Προς το περιεχόμενο

Μανίκι που "κολλάει"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

εγω θα σου προτεινα να ξυσεις ολο το μανικι σαν τα μοντελα του zakk αν παλι δεν θες να το κανεις αυτο ξυσε το μανικι με light γιαλοχαρτο για να γινει απαλο αλλα να φυγει μονο το βερινκι οχι το χρωμα.

Είπαμε.... με γυαλόχαρτο #2000. Και δεν χρειάζεται να φύγει το βερνίκι. (Και δεν πρόκειται να φύγει με το #2000 εκτός αν τρίβεις 2.5 χρόνια).. Απλά να θαμπώσει ελάχιστα. Εχε υπόψη σου ότι αν το τρίψεις ελαφρά με το #2000... μπορεί κάλλιστα να ξαναγυαλιστεί από πάνω (αν θέλεις π.χ. να την πουλήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα παιδιά !!!! Εχω να πω πως η δοκιμη με το γυαλόχαρτο έγινε 8)....

 

Μπορώ με ειλικρίνεια να δηλώσω πως το πειραμα πέτυχε  ;D!!!! Βέβαια όπως ειπε και ο φίλος παραπάνω το χρώμα θάμπωσε, αλλά αυτό δεν με πειράζει γιατί η αίσθηση βελτιώθηκε θεαματικά !!!!

 

Έτριψα ελαφρώς με γυαλόχαρτο #2000 όπως μου είπατε, τώρα θα περιμένω κανα δυο μερες να δω αν θα παραμείνει αυτή η "ευχαριστη αίσθηση" αλλιώς θα το τρίψω λίγο ακόμα...

 

 

Το προτείνω άφοβα σε όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα !!!!!!

 

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια !!!!

 

Και το σημαντικότερο όλων ????  ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙς GIBSON STUDIO

 

                                    ΛΥΘΗΚΕ !!!!!!! ( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ με ειλικρίνεια να δηλώσω πως το πειραμα πέτυχε  ;D!!!! Βέβαια όπως ειπε και ο φίλος παραπάνω το χρώμα θάμπωσε, αλλά αυτό δεν με πειράζει γιατί η αίσθηση βελτιώθηκε θεαματικά !!!!

 

Έτριψα ελαφρώς με γυαλόχαρτο #2000 όπως μου είπατε, τώρα θα περιμένω κανα δυο μερες να δω αν θα παραμείνει αυτή

 

Μπράβο για τη τόλμη σου, και μπράβο για το ευτυχές αποτέλεσμα. Για να επανέλθει η γυαλάδα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις λίγη από την άσπρη κρέμα που γυαλίζουν τα αυτοκίνητα (δεν σου λέω να αγοράσεις το προϊόν της 3Μ γιατί κάνει πάνω από 20 ευρώ, ενώ εάν πάς σε ένα βαφέα θα σου δώσει λιγη). Βάλε λίγη και μετά τρίψιμο με ένα μαλακό πανάκι. Έτσι γυαλίζονται και οι κιθάρες άλωστε, με αντίστοιχες κρέμες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Έτσι γυαλίζονται και οι κιθάρες άλωστε, με αντίστοιχες κρέμες.

 

...απλά με το χέρι δεν μπορείς να πετύχεις (εκτός αν είσαι ιδιαίτερα υπομονετικός) το βαθμό της γυαλάδας που πετυχαίνεις με τις περιστρεφόμενες βούρτσες με τα ειδικά πανιά κλπ.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο, αν βρεις λίγη από την αλοιφή που λέει ο marathon και γυαλίσεις το μανίκι, μπορείς να πετύχεις ΚΑΙ εμφάνιση πολύ κοντά στην αρχική ΚΑΙ μια μικρο-τραχύτητα που δεν θα φαίνεται αλλά θα επιτρέπει στο χέρι να γλυστράει καλύτερα.

Σε 2 κιθάρες (σώματα) που έχω φινίρει μόνος μου, ο συνδυασμός γυαλόχαρτο #2000 + στη συνέχεια αλοιφή δίνει ένα αποτέλεσμα που πρέπει να το παρατηρήσεις από κοντά για να προσέξεις ότι δεν είναι εργαστασιακό.

 

Βέβαια, όπως είπα και παραπάνω, μπορείς να την αφήσεις έτσι όσο παίζεις.... και την γυαλίζεις αν ποτέ θέλεις να την πουλήσεις (και ο αγοραστής ενδιαφέρεται για την εμφάνιση) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ξεχνάμε πάντα τη διαφορά των Gibson από τις "άλλες"... ;D ;D ;D

Νίτρο vs Πολυουρεθάνης. Δεν έχουν το ίδιο βαθμό δυσκολίας γυαλίσματος.

ούτε και το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα...

 

Τα νίτρα είναι πολύ απαιτητικά, με μεγάλο χρόνο επεξεργασίας και πολλές στάσεις και περάσματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδια... Είναι αλήθεια πως αφότου "ανακάλυψα" το noiz  έχω μάθει πολλά πράγματα γύρω απο την κιθάρα (και όχι μόνο) και πολλές φορές  μου λύθηκαν απορίες τις οποίες ντρεπομουν να ρωτήσω .... 8)

 

 

Και πάλι ευχαριστώ !!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το θέμα , γιατί και εγώ έχω όντως πρόβλημα με το μανίκι, και θα επιχειρήσω και εγώ το γυαλόχαρτο. 

Το ερώτημα μου είναι, αν τρίψω το μανίκι - οκ όλα καλά, μετά τα γυαλλιστικά για νίτρο που βάζω καμια φορά , δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην μπογιά της κιθαρας ? Είναι ασφαλές?  το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ καλη και δοκιμασμενη λυση για σατιν τελειωμα ειναι το ατσαλομαλλο! Τρωει ελαχιστη λακα και αφηνει και πολυ καλο οπτικο αποτελεσμα! Θα το βρειτε σε ολα τα χρωματοπωλεια, ζητηστε το σαν συρμα κατσαρολας, το ποιο λεπτο που υπαρχει, ειναι σχεδον σαν βαμβακι.

 

Κατα τη χρηση καλυψτε τους μαγνητες, κλειδια και γενικοτερα μηχανικα μερη του οργανου γιατι βγαζει πολλα ρινισματα. Και φορατε μασκα. ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ καλη και δοκιμασμενη λυση για σατιν τελειωμα ειναι το ατσαλομαλλο! Τρωει ελαχιστη λακα και αφηνει και πολυ καλο οπτικο αποτελεσμα! Θα το βρειτε σε ολα τα χρωματοπωλεια, ζητηστε το σαν συρμα κατσαρολας, το ποιο λεπτο που υπαρχει, ειναι σχεδον σαν βαμβακι.

 

Κατα τη χρηση καλυψτε τους μαγνητες, κλειδια και γενικοτερα μηχανικα μερη του οργανου γιατι βγαζει πολλα ρινισματα. Και φορατε μασκα. ;)

 

Παναγια μου , τι είναι αυτά που μου λές τωρα ? Τωρα και αν αρχίζω να φοβάμαι, τόσο πολύ θα πρέπει να το τρίψω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου