Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με fender pro junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν δύο ημέρες παρέλαβα τον καινούργιο μου pro jr (από το dv247).

10 sec αφού τον άνοιξα  παρατήρησα ένα δυνατό φύσημα (volume, tone κλειστα). Μετά από ψάξιμο ανακάλυψα πως χαλαρώνοντας μία βίδα στο πίσω πάνελ ο θόρυβος μειώθηκε, αλλά εξακολουθεί να είναι αρκετός. μέχρι το volume στο 4 είναι υποφερτός. από κει και πάνω δυναμώνει πολύ. 

 

επίσης με προβλημάτισε το γεγονός ότι ο ήχος δεν μηδενίζεται. δηλαδή με volume, tone κλειστα εξακολουθεί να παράγεται ήχος.

 

με ενδιαφέρει να μάθω εάν είχε κανείς παρόμοια εμπειρία και τι έκανε.

 

ο ήχος του μου αρέσει και είμαι σίγουρος πως με άλλες λάμπες θα βελτιωθεί κι άλλο.

Αλλά  εάν δεν βρω άκρη θα τον επιστρέψω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα με τη βίδα είναι γνωστό... η μεσαία βίδα μερικές ακουμπάει το σώμα του ποτενσιομέτρου και γειώνοντάς το στο σασσί κάνει ένα ground loop. 

Οταν έχεις το volume κλειστό ακούγεται κανονικά ο ήχος ή ελάχιστα?

Ο θόρυβος υπάρχει και με το volume της κιθάρας κλειστό ή υπάρχει μόνο όταν δεν έχεις κάτι συνδεδεμένο πάνω του?

 

(Πάντως... και να τον αλλάξεις τελικά, ένα σετ καλύτερες λάμπες για δοκιμή αξίζει να πάρεις. Στη χειρότερη τις βάζεις στον επόμενο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έχεις το volume κλειστό ακούγεται κανονικά ο ήχος ή ελάχιστα?

 

ακούγεται σε χαμηλή ένταση (όχι ψίθυρος). πάντως όσο ανοίγω το volume ο ήχος αυξάνεται, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο gap.

 

 

Ο θόρυβος υπάρχει και με το volume της κιθάρας κλειστό ή υπάρχει μόνο όταν δεν έχεις κάτι συνδεδεμένο πάνω του?

 

υπάρχει είτε έχω συνδέσει κιθάρα είτε χωρίς. με το volume της κιθάρας κλειστό δεν το έχω δοκιμάσει. θα το τσεκάρω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και στον δικο μου. Δοκιμασε να αλλαξεις προενισχυτριες, εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και ο pro ησυχασε! ...Οκ υπαρχει ακομα ενα ελαχιστο φυσημα αλλα καμια σχεση με πριν!

 

Οσο για το οτι παραγεται ηχος με το volume στο μηδεν γιατι σε προβληματιζει? Συμβαινει και στον δικο μου (ειναι και στον δικο σου λιγο crunchy?), αλλα προσωπικα το βρισκω πολυ χρησιμο για να παιζω στις 2-3 το βραδυ και με ενα fuzz απο πανω γινεται super!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο θόρυβος υπάρχει και με το volume της κιθάρας κλειστό ή υπάρχει μόνο όταν δεν έχεις κάτι συνδεδεμένο πάνω του?

 

 

Ο θόρυβος υπάρχει και με το volume της κιθάρας κλειστό. είναι κάτι σαν χαμηλής έντασης βόμβος. αυξάνοντας το volume του ενισχυτή προστίθεται φύσημα το οποίο μειώνεται με το volume της κιθάρας.

 

και κάτι άλλο.

σήμερα ο ήχος κλείνει με τα ρυθμιστικά εντελώς κλειστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας χαμηλης εντασης βομβος ειναι πολυ φυσιολογικο να υπαρχει. Μην σε αγχωνει αυτο. Τωρα για το φυσημα που λες, ισως ειναι προενισχυτρια οπως λενε και οι υπολοιποι συμφορουμιτες. Δοκιμασε να αλλαξεις θεση τις δυο μικρες μεταξυ τους. Αν αλλαξει κατι τοτε ειμαστε σε καλο δρομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας χαμηλης εντασης βομβος ειναι πολυ φυσιολογικο να υπαρχει. Μην σε αγχωνει αυτο. Τωρα για το φυσημα που λες, ισως ειναι προενισχυτρια οπως λενε και οι υπολοιποι συμφορουμιτες. Δοκιμασε να αλλαξεις θεση τις δυο μικρες μεταξυ τους. Αν αλλαξει κατι τοτε ειμαστε σε καλο δρομο...

 

άλλαξα τις προενισχύτριες  μεταξύ τους. καμία διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχογράφησα τον θόρυβο, στο acoustica με μικρόφωνο από PC.

0-7 sec: volume 1, tone 1 (δεν έχει 0, ξεκινάει από το 1)

7-11  sec:volume 3, tone 5

12-16 sec: volume 5, tone 5

17-21sec: volume 9, tone 5

22- sec: volume 12 (max), tone 5

 

buzz_fenderprojr.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου