Προς το περιεχόμενο

Nέα Yamaha Synthesizers S70XS, S90XS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η YAMAHA ανανεώνει τη σειρά ΕS θέλοντας να την αναβαθμίσει όπως και με το ΜOTIF Es σε MOTIF Xs...

Ανακοινώνει λοιπόν δύο νέα όργανα, το [glow=red,2,300]S70XS,S90XS[/glow] (76 και 88 πλήκτρα αντίστοιχα)

Μάλιστα το S70XS είναι το πρώτο 76αρι με Balanced Hammer weighted action!!!

 

Για αναλυτικές πληροφορίες δείτε εδώ

 

http://www.yamahasynth.com/products/synthesizers/s9070_xs

 

Annoucement.bmp

 

To videaki της πρώτης παρουσίασης βρίσκεται εδώ

 

http://www.motifator.com/index.php/videos/view/s90_xs_s70_xs_released/

 

Eπιπλέον videos από το LIMS (London International Music Show) 2009

 

 

 

 

 

Περιμένω τα σχόλιά σας ;) ;) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου, αν μη τι άλλο φαίνεται (και ακούγεται) εντυπωσιακό.

Το Motif XS έχει ήδη πολύ καλά πιάνα, φαντάζομαι με την προσθήκη ακόμα 128MBytes δειγμάτων πιάνου στα νέα S-series για τι ήχο θα μιλάμε.

Η Yamaha συνεχίζει την καλή παράδοση στα stage keyboards/synths/epianos.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η μικρή οθόνη δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως θα δυμφωνήσω με τον cyclops και θα πω ότι ακούγεται εντυπωσιακότατο. Για να δούμε και την τιμή του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η μικρή οθόνη δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως θα δυμφωνήσω με τον cyclops και θα πω ότι ακούγεται εντυπωσιακότατο. Για να δούμε και την τιμή του ;)

Ναι, κι εμένα με ξενέρωσε η μικρή οθόνη, δεν είμαι όμως και ο πιο αντικειμενικός να κρίνω κάτι τέτοιο, έχοντας συνηθίσει το Fantom-G με την τεράστια οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/invt/65675/

http://www.dv247.com/invt/65657/

 

Ενδεχομένως η τιμή που θα έχει όταν αρχίσει να διατίθεται στην αγορά να αλλάξει αλλά νομίζω ότι μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα περί των τιμολογιακών.

 

Αν πάντως κινηθούν κοντά σε αυτά τα επίπεδα οι τιμές, ουσιαστικά τα νέα XS πάνε στην αγορά απέναντι από τα Motif XS και δεν ξέρω πόσο έξυπνη είναι αυτή η τοποθέτηση εκ μέρους της Yamaha. :-\

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φοβαμαι λίγο την τιμη του. Θα είναι λίγο ψηλη μαλλον.

 

Και θα μπορουσαν να βγαλουν ενα 61ρι

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το βγάλουν σε 61 πλήκτρα διότι χάνεται και η αξία του πιάνου. Τι πιάνο να παίξεις σε 61 πλήκτρα?Σε αυτή την περίπτωση πέρνεις το Motif XS. Πάντως πολύ καλή η ιδέα τους τα 76 πλήκτρα να τα βγάλουν βαρυκεντρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε συ? Εγω ολα τα "πιανα" μου σε 61ρια τα παιζω. Ετσι εμαθα, λόγω των πολλων μετακινησεων και λαιβ. Octave up και down κ αγιος ο θεος ::)

 

Οχι οτι ειμαι για να παιρνω αλλο στα κοντα (ουτε στα μακρια), αλλα αν υποθεσουμε οτι θα παιρνα ενα keyboard τωρα, θα με βολευαν οι ευκολίες που δινει στο performance, ο (φανταζομαι) καλός ήχος πιανου και οι γενικοτερα καλοι ετοιμοι ήχοι σε ενα πιο φορητο keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο site διάβασα ότι η τιμή του S70XS αναμένεται λίγο πάνω από τις 2000Ε ενώ αυτή του S90XS θα κυμαίνεται γύρω στα 2700Ε.

 

Δε λέω, 88άρι κλαβιέ είναι, yamaha είναι, τρομερό ήχο έχει αν κρίνω από το Motif XS και από τα Videos που ανεβάσατε άλλα προσωπικά θα προτιμούσα να πάρω Kurzweill 2600X που μεταχειρισμένο το βρίσκει κανείς γύρω στα 3000Ε τώρα πια.

 

Το S90ES το ζαχαρώνω πολύ καιρό και είχα σκοπό να το αγοράσω. Πιστεύω ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμή, καθώς εκτιμώ ότι με το που βγει στην αγορά το XS η τιμή του πρώτου θα πέσει αρκετά μιλώντας πάντα για μεταχειρισμένα.

 

Να φανταστώ οτι το S90XS όπως και το Motif XS δεν έχει υποδοχή για τις επεκτάσεις που είχαν τα αντίστοιχα ES;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου