Προς το περιεχόμενο

Φήμη και πράξη (Απ: Αντίο στον Michael Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

O Wonder είναι πολύ καλά, ευχαριστώ. Πήρε το 25ο Grammy του, μόλις το 2006.

Όχι, δεν ξεπέρασε το Songs In The Key Of Life, αλλά συνέχισε να εργάζεται και αν πεθάνει αύριο (ο μη γένοιτο) θα μιλάμε για έναν εν' ενεργεία μουσικό που πήρε το 25ο Grammy του το 2006.

 

Ο Jackson διαφέρει από τον Wonder στο εξής σημείο: ο δεύτερος συνέχισε να προσπαθεί και να εργάζεται, και μάλιστα χωρίς να γνωρίζει πλέον σημαντική εμπορική επιτυχία. Άστο.. ατυχές το παράδειγμα.

 

Ένα άλλο παράδειγμα ανθρώπου με σημαντική καριέρα που τα έχει παρατήσει είναι ο Captain Beefheart. Ο Beefheart έβγαλε τον τελευταίο δίσκο το 1982. Αν πεθάνει αύριο (ο μη γένοιτο) θα λέμε ότι έφυγε ένας μουσικός... ή ένας ζωγράφος (αυτό κάνει από τότε μέχρι σήμερα);

 

Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, μόνον ο συναισθηματισμός τα κάνει να φαίνονται περίπλοκα.

 

Αν δεχτούμε τα παραπάνω, τότε ο πεθερός μου που πήρε σύνταξη σαν μουσικός είναι αξιολογότερος καλλιτέχνης.

 

Ο καλλιτέχνης κρίνεται από το έργο του.

Αυτό μπορεί να είναι ένα και μοναδικό. Δεν πρόκειται για εργοστάσιο παραγωγής.

Εγω πχ αν ειχα 'κονομησει στα 30 μου, θα εβαζα σε δευτερη μοίρα την συνέχεια της καριέρας μου, αφου δεν θα δουλευα για τον επιούσιο.

Δες τον Roger Hodgson των Supertramp. Στα 23 του είχε το Breakfast in America και μετα έκανε οικογενεια και ζει από τα έσοδα του δισκου. Κατα καιρους κανει καποιο ακουστικό live, παρέα με ένα φίλο. Αυτό εγω το αναγνωρίζω σαν ισοροπία στη ζωή και την αυτογνωσία. Θες να μιλήσουμε για τους απέθαντους δηλαδή; ΑΥτούς που αναρωτιέσαι γιατι επιμένουν να κανουν τα ιδια και τα ίδια στα 200 τους χωρις εξελιξη και αυτοσεβασμό;

 

Ο Stevie Wonder παραπαίει με ανούσια έργα από τηνεποχή του Songs in the key of life.

Σαν φαν παρακολουθω την καριερα του και μπορει να βρεθω με καποιο νεο του κομμάτι στα χέρια ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ κατα καιρους, αλλά μέχρι στιγμής. Τιποτα δεν προδικάζει ότι δεν θα ξαναμεγαλουργήσει.

Το ίδιο σίγουρα πίστευαν και οι θαυμαστες του MJ, τον οποίο αντιμετωπίζεις υποτιμητικά λόγω βίου (μέσω των ανεπιβεβαίωτων κατηγοριών) και αδιαφορίας απέναντι στη μουσική του. Νομίζω ότι κανείς δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά για τους λόγους που αναφέρεις.

 

 

Παράκληση: Πάψτε να μετατρέπετε το θεμα σε προσωπικές αντιδικίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεχτούμε τα παραπάνω, τότε ο πεθερός μου που πήρε σύνταξη σαν μουσικός είναι αξιολογότερος καλλιτέχνης.

 

Πότε έκανε τον πιο πρόσφατο δίσκο του ο πεθερός σου πριν πεθάνει;

 

Ο καλλιτέχνης κρίνεται από το έργο του.

 

Πόσους δίσκους έκανε ο πεθερός σου, είπαμε;

 

Αυτό εγω το αναγνωρίζω σαν ισοροπία στη ζωή και την αυτογνωσία.

 

Και εγώ. Αλλά το να θέλεις να αλλάξεις το χρώμα της επιδερμίδας σου κάνοντας χρήση πανάκριβων και αδοκίμαστων τεχνολογιών μόνο και μόνο επειδή έχεις τα χρήματα να το κάνεις, ΔΕΝ συνιστά τεκμήριο ισορροπίας ή αυτογνωσίας. (Όπως βλέπεις δε λέω, ούτε είπα πουθενά αλλού μέχρι τώρα για τις βασιμότατες, αλλά όχι επικυρωμένες, κατηγορίες παιδοφιλίας).

 

Παράκληση: Πάψτε να μετατρέπετε το θεμα σε προσωπικές αντιδικίες.

 

Δεν αναλαμβάνω την ευθύνη για την περιορισμένη νοημοσύνη άλλων μελών του φόρουμ. Η σύστασή σου έπρεπε να είναι προσωπική προς εκείνον που το προσπάθησε, νομίζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο MJ ήταν ταλαντούχος και χαρισματικός , προσωπικά τον θεωρώ κορυφαίο χορευτή , αλλά κάπου είναι υπερεκτιμημένος όπως όλοι οι αντίστοιχοι stars παγκοσμίου βεληνεκούς (Μαντόνα , Beatles κλπ).

 

AΠΟΧΟΡΙΟ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα γυρίζει συνεχώς γύρω από το ποιον του καλλιτέχνη, και αν αυτό υποβαθμίζει την αξία των δημιουργημάτων του, όσο πολλών ή λίγων και αν ήταν. Αναγνωρίζω ότι είναι εύκολο, επίσης, να μπερδέψουμε αυτήν την αξία με την απήχηση του δημιουργήματος (η οποία στην περίπτωση του Τζάκσον ήταν τεράστια - τουλάχιστον παλιότερα, όχι τώρα που τον θυμήθηκε κι η κουτσή Μαρία), αλλά δεν μπορούμε να την αρνηθούμε...

 

Το τρίτο θέμα της συζήτησης είναι το ποσοστό στο οποίο αυτή η επιτυχία ήταν πραγματικά δική του, κι όχι όλου του τεράστιου τιμ που φρόντιζε το σόου της καριέρας του, ανάμεσά τους βέβαια και του Quincy Jones. Όλες αυτές οι συζητήσεις δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένες με το "αντίο" ή όχι, ούτε πρέπει σώνει και καλά να αγιοποιηθεί επειδή πέθανε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και βέβαια το θέμα γυρίζει γύρω από αυτά ,γιατί φαγώθηκαν εδώ να πούνε όλοι όσοι για τον α ή β λόγω απογοητεύτηκαν από τον MJ, ή δεν τους άρεσε, ή δουλεία δεν είχαν, να τον βγάλουν στραβό και για όλους τους άλλους και να μας πείσουν πως θα μείνει στην ιστορία ως ο παλαβός παιδόφιλος.

 

Το ότι έφυγε για αρκετούς είναι κάτι που μας στενοχωρεί, τώρα γιατί θα πρεπε να μη στενοχωριέμαι και να τον απαξιώσω εγώ επειδή είναι σκασμένος ο άλλος που δεν έβγαλε καλό δίσκο τα τελευταία 10 χρόνια ε για όνομα δηλαδή.

 

Και επίσης, το να έχεις μια κακή παιδική ηλικία σε στιγματίζει πολυ περισσότερο από το να έχεις μια κακή ζωή μετά τα 20.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έφυγε για αρκετούς είναι κάτι που μας στενοχωρεί, τώρα γιατί θα πρεπε να μη στενοχωριέμαι και να τον απαξιώσω εγώ επειδή είναι σκασμένος ο άλλος που δεν έβγαλε καλό δίσκο τα τελευταία 10 χρόνια ε για όνομα δηλαδή.

 

Αν το γράφεις για εμένα, δεν είμαι καθόλου σκασμένος. Είχα πολλούς καλούς δίσκους να ακούω όλα αυτά τα χρόνια που ο μακαρίτης δεν έβγαζε.

 

Και επίσης, το να έχεις μια κακή παιδική ηλικία σε στιγματίζει πολυ περισσότερο από το να έχεις μια κακή ζωή μετά τα 20.

 

Εμένα πάλι, μου συνέβη το αντίθετο: η συμπαθητική και λαοπρόβλητη προσωπικότητα που εκπέμπω διαμορφώθηκε μετά τα 20.

 

:) :) :)

 

Μην αρπάζεστε ρε, κουβέντα κάνουμε για την (όποια) χαρά της κουβέντας. Δεν είναι δικαστήριο εδώ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γράφεις για εμένα, δεν είμαι καθόλου σκασμένος. Είχα πολλούς καλούς δίσκους να ακούω όλα αυτά τα χρόνια που ο μακαρίτης δεν έβγαζε.

 

Άστα αυτά. Αν δεν ήσουν σκασμένος θα χες σταματήσει να γράφεις 10 σελίδες τώρα και θα διάβαζες βιβλία :p

 

Εμένα πάλι, μου συνέβη το αντίθετο: η συμπαθητική και λαοπρόβλητη προσωπικότητα που εκπέμπω διαμορφώθηκε μετά τα 20.

 

:) :) :)

 

Μην αρπάζεστε ρε, κουβέντα κάνουμε για την (όποια) χαρά της κουβέντας. Δεν είναι δικαστήριο εδώ.

 

 

Νομίζεις... το πιο πιθανό πριν τα 20 δε σε παίζαν τα παιδάκια και μετά πήρες απόφαση να αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου