακη) το μονο σιγουρο ειναι οτι φτιαχνονται απο αλλα ξυλα απο τις MIJ.

Aναλογικα ομως, αν οι Tokai standard ειναι στα επιπεδα μιας Gibson (ετσι ακουγεται τουλαχιστον), οι κινεζικες θα πρεπει να εχουν για πρωινο τις Epiphone :D

Αν μπορει να μου πει κ ο Superfunk κατι για τη συγκεκριμενη Tele, 8α το εκτιμουσα ;)

Εχει μαλλιασει η γλωσσα του να τα λεει ;D Κανε μια αναζητηση ;)

 

edit: alder και maple η tokai, ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογικα ομως, αν οι Tokai standard ειναι στα επιπεδα μιας Gibson (ετσι ακουγεται τουλαχιστον), οι κινεζικες θα πρεπει να εχουν για πρωινο τις Epiphone :D

edit: alder και maple η tokai, ενδιαφερον.

 

Μακαρι να τις τρωνε  ;D ;D αλλα αυτο που δε με τραβαει στις China ειναι οτι δεν ειναι τοσο πολυ πιο χαμηλα απο τις Epiphone στην τιμη, δε παιζει να τις δοκιμασεις (που τις epiphone τις δοκιμαζεις ανετα αφου ειναι γεματος ο τοπος) αλλα και φυσικα το οτι οι MIJ που ειναι σιγουρα καλυτερες δεν ειναι πολυ πιο ακριβες (οπως Gibson με Epiphone) καινουριες και παιζουν και πολλες μεταχειρισμενες σε πολυ καλες τιμες.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσεκαρα το site και οντως οι MIJ δν ειναι γενικα ακριβες, δλδ τοσα δινω, αμα ειναι να μου βγαλει ποιοτητα Les Paul δεν το συζητω...Καλα ξερω οτι δε 8α ειναι Les Paul, αλλα οκ.Αλλα ποση διαφορα να εχουν απο τις China μωρε, ενα 400 πανω ειναι.Einai γελοιες οι τιμες παντως...:P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσεκαρα το site και οντως οι MIJ δν ειναι γενικα ακριβες, δλδ τοσα δινω, αμα ειναι να μου βγαλει ποιοτητα Les Paul δεν το συζητω...Καλα ξερω οτι δε 8α ειναι Les Paul, αλλα οκ.Αλλα ποση διαφορα να εχουν απο τις China μωρε, ενα 400 πανω ειναι.Einai γελοιες οι τιμες παντως...:P

 

Ισως να ειναι κ ετσι απλα με τις Japan εγω θα μουν πολυ πιο σιγουρος για την ποιοτητα και το quality control, και αν μπορεις και θες να διαθεσεις τα χρηματα για μια Japan θα ξερεις οτι αυτη ειναι Les Paul  ;)

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω δοκιμασει την ακριβοτερη non-Japan Τokai Les Paul (2 κιθαρες μαλιστα) αν δε με απαταει η μνημη μου ηταν γυρω στα 600 ευρα. Ηταν θυμαμαι πολυ ωραια κιθαρα, αισθητα καλυτερη απο τις ακριβες Epiphone και νομιζω κοντραρε στα ισια μεχρι και επιπεδο Gibson Studio. Υποψην μιλαμε για κινεζικο-κορεατικο μοντελο, τα japan ειναι ακομα πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια και εγω εχω ακουσει καλα λογια για αυτες τις κιθαρες.

Μπορει καποιος να μ πει λιγο..

Αυτο το μοντελο τι ειναι? ΜIJ η κινεζο....κτλ?

http://www.richtonemusic.co.uk/guitars-1/electric-guitars-2/tokai-love-rock-ls48-tobacco-sunburst-592.html

 

Για απλα βλεπω οτι αρκετοι λετε οτι μια ΜIJ Tokai ειναι καλυτερη απο τα ακριβα της Epiphone(δεν θα πω κοντραρει Gibson) και μου φαινεται λιγο οτι να'ναι να εχει 250£

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν δεν μπορεις να δεις λεπτομερειες (χωρα κατασκευης, ξυλα κλπ) αν ενα καινουριο μοντελο ειναι κατω απο LS75 δεν ειναι Japan.

http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?page=shop.browse&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=31

 

http://www.tokaiguitar.de/produkte.php

 

Ειναι και τα δυο πολυ καλα site για να δεις στοιχεια για τα μοντελα που θελεις.

 

Για απλα βλεπω οτι αρκετοι λετε οτι μια ΜIJ Tokai ειναι καλυτερη απο τα ακριβα της Epiphone(δεν θα πω κοντραρει Gibson) και μου φαινεται λιγο οτι να'ναι να εχει 250£

 

Δεν υπαρχει MIJ Τοκαι με 250 λιρες ξεκινανε απο 700λιρες περιπου, κατι λαθος κανεις.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου