Προς το περιεχόμενο

Τι εστι ''Humbucker is parallel connected''


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειναι το ''Humbucker is parallel connected'' το εχω δει σε κιθαρες ιμπανέζ

σε setup pickups H-H

 

Για την ακρβια ειναι καπως ετσι

(7string guitar, 1 tone, 1 volume)

5 way switch

1-Neck Humbucker

2-Neck Humbucker Parallel Connected

3-Neck Humbucker + Bridge Humbucker

4-Single coil for each Humbucker

5-Bridge Humbucker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου κατι σαν τετραπηνιο μαγνητη, το σημα του neck θα περναει μεσω του bridge και στη συνεχεια στα ηλεκτρικα. Στην εν σειρα συνδεση (θεση 3) το σημα του καθε μαγνητη πηγαινει ξεχωριστα στα ηλεκτρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου κατι σαν τετραπηνιο μαγνητη, το σημα του neck θα περναει μεσω του bridge και στη συνεχεια στα ηλεκτρικα. Στην εν σειρα συνδεση (θεση 3) το σημα του καθε μαγνητη πηγαινει ξεχωριστα στα ηλεκτρικα.

 

 

 

wow φαουλ, αυτο α συμβει αν συνδεθει ο neck παραλληλα με τον bridge.

 

Αυτο που εχουμε εδω ειναι neck in parallel δηλαδη τα 2 πηνια του neck ειναι συνδεδεμενα παραλληλα αντι σε σειρα. Στην πραξη αυτο σου δινει ενα πιο mellow ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

wow φαουλ, αυτο α συμβει αν συνδεθει ο neck παραλληλα με τον bridge.

 

Αυτο που εχουμε εδω ειναι neck in parallel δηλαδη τα 2 πηνια του neck ειναι συνδεδεμενα παραλληλα αντι σε σειρα. Στην πραξη αυτο σου δινει ενα πιο mellow ηχο.

 

Φάουλ. Δεν δίνει πιό mellow ήχο, μάλλον το αντίθετο. Έχεις μειωμένο output σε σχέση με την συνδεσμολογία σε σειρά, μειωμένα μεσαία και ήχο πολύ κοντά σε μονοπήνιο. Ειδικά ένας διπλός σε παράλληλη συνδεσμολογία στο neck ηχητικά έχει "κάτι" από ακουστική κιθάρα.

 

Είτε σε παράλληλη είτε σε σειριακή συνδεσμολογία, δεν έχεις hum.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάουλ. Δεν δίνει πιό mellow ήχο, μάλλον το αντίθετο. Έχεις μειωμένο output σε σχέση με την συνδεσμολογία σε σειρά, μειωμένα μεσαία και ήχο πολύ κοντά σε μονοπήνιο. Ειδικά ένας διπλός σε παράλληλη συνδεσμολογία στο neck ηχητικά έχει "κάτι" από ακουστική κιθάρα.

 

Είτε σε παράλληλη είτε σε σειριακή συνδεσμολογία, δεν έχεις hum.

 

 

Xμ...μαλλον εχεις δικιο. Ισως το μειωμενο output να μου εδωσε την πιο mellow αισθηση οταν το δοκιμασα, "ξυριζε" λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλει σε μια B.C.RICH ένα ζευγάρι... λεπιδοφόρους διπλούς, με push-pull για να αλλάζουν από σειριακή συνδεσμολογία σε παράλληλη. Ο bridge ήταν οκ, ωραίος ήχος και χρησιμοποιήσιμος, αλλά η αποκάλυψη ήταν ο neck! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήχος!

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όσο πιό μεγάλο το output του διπλού, τόσο και μεγαλύτερη η πτώση έντασης όταν είναι σε παράλληλη συνδεσμολογία. Π.χ. σε ένα low output διπλό, απλά θα το καταλάβεις, σε ένα κάφρο όμως θα αρχίσει να σε ενοχλεί αν εναλλάσεις μεταξύ σειριακού-παράλληλου. Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα που έχω βρεί στους parallel humbuckers.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++ στον κωστα79

 

εχω και νεκ και bridge dimarzio deactivator και τους εχω προσθεση επιλογη parallel . Μιλαμε η κιθαρα μεταμορφωνεται και μπορω με το τραβηγμα απλα του Pot να παιξω σχεδον μονοπηνιακα !

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++ στον κωστα79

 

εχω και νεκ και bridge dimarzio deactivator και τους εχω προσθεση επιλογη parallel . Μιλαμε η κιθαρα μεταμορφωνεται και μπορω με το τραβηγμα απλα του Pot να παιξω σχεδον μονοπηνιακα !

 

αν το ζητούμενο είναι να συμπεριφέρεται ως μονός, γιατί όχι απλά ένας splitter που θα τον κανει μονό 100% και όχι  "σχεδόν μονό";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου