Προς το περιεχόμενο

Ποιο distortion προτιματε;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και κατα βαση συμφωνω με οσα λες, θα σου προτεινα να δοκιμασεις και ντεκαφεινε. Χωρις παρεξηγηση, ε; ;D

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Σε βρίσκω θεό... Μας έχουν κόψει και το κάπνισμα εδώ... Άστα να πάνε... Πως να μην είναι τσίτα τα νεύρα???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω βαρεθεί να ακούω "θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Maiden" και " Θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Metallica" etc... Γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύεσαι το αυτί σου? Αν θες να γίνεις κλώνος του Marrey ή δεν ξέρω και γω ποιου άλλου κακό του κεφαλιού σου. Αλλά αν θες να φτιάξεις τον ΔΙΚΟ σου ήχο τότε πρέπει να εμπιστευτείς τα ΔΙΚΑ σου αυτιά. Σόρρυ για το ύφος αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να βγάλει τον ήχο που ο άλλος έσπασε τα @@ του να βγάλει και είναι το σήμα κατατεθέν του και δεν κάθεται να πειραματιστεί μόνος του και να δει τι του αρέσει. Δηλαδή αν σου πω εγώ να πάρεις το smash box της Ibanez πες μου έναν λόγο να με πιστέψεις? Αφού στο τέλος θα πας να τα δοκιμάσεις... Δεν είσαι ανάμεσα σε 2-3-4 ώστε να ζητάς γνώμες. Από το τίποτα να φτιάξεις ήχο δεν θα τα καταφέρεις μόνο με συμβουλές. Και πάλι σόρρυ για το ύφος. Δεν θέλω ούτε να στην πω ούτε τπτ.

 

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες φιλε και οχι δεν παρεξιγουμε, αλλα προσπαθω να εξηγησω σε αυτους που θα με συμβουλεψουν να εχουν περιπου μια ιδεα. Μου αρεσει πολυ ο ηχος maiden δεν θελω copy τον murray ή τον smith. Aλλα περιπου εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iδιαιτερα το δεξι αυτι, το εδειξαν προσφατες ερευνες.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο φιλος Pit απαντησε ευγενικα σε ειρωνιες οποτε καλο ειναι να τον σεβαστουμε.

 

Φιλε μου πιθανον εχεις πολλα στο κεφαλι σου μαζεμενα περι ηχου,περι λαμπας κτλ.

 

Εγω θα σου πω την δικη μου αποψη επανω σε αυτο που ρωτησες.

 

Δεν χρειαζεται το πεταλι να εχει λαμπα.

Για τα δικα μου ευρω,τα λαμπατα πεταλακια που ειχα ηταν ολα μετριοτατα(ToneBone plexi-New Ibanez TubeKing)

 

Εγω βασιζομαι σε κλασσικες κοινως αποδεκτες λυσεις στο Boss DS1 Keeley Ultra mod.

Παραδιδει οτι ακριβως χρειαζεται ενας ροκ,μεταλ κιθαριστας που θελει να ακουγεται αξιοπρεπως.

Θα υπαρχουν κ καλυτερα,σιγουρα,αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας.Εκτος κ εαν ειναι?

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπαρχουν κ καλυτερα,σιγουρα,αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας.Εκτος κ εαν ειναι?

 

Οχι δεν ειναι και σε ευχαριστο θα το δοκιμασω το Boss, το Ibanez το εχω δοκιμασει με Fender Affinity Squire και Peavey Classic 30 και μου φανικε καλο μονο για πολυ μεταλ(Αν και το Noize Gate του μου αρεσε πολυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ibanez το εχω δοκιμασει με Fender Affinity Squire και Peavey Classic 30 και μου φανικε καλο μονο για πολυ μεταλ(Αν και το Noize Gate του μου αρεσε πολυ)

Συμφωνω απολυτα.

Το Keeley ειναι ακομα καλυτερο,ειναι πιο γλυκο με πολυ ωραιο χρωμα.

Ριξτου μια ματια.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και το vox satchurator.Το έχω πάνω σε έναν classic 30 και το γουστάρω τρελά.Παρεπιπτόντως λένε οτι μοιάζει πολύ με αυτό το ds1 keeley ultra mod.Αλλο που θα σου έλεγα οτι είναι οτι πρέπει για αυτό που θες είναι το digitech hardwire sc2 valve distortion.όλη η σειρά λένε οτι είναι φοβερή.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά ως συνήθως ο ερωτών δεν είπε απολύτως τίποτα για το ποια κιθάρα και κυρίως ΤΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗ χρησιμοποιεί... κάτι που έπρεπε να είχε διευκρινιστεί από την αρχή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας παντα για κλασσικο british distro και οχι καφριλιες πιο πεταλακι χρησιμοποιειτε;

Αμα ο ενισχιτης ειναι λαμπατος μπορεις να κανεις καλο αποτελεσμα και χωρις λαμπατο πεταλακι;

 

αυτο

http://www.mieffects.com/cbinbrief.htm

cb%20angled.gif

 

κατι που ειπες για maiden μην περιμενεις να βγαλεις ηχο εαν δεν ασχοληθεις με marshall preamps και λοιπα πρωτα..

 

μεινε και παιζε με οτι εξοπλισμο εχεις γιατι δεν υπαρχει τροπος προσεγγισης γι αυτο που ζητας..εκτος αν εχεις τα euro..

 

Οποτε ψαξε με βαση αυτα..

Adrian’s guitar he hooks into a Whirlwind Multi-Selector 4-channel selector which is then fed into a Dunlop DCR-1SR Rack WAH. From there he hooks in a Mike Hill B.I.S. Isolation box, a Digitech Whammy Pedal, an Ibanez TS-9 Tube Screamer, and ends on his Marshall 6100LM 100-Watt All-Tube Head. On the FX loop of the Marshall head he has a Peavy Tubefex Tube Preamp & Multi-FX Unit. The FX unit hooks into a Yamaha MFC10 Midi Foot Controller which also allows him to switch channels on the head via the head’s MIDI facility. This MIDI function is exclusive to the 30th Anniversary Head.

 

Finally everything is broadcast using two 300-watt Marshall 1960A angled-front 4×12 cabs sporting 75-watt Celestion G12-T75 Speakers.

 

εαν παλι ψαχνεις marshall ηχο σε πεταλι μπορεις να ακουσεις και αυτο..

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=Jackhammer

jh1featurenew.jpg

 

 

επισης μιας και ειπες British αλλα παιζει και καφριλες αν θες ειναι και το καλο μας το bulldog κανει πολλα και αυτο..

http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_bulldog_distortion.htm

th_ct01_bulldog_distortion_top.jpg

 

 

Αμα ο ενισχιτης ειναι λαμπατος μπορεις να κανεις καλο αποτελεσμα και χωρις λαμπατο πεταλακι;

 

Ναι μπορεις,εχω βγαλει φοβερο ηχο με ενα rocktron metal planet πανω σε diesel VH4

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου