Προς το περιεχόμενο

Ποιο distortion προτιματε;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλωντας παντα για κλασσικο british distro και οχι καφριλιες πιο πεταλακι χρησιμοποιειτε;

Αμα ο ενισχιτης ειναι λαμπατος μπορεις να κανεις καλο αποτελεσμα και χωρις λαμπατο πεταλακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα ο ενισχιτης ειναι λαμπατος μπορεις να κανεις καλο αποτελεσμα και χωρις λαμπατο πεταλακι;

Μπορεις, αρκει το πετάλι να μην ειναι ... "καταλαβαίνεις"...

Εγω απο εμπειρία ενα dist britsh που μου αρεσε ήτανε:

με Koch Twintone II

και Crunch Box MI-Audio (Οχι λαμπάτο)

βεβαια παιζει και η κιθάρα - μαγνήτης ρολο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εννοείται ότι δεν βγαίνει νόημα αλλά μέσα στο χάος έρχομαι να κάνο μια επισήμανση

 

dist ή distortion

 

distro είναι η διανομή (μουσικής, software . . .)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εννοείται ότι δεν βγαίνει νόημα αλλά μέσα στο χάος έρχομαι να κάνο μια επισήμανση

 

dist ή distortion

 

distro είναι η διανομή (μουσικής, software . . .)

 

Λες να λέει την Βρετανική Διανομή μουσικής???

χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας παντα για κλασσικο british distro και οχι καφριλιες πιο πεταλακι χρησιμοποιειτε;

Αμα ο ενισχιτης ειναι λαμπατος μπορεις να κανεις καλο αποτελεσμα και χωρις λαμπατο πεταλακι;

μα πόσα πεταλάκια είναι λαμπάτα πια?

φυσικά μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα με πολύ οικονομικά όπως και με πολύ ακριβά πεταλάκια..(..τον λαμπάτο ενισχυτή τον θεωρώ δεδομένο.. ;))

το θέμα είναι τί αποτέλεσμα θέλεις να βγάλεις..ο όρος κλασσικός μπριτ ήχος είναι πολύ γενικός..καλύτερα ψάξε για τον δικό σου μπριτ ήχο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

"Μάγκα" μου, θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικές από τις χιλιάδες σχετικές συζητήσεις περί ήχου και ποιός τον έκανε "τ' αυγό ή η κότα", γιατί ξεκινάς καπου στη μεση και σ' ακούω μπερδεμένο σε βασικά θέματα. Πελαγοδρομείς μεταξύ δωρεάν διανομής, λάμπας και πεταλακίου. Σβήστα και ξεκίνα από την αρχή.

Για να σου πω πάντως πανω στο θεμα, όσο πιο συγκεκριμμενος γίνεις (τι εχεις και τι θελεις να κανεις) τόσο πιό κοντα θα πεσουν οι απαντήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να ακούω "θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Maiden" και " Θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Metallica" etc... Γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύεσαι το αυτί σου? Αν θες να γίνεις κλώνος του Marrey ή δεν ξέρω και γω ποιου άλλου κακό του κεφαλιού σου. Αλλά αν θες να φτιάξεις τον ΔΙΚΟ σου ήχο τότε πρέπει να εμπιστευτείς τα ΔΙΚΑ σου αυτιά. Σόρρυ για το ύφος αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να βγάλει τον ήχο που ο άλλος έσπασε τα @@ του να βγάλει και είναι το σήμα κατατεθέν του και δεν κάθεται να πειραματιστεί μόνος του και να δει τι του αρέσει. Δηλαδή αν σου πω εγώ να πάρεις το smash box της Ibanez πες μου έναν λόγο να με πιστέψεις? Αφού στο τέλος θα πας να τα δοκιμάσεις... Δεν είσαι ανάμεσα σε 2-3-4 ώστε να ζητάς γνώμες. Από το τίποτα να φτιάξεις ήχο δεν θα τα καταφέρεις μόνο με συμβουλές. Και πάλι σόρρυ για το ύφος. Δεν θέλω ούτε να στην πω ούτε τπτ.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να ακούω "θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Maiden" και " Θέλω τον δικό μου ήχο αλλά σε βάση Metallica" etc... Γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύεσαι το αυτί σου? Αν θες να γίνεις κλώνος του Marrey ή δεν ξέρω και γω ποιου άλλου κακό του κεφαλιού σου. Αλλά αν θες να φτιάξεις τον ΔΙΚΟ σου ήχο τότε πρέπει να εμπιστευτείς τα ΔΙΚΑ σου αυτιά. Σόρρυ για το ύφος αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να βγάλει τον ήχο που ο άλλος έσπασε τα @@ του να βγάλει και είναι το σήμα κατατεθέν του και δεν κάθεται να πειραματιστεί μόνος του και να δει τι του αρέσει. Δηλαδή αν σου πω εγώ να πάρεις το smash box της Ibanez πες μου έναν λόγο να με πιστέψεις? Αφού στο τέλος θα πας να τα δοκιμάσεις... Δεν είσαι ανάμεσα σε 2-3-4 ώστε να ζητάς γνώμες. Από το τίποτα να φτιάξεις ήχο δεν θα τα καταφέρεις μόνο με συμβουλές. Και πάλι σόρρυ για το ύφος. Δεν θέλω ούτε να στην πω ούτε τπτ.

 

Αν και κατα βαση συμφωνω με οσα λες, θα σου προτεινα να δοκιμασεις και ντεκαφεινε. Χωρις παρεξηγηση, ε; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου