Προς το περιεχόμενο

sampler βιολια δεν παιζουν το ιδιο στο korg studio οπως στο extreme


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλοι μου γεια σας! εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω τι φταιει και δεν παιζουν τα βιολια τα sampler που ειναι σαν του βερτη στο triton studio οπως παιζουν στο extreme! εχω κανει up date 2.02 τιποτα ..... τα ιδια βιολια sampler τα βαζω σε extreme και ειναι φανταστικα.....τι φταιει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μου γεια σας! εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω τι φταιει και δεν παιζουν τα βιολια τα sampler που ειναι σαν του βερτη στο triton studio οπως παιζουν στο extreme! εχω κανει up date 2.02 τιποτα ..... τα ιδια βιολια sampler τα βαζω σε extreme και ειναι φανταστικα.....τι φταιει?????

 

Τα βιολιά είναι Samples ή προγραματισμένοι ήχοι απο την μνήμη του extreme ??

Εαν είναι samples υπάρχει πρόγραμμα software πού τα μετατρέπει σε Triton.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις τον ηχο απο την αρχη μονος σου(οχι να φορτωσεις το σετ..)..δηλαδη φορτωσεις το δειγμα και φτιαξεις το pcg η το combi θα παιζουν ακριβως το ιδιο.Η διαφορα ειναι οτι τα βιολια στο extreme ειναι αποθηκευμενα με τη λαμπα ενεργοποιημενη ενω στο studio den υπαρχει τετοια δυνατοτητα.Επισης το extreme συνιθως χρησιμοποιει και καποια δειγματα απο την ορχηστρικη επεκταση στα combι.Ψαξε λιγο οτο θεμα.Εγω παντως αυτα φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την εξυπνάδα μου  ;D Ίσως τα βιολιά να είναι σε format (π.χ. AKAI) το οποίο να το διαβάζει καλύτερα το Extreme. Ακούγεται μακρυνή υπόθεση, αλλά δεν είναι και τόσο. Καμιά φορά τα Samplers διαβάζουν μεν τα δείγματα αλλά τα θαλασσώνουν στα filter και envelope settings. Ίσως λοιπόν το Extreme να έχει βελτιωμένο import function  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και εαν οι ήχοι και τα δείγματα συμφωνούν σε όλες τις παραμέτρους, όχι μόνο ίσως η λάμπα στο extreme αλλά και γενικότερα το analog out δηλ, η έξοδος του extreme είναι πολύ δυνατή σαν σήμα και πιθανόν με άλλους DAC μέσα στο κύκλωμα. Αυτό σίγουρα κάνει την διαφορά αλλά είναι διαφορά ποιοτική στον ίδιο ήχο. Εσύ όμως εννοείς αυτό? Δηλαδή και στα δύο όργανα, ακούς τον ίδιο ήχο, αλλά στο extreme ακούγεται πολύ καλύτερα (πιο καθαρά, πιο δυνατά, πιο ωραία κτλ)? Ή ότι στο ένα με το άλλο ο ήχος είναι άλλος (διαφορετικό attack, πιο σύντομος, χωρίς κάποιο εφφέ ίσως, άλλη χροιά, κτλ)? Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάνεις, είναι άλλη μηχανή με DAC. Στην δεύτερη όμως, σίγουρα θέλει προσαρμογή ο ήχος/το δείγμα, από μηχάνημα σε μηχάνημα, στις ρυθμίσεις και στις παραμέτρους. Δεν νομίζω ότι τα 2 μηχανήματα εκτός από τα αρκετά βασικά, είναι και 100% συμβατά εξ ορισμού.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου