Προς το περιεχόμενο

Φήμη και πράξη (Απ: Αντίο στον Michael Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κίνηση- σήμα κατατεθέν του Michael Jackson ήταν να πιάνει επιδεικτικά τα... απόκρυφά του σημεία! Δηλαδή τι περιμένεις από έναν τέτοιο άνθρωπο; Να είναι πρότυπο ηθικής;

 

Δεν το ειδα ποτε ετσι. (Ασε που σημα κατατεθεν του ηταν το moonwalking και γενικα οι "σκελετικες" κινησεις του) Οπως με τον Εlvis, οι τοτε κινησεις του, που θεωρηθηκαν απαραδεκτες και η καμερα τον επαιρνε απ'τη μεση και πανω, δεν πιανουν μια στα σημερινα χορευτικα που θα δεις αμα πας σε καποιο παιδικο παρτι. Δεν ειναι δα και τοσο σκανδαλωδες, τουλαχιστον για το ενηλικο κοινο, ειμαι σιγουρος και δεν θελω να φανω χυδαιος, ψυχρα το λεω, πως πολλες γυναικες γουσταραν της συγκεκριμμενη φιγουρα. Απ'την αλλη πλευρα, δεν εχω ακουσει καποιον αρρενα να διαμαρτυρεται γιατι με τον ενα ή τον αλλο τροπο η ταδε τραγουδιστρια αγγιξε το μπουστο της, ε βεβαια ειναι μερος του χορευτικου ετσι δεν ειναι? Τι προτυπο ηθικης και ψητα κρεμμυδια, απ'τον μεσο ανθρωπο πιο καλος ηταν. Προτυπο ηθικης παιρνεις απ'την οικογενεια σου, ολα τ'αλλα ειναι να' χαμε να λεγαμε.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Wonder είναι πολύ καλά, ευχαριστώ. Πήρε το 25ο Grammy του, μόλις το 2006.

Όχι, δεν ξεπέρασε το Songs In The Key Of Life, αλλά συνέχισε να εργάζεται και αν πεθάνει αύριο (ο μη γένοιτο) θα μιλάμε για έναν εν' ενεργεία μουσικό που πήρε το 25ο Grammy του το 2006.

 

Ο Jackson διαφέρει από τον Wonder στο εξής σημείο: ο δεύτερος συνέχισε να προσπαθεί και να εργάζεται, και μάλιστα χωρίς να γνωρίζει πλέον σημαντική εμπορική επιτυχία. Άστο.. ατυχές το παράδειγμα.

 

Ένα άλλο παράδειγμα ανθρώπου με σημαντική καριέρα που τα έχει παρατήσει είναι ο Captain Beefheart. Ο Beefheart έβγαλε τον τελευταίο δίσκο το 1982. Αν πεθάνει αύριο (ο μη γένοιτο) θα λέμε ότι έφυγε ένας μουσικός... ή ένας ζωγράφος (αυτό κάνει από τότε μέχρι σήμερα);

 

Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, μόνον ο συναισθηματισμός τα κάνει να φαίνονται περίπλοκα.

 

 

Το προβλημα ειναι οτι ο Jackson επασχε απο πολυ σοβαρες ασθενειες και ειναι λαθος να το αγνοειτε αυτο. Για μενα ειναι θαυμα που δουλευε με τετοιυς ρυθμους ακομα και μεχρι τα 30 και πιστευω οτι χρειαστηκε τρομερη δυναμη για να κανει οτι εκανε , ειδικα στο θεμα περιοδειων κλπ. Αν ηταν υγιης, πιστευω οτι θα ηταν πιο παραγωγικος την τελευταια 15ετια.  

   Τον τελευταιο καιρο προβαρε ασταματητα για τις συναυλιες στην Αγγλια και ηλπιζε να πανε καλα εχοντας σχεδια για παγκοσμια περιοδεια και comeback. Το ασθενικο σωμα του δεν του επετρεψε την υπερβαση των λιγοστων  δυναμεων που του ειχαν μεινει...

 

Να θυμισω επισης οτι μιλαμε για καποιον που υποχρεωθηκε να δουλευει σε ηλικια που εμεις μαθαιναμε προσθεση στο σχολειο, και μαλιστα με πολυ σκληρες συνθηκες (πχ : η αδερφη του, Marlon Jackson εχει δηλωσει οτι μια φορα σε προβα ο πατερας του - μετα απο ενα λαθος- τον σηκωσε και τον κρατουσε αναποδα απο το  ποδι , χτυπωντας τον με το αλλο χερι.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...και ψητα κρεμμυδια...

MIAM

 

Καλά εεε

 

Μου 'δωσες μια ιδέα!

 

 

 

 

Ακόμη το συζητάτε; Αλί και τριςαλί σε όποιον πεθάνει και τον πιάσει το νοιζ στο στόμα του δηλ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμισω επισης οτι μιλαμε για καποιον που υποχρεωθηκε να δουλευει σε ηλικια που εμεις μαθαιναμε προσθεση στο σχολειο, και μαλιστα με πολυ σκληρες συνθηκες (πχ : η αδερφη του, Marlon Jackson εχει δηλωσει οτι μια φορα σε προβα ο πατερας του - μετα απο ενα λαθος- τον σηκωσε και τον κρατουσε αναποδα απο το  ποδι , χτυπωντας τον με το αλλο χερι.....)

 

Φίλε μου, αντί να θυμάσαι αυτό που γράφεις (και το οποίο δεν σε αφορά καθόλου, παρά μόνο στο συναισθηματικό επίπεδο, που ήδη ανέφερα), καλύτερα να θυμάσαι κάτι άλλο : ότι ίσως ο μακαρίτης πέρασε δύσκολη παιδική ηλικία ΑΛΛΑ είχε σταματήσει να περνάει δύσκολα από τα είκοσί του, ενώ ΕΣΥ, ΕΓΩ και το 99,999% όσων διαβάζουν το thread θα περνάμε δύσκολα μέχρι τα 50, 60, 70,80 μας. Δεν έχω πληροφορίες για το ιατρικό ιστορικό του Wonder, αλλά ο Beefheart που ανέφερα είναι ΧΑΛΙΑ, έχει κάποια μορφή σκληρυνσης κατά πλάκας, δηλαδή είναι άρρωστος (και μάλιστα με ασθένειες που ΔΕΝ προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του, επειδή δεν είχε τι να κάνει με τα λεφτά του).

 

Επίσης, εγώ (και εσύ και πολλοί άλλοι) εργαζόμαστε και προσπαθούμε να είμαστε χρήσιμοι στον εαυτό μας και τους άλλους, παρά τα όποια (επιπόλαια ή σοβαρά) προβλήματα υγείας μας και (πω,πω...) χωρίς εκ/ρια δολλάρια στη τράπεζα και το κάθε θηλυκό του πλανήτη να θέλει να μας γλύψει.

 

Σοβαρευτείτε επιτέλους. Σιγά μη λυπηθώ το Jackson επειδή όταν ήταν μικρός ο μπαμπάς του τον έκανε ντα-ντα. Έλεος (και άσχετο με τη συζήτηση, βέβαια).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το επιχείρημα "αθωώθηκε" "δεν καταδικάστηκε" κτλ. κτλ. μη ξεχνάμε ότι ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΕ εξωδικαστικά πληρώνοντας πολλά $ εκατομμύρια και συνήθως δεν το κάνει αυτό ένας αθώος...

Η υστεροφημία κάποιου παγιώνεται μετά από κάποια χρόνια από το θάνατό του αλλά φοβάμαι ότι αυτή του Jackson θα περιέχει εξίσου τη μουσική (πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που μας πρότεινε κάτι) όσο και τα διάφορα παρατράγουδα τα οποία πρέπει να τα θέλει και ο κώλος σου δε δημιουργούνται μόνο αν σε κυνηγάνε οι διάφοροι καλοθελητές "δημοσιογράφοι"...

Τέλος νομίζω ότι σε οποιοδήποτε topic δεν είναι ωραίο να ειρωνευόμαστε τις γνώμες των άλλων όσο κι αν δε μας αρέσουν και να παραθέτουμε γιουβαρλάκια, γαρδούμπες, σκυλάδικα βίντεο κι άλλες τέτοιες "χιουμοριστικές" εικαστικές παρεμβάσεις της κακιάς ώρας... ακόμα κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια, αχ μα πόσο αστείο ήταν, σε καλό να μας βγει βρε...

 

Συμφωνώ στα περισσότερα με τον Wow!...

 

Άντε όμως πέρασε η ώρα και πρέπει να ασχοληθούμε με korg vs roland vs yamaha vs kurzweil και με gibson vs fender vs PRS καθώς και με κάτι με τους dream theater...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αντί να θυμάσαι αυτό που γράφεις (και το οποίο δεν σε αφορά καθόλου, παρά μόνο στο συναισθηματικό επίπεδο, που ήδη ανέφερα), καλύτερα να θυμάσαι κάτι άλλο : ότι ίσως ο μακαρίτης πέρασε δύσκολη παιδική ηλικία ΑΛΛΑ είχε σταματήσει να περνάει δύσκολα από τα είκοσί του, ενώ ΕΣΥ, ΕΓΩ και το 99,999% όσων διαβάζουν το thread θα περνάμε δύσκολα μέχρι τα 50, 60, 70,80 μας. Δεν έχω πληροφορίες για το ιατρικό ιστορικό του Wonder, αλλά ο Beefheart που ανέφερα είναι ΧΑΛΙΑ, έχει κάποια μορφή σκληρυνσης κατά πλάκας, δηλαδή είναι άρρωστος (και μάλιστα με ασθένειες που ΔΕΝ προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του, επειδή δεν είχε τι να κάνει με τα λεφτά του).

 

Επίσης, εγώ (και εσύ και πολλοί άλλοι) εργαζόμαστε και προσπαθούμε να είμαστε χρήσιμοι στον εαυτό μας και τους άλλους, παρά τα όποια (επιπόλαια ή σοβαρά) προβλήματα υγείας μας και (πω,πω...) χωρίς εκ/ρια δολλάρια στη τράπεζα και το κάθε θηλυκό του πλανήτη να θέλει να μας γλύψει.

 

Σοβαρευτείτε επιτέλους. Σιγά μη λυπηθώ το Jackson επειδή όταν ήταν μικρός ο μπαμπάς του τον έκανε ντα-ντα. Έλεος (και άσχετο με τη συζήτηση, βέβαια).

 

 

 

 

Ειμαι σοβαροτατος, ευχαριστω πολυ.

Το να εισαι προσβλητικος και αγενης δεν δινει καποιο παραπανω βαρος στην αποψη σου.  Δεν ειναι κακο να διαφωνουμε σε κατι αλλα μπορεις να το κανεις πιο ευγενικα , ειδικα μιας και εισαι Mod  και πρεπει να δινεις και ενα καλο παραδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το επιχείρημα "αθωώθηκε" "δεν καταδικάστηκε" κτλ. κτλ. μη ξεχνάμε ότι ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΕ εξωδικαστικά πληρώνοντας πολλά $ εκατομμύρια και συνήθως δεν το κάνει αυτό ένας αθώος...

 

Ασχέτως του thread, να υποθέσω ότι δεν είσαι του νομικού χώρου.....

 

Eye, πάλι προσφεύγεις στην ισοπέδωση/απαξίωση με την οποία ούτε σύ δε νομίζω ότι συμφωνείς. Με το posting πληρώνεσαι;  ;D  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σοβαροτατος, ευχαριστω πολυ.

 

Το "σοβαρευτείτε επιτέλους" είναι ιδιωματισμός στα ελληνικά. Δεν απευθύνεται σε εσένα. Ξαναδιάβασε το ποστ μου και άρχισε να σκέφτεσαι αντί να αισθάνεσαι ήρως.

 

Audiokostas, δεν κατάλαβα τι έγραψες, και μάλλον ούτε και εσύ το κατάλαβες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "σοβαρευτείτε επιτέλους" είναι ιδιωματισμός στα ελληνικά. Δεν απευθύνεται σε εσένα. Ξαναδιάβασε το ποστ μου και άρχισε να σκέφτεσαι αντί να αισθάνεσαι ήρως.

 

Audiokostas, δεν κατάλαβα τι έγραψες, και μάλλον ούτε και εσύ το κατάλαβες.

 

 

Διαβασα το ποστ σου. Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη σκεψη. Οπως και αυτο το ποστ σου, ζεχνει χολη και συμπλεγματα. Προσπαθησε να εισαι πιο ευγενης απλα και να μην καταχραζεσαι την θεση σου ως Mod. Οι κανονες ειναι για ολους.

 Γραψψε την ειρωνικη απαντηση σου αν το εχεις αναγκη, δεν θα ασχοληθω/απαντησω αλλο ουτε θα ικανοποιησω την αναγκη σου για e-κοκορομαχιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jackson διαφέρει από τον Wonder στο εξής σημείο: ο δεύτερος συνέχισε να προσπαθεί και να εργάζεται, και μάλιστα χωρίς να γνωρίζει πλέον σημαντική εμπορική επιτυχία. Άστο.. ατυχές το παράδειγμα.

Ο Michael Jackson από όσο ξέρω δεν σταμάτησε να δουλεύει. Τελευταίο studio album του βγήκε το 2001 με αρκετές δικές του συνθέσεις, ακολούθησαν και αρκετά live, μεσολάβησε μια περίοδος στην οποία όπως ξέρουμε είχε σοβαρότατα προβλήματα υγείας κ.λ.π., και τώρα ετοιμαζόνταν για νέα live. Το ότι δεν έκανε τις παλιότερες επιτυχίες του δεν νομίζω ότι σημαίνει ότι σταμάτησε να προσπαθεί και να εργάζεται.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου