Προς το περιεχόμενο

Μανίκι που "κολλάει"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγια μου , τι είναι αυτά που μου λές τωρα ? Τωρα και αν αρχίζω να φοβάμαι, τόσο πολύ θα πρέπει να το τρίψω ?

 

Μη φρικαρεις  ;D

Αντιθετως, ειναι πολυ γρηγορη δουλεια, απλα θελει κατι τις παραπανω προετοιμασια...

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ παντως για την συμβουλή , αλλά το πρόβλημα μου παραμένει, τι γίνεται μετά με τα γυαλλιστικά ? στο μανίκι αν βάζω γυαλλιστικό θα επηρεάσει την μπογιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μανίκι αν βάζω γυαλλιστικό θα επηρεάσει την μπογιά ?

Δεν μας έχεις πεί τι μανίκι είναι, τι λούστρο έχει (το έχεις βάλει μόνος σου ή είναι εργοστασιακό?), εάν είναι ξύλινο ή βαμμένο...και τι γυαλιστικό σκέφτεσαι να βάλεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργοστασιακό, Gibson les paul - νίτρο δηλαδή, 

οταν θα τρίψεις, είτε με 2000 είτε με οτιδήποτε άλλο, το νίτρο της Gibson σου θα φύγει. Mε λίγα λόγια, το γυάλισμα δεν αντικαθιστά το λούστρο, το βοηθάει να γυαλίσει.

Επειδή μυρίζομαι, ότι θα κάνεις ζημιά (και θα τρέχεις...), η συμβουλή μου είναι μην τρίψεις καθόλου με γυαλόχαρτα.

Βρές λίγη κρέμα από αυτή την άσπρη που τρίβουν τα αυτοκίνητα (έχει μέσα μικρομόρια σαν σμύριδα), και απλά γυάλισε όπως είπαμε προηγουμένως. Έτσι και τη Gibson δεν θα χαλάσεις και θα γλυστράει καλύτερα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βιάζεσαι θα σου πρότεινα να αφήσεις την κιθάρα ως έχει.

 

Έχω διαβάσει και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη ότι οι γυαλιστικές κρέμες κάθονται πάνω από το βερνίκι και δεν το αφήνουν να "ξεραθεί" φυσικά. Αν αυτό είναι λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει.

 

Η δική μου η Les Paul Classic είχε αυτή την αίσθηση στο μανίκι και σκεφτόμουνα και εγώ να την τρίψω.

Τελικά αποφάσισα να μην το κάνω και να αφήσω το βερνίκι να "σκληρύνει" μόνο του.

Έπαιζα με καθαρά χέρια και αφού τελείωνα απλά τη σκούπιζα με ένα βαμβακερό πανί (η φανέλα κάνει μια χαρά).

( Η προηγούμενη πρόταση είναι ταμάμ για μαύρο κουτί  ;D :P )

 

Πήρε γύρω στα 2 χρόνια (με συνεχές παίξιμο και εκτός βαλίτσας),αλλά τώρα το μανίκι είναι μια χαρά, είναι σα να πιάνεις γυαλί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δε βιάζεσαι θα σου πρότεινα να αφήσεις την κιθάρα ως έχει.

 

Έχω διαβάσει και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη ότι οι γυαλιστικές κρέμες κάθονται πάνω από το βερνίκι και δεν το αφήνουν να "ξεραθεί" φυσικά. Αν αυτό είναι λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει.

 

Η δική μου η Les Paul Classic είχε αυτή την αίσθηση στο μανίκι και σκεφτόμουνα και εγώ να την τρίψω.

Τελικά αποφάσισα να μην το κάνω και να αφήσω το βερνίκι να "σκληρύνει" μόνο του.

Έπαιζα με καθαρά χέρια και αφού τελείωνα απλά τη σκούπιζα με ένα βαμβακερό πανί (η φανέλα κάνει μια χαρά).

( Η προηγούμενη πρόταση είναι ταμάμ για μαύρο κουτί  ;D :P )

 

Πήρε γύρω στα 2 χρόνια (με συνεχές παίξιμο και εκτός βαλίτσας),αλλά τώρα το μανίκι είναι μια χαρά, είναι σα να πιάνεις γυαλί.

 

 

 

Σωστος ο Sephiroth, αμα εχεις υπομονη ασ'το να ωριμασει! ;)

Παντως αντι να κανεις το μπρατσο να γλυστραει, μπορεις να κανεις τα χερια σου να γλυστρανε... Ταλκ η πουδρα!!!  :o

(Γελαστε ελευθερα αλλα κανει δουλεια!!!)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλκ η πουδρα!!!  :o

Kαι στην άσπρη Gibson δεν θα έχει πρόβλημα...με τις μαύρες τι γίνεται? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

( Η προηγούμενη πρόταση είναι ταμάμ για μαύρο κουτί  ;D :P )

 

Πήρε γύρω στα 2 χρόνια (με συνεχές παίξιμο και εκτός βαλίτσας),αλλά τώρα το μανίκι είναι μια χαρά, είναι σα να πιάνεις γυαλί.

 

 

 

έχει ένα χρόνο, και δυστυχώς το πρόβλημα δεν βλέπω αρκετή διαφορά. Επίσης παρατήρησα ότι όσες φορές ήταν στην θήκη της , μετά ήταν καλύτερη η αίσθηση.

 

Θα δοκιμάσω το κεράκι που μου πρότεινε ο μάραθων πρώτα, αν όχι την κρέμα  - και αν πάλι όχι, θα φάει το τρίψιμο η κακομοίρα.

Τι να της κάνω, αφού με απογοητεύει αμα κολλάει το μανίκι =]=]=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου