Προς το περιεχόμενο

DIY Talk box


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας συντροφοι, πριν λιγο μηνες ειχα δει 2-3 βιντεακια στο youtube oπου καποια... ανηλικα ;D παρουσιαζαν τη διαδικασια κατασκευης πολυ απλων talk boxes, φτιαγμενα απο 'οικιακα' εξαρτηματα. Ριξτε μια ματια εαν ενδιαφερεστε

Ελπιζω πως εχω καταλαβει την βασικη αρχη της λειτουργιας τους. Εχω λοιπον ενα

ελεϊνο ενισχυτακι μπασου http://www.thomann.de/gr/behringer_bt108_basscombo.htm

σκονισμενο σε μια γωνια και σκεφτομαι να φτιαξω ενα μεγαλυτερο

και ποιοτικοτερο talk box. To εχω λυσει και λεω να το στεγασω

σε μια λεκανη. Οσοι εχουν φτιαξει κατι αντιστοιχο, ξερουν πως λειτουργει

και βλεπουν κατι λαθος στο παρακατω σχεδιο ας μιλησουν τωρα...

ή ας σωπασουν για παντα ;D.

Περιμενω γνωμες και ιδεες των ντουιτγιορσελφαδων :)

IMGP2538.thumb.jpg.ecb64c420d2de4f172a01d6d806ce43d.jpg

talk.thumb.jpg.785f4956c33effa599c6c1e082efc40d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου bihla. Ειμαι σχετικα νέος στο DIY, αλλα όσον αφορα το συγκεκριμένο talk box, εχω να πώ οτι το προβλημα του εστιάζεται στο ηχείο. Το κατασκευασα με ηχειάκι απο Η/Υ, κ εκτός απο το γεγονός οτι τα ηχειάκια αυτα δεν αντέχουν πολυ καιρό με τα γκαζια που δέχονται από εναν ενισχυτή κιθάρας (χρησιμοποιώ μόνο το ηχειο στην έξοδο ενός ενισχυτή) δεν μπορούν εκ κατασκευής να αποδώσουν για αυτή τη δουλεια. Το προβλημα είναι ο χάτρινος κώνος ο οποίος δεν έχει τόση δυναμη για να σπρώξει πολυ αέρα μεσα στο σωλήνα. Γι΄αυτο και στα ετοιμα talk boxes χρησιμοποιούν ηχεια κόρνες (horn drivers), τα οποία όταν δουλέυουν πιέζουν μεγάλες ποσότητες αέρα, κ ετσι ο ηχος φτανει με μεγάλη ορμή στην αλλη ακρη του σωλήνα, προσφεροντας περισσότερη ενταση και καλυτερη απόδοση, ως προς την προσθήκη του εφφε από το στομα. Ενα ακόμα θετικό με τις κόρνες ειναι οτι είναι μικρές σε μέγεθος, και μπορεις να τις κλείσεις μεσα σε κουτί (με φλαντζα από καουτσουκ) έτσι ωστε η κατασκευή να είναι απόλυτα αεροστεγής στη βαση της.

 

Αυτα. Ελπιζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κορνες (tweeter) σπρωχνουν πολυ αερα? Ισα ισα, οσο μεγαλυτερη η επιφανεια του κωνου τοσο περισσοτερο αερα σπρωχνουν, λογικα αν το σκεφτεις. Φανταζομαι πως αν συνδεσω μπασο θα πνιγω απο τον αερα :P.

Αν σου ειναι ευκολο, ανεβασε καμια φωτο απο αυτο που εφτιαξες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα horn drivers στα οποία αναφερθηκα, από άποψη απόδοσης δεν έχουν καμία σχέση με τα μικρα παθητικα tweeters που βγάζουν μόνο υψηλές συχνότητες. Αναφερομαι σε κόρνες μεγάλης ισχύος. Λειτουργούν εκμεταλλεβόμενες το φαινόμενο της περιθλασης (μικρό διάφραγμα -> μεγαλη πίεση). Καλύπτουν ενα μεγαλυτερο φασμα συχνοτήτων. Τετοιου είδους κόρνες χρησιμοποιούνται στους τηλεβόες π.χ.  Επίσης υπάρχουν πάνω σε πολλές καμπίνες μπάσσου και πιο σπάνια έχω δει επίσης σε μερικούς combo ενισχυτές μπάσσου. Εχουν συνήθως μεταλλικό κυλινδικό περίβλημα με ένα μικρό διάφραγμα στο πάνω μέρος, κ διάμετρο γυρω στα 10cm. Ειναι μικρά σε σχέση με ένα οκτάιντσο ηχείο με χάρτινο κώνο, που πιθανώς να μην έχει ουτε τη μισή απόδοση για τις αναγκες ενός talk box, σε σχέση με την κόρνα. Τσεκαρε αυτό για να καταλαβεις

 

http://www.mcmelectronics.com/product/555-6426

 

Σε καποια μαγαζιά βρήκα horn driver 100W με 13 ευρώ περίπου, αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα.

Φωτο από το talk box δεν μπορω να ανεβάσω, καθώς όταν τα μικρά χαρτινα ηχειάκια δεν με καλυψαν, το διέλυσα για να κατασκευασω από την αρχή και σε μεγαλύτερη κλίμακα ένα με κόρνα. Αλλα επειδή είναι περιοδος εξεταστικής, τα σχεδια αναβαλλονται μεχρι τον Ιούλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σαν να αρχισα να πιανω ;). Αυτη η μικρη... νταμιτζανα φαινεται ετοιμη για αυτη τη δουλεια, αντι να βαλεις χωνι που να διασπειρει τον ηχο, βαζεις κατευθειαν ενα σωληνα και εκμεταλλευομενος την αρχη του Bernoulli στελνεις τον αερα στο στομα σου, σωστα? :-\

Εχεις βρει κατι τετοιο (και με αντιστοιχο κοστος) στην ελληνικη αγορα?

Μαλλον θα αγορασω σημερα εναν κουβα και λιγο λαστιχο ποτισματος για να δοκιμασω το 8αρι (και καλα) μπασου και στη συνεχεια ενα 10ρι κιθαρας. Αρχικα παθητικα, οδηγουμενο απο εξωτερικο ενισχυτη και αν με ικανοποιησει το αποτελεσμα θα ενσωματωσω και τον ενισχυτακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τα πλέον ιδανικά για την κατασκευή του Talk box κατα τη γνώμη μου. Το μονο ισως προβλημα που έχω εντοπίσει είναι οτι τα horn drivers που εχω δει στην αγορα, είναι στα 16 Ohms, ενώ οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν output minimum στα 4 Omhs. Ζημεια στον ενισχυτή δεν μπορείς να κάνεις προσθέτοντας παραπάνω αντίσταση, αλλά θα πέφτει λίγο η ένταση λόγω της μεγαλυτερης αντίστασης του ηχείου. Πιστεύω όμως οτι ακόμα κι ετσι, η απόδοση της κόρνας θα είναι μεγαλύτερη από αυτή του "κατάλληλου" σε αντίσταση κλασσικού ηχείου με paper cone.

 

To Dunlop heil talk box, χρησιμοποιεί κορνα στα 8 Ohms (που είναι φυσικά κ πολυ μικρότερη σε μέγεθος, αρα κατι τέτοιο θα ψάξω να πάρω), και προφανώς ειναι καταλληλο για ενισχυτές των οποίων το minimum output ειναι μικρότερο ή ίσο με 8 Ohms. Ριξε μια ματία εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_heil_talk_box.htm

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=287

 

κατέβασε κ το manual απο το δευτερο link αν θες, για να καταλαβεις καλύτερα τι εννοώ.

 

Οι τιμές για τις κόρνες κυμαίνονται ανάλογα με την μαρκα κ την ποιότητα. Εγω θα πάρω κατι της φτηνότερης κατηγορίας, γυρω στα 15 euro. Ψαξε σε μαγαζια με ηλεκτρονικά και ηχητικά, κ πιστευω θα βρεις κατι. Αυτα

 

Rock on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου