Προς το περιεχόμενο

Chorder στο Triton Pro x?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ιδέα που μου ήρθε είναι μέσω του sampler, να ηχογραφήσω δηλαδή τα ακκόρντα μου και να τα φορτώσω σαν samples ανά πλήκτρο. Αν και θα με βόλευε αν υπάρχει midi λειτουργία που να κάνει assign chord σε ένα πλήκτρο.

Με άλλα λόγια ζητάω κάτι αντίστοιχο του chorder που υπάρχει στα midi effects του cubase, αλλά για το triton.. Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει στη λειτουργία Combi!

 

Αν για παράδειγμα η συγχορδία σου είναι τρίφωνη, θα φορτώσεις σε 3 tracks τον ίδιο ήχο και μέσα από το menu θα μεταβάλεις το pitch του 2ου και του 3ου track.

 

Έστω ότι θες παίζοντας τη νότα DO να ακούγεται μια συχορδία C. (DO-MI-SOL)

 

Το 1ο Track δεν το πειράζεις,

Στο 2ο βάζεις pitch +4,

Στο 3ο βάζεις +7.

 

Αν θες η συγχορδία σου να είναι Cm, θα πρέπει να φτιάξεις μία user scale από τα global που θα εφαρμόζεται μόνο σε κάποιο από τα tracks για να πετύχεις το σωστό διάστημα που θα σου δώσει μινόρε συγχορδίσ.

 

Στην προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να φτιάξεις μία σκάλα όπου το MI θα είναι στο -99 έτσι ώστε όταν κανονικά θα έπρεπε να ακούγεται MI τελικά να ακούγεται ΜΙb.

 

Eλπίζω να έπιασες τη νοοτροπία, αν όχι λες τι δεν κατάλαβες και το συζητάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα, σκεφτόμουν κι εγώ αυτό με τα 3 layers, αλλά όχι αυτό με το scale.. ;)

Αλλά και πάλι είναι πολύπλοκο γμτ, άσε που θέλω τα ακκόρντα σε συγκεκριμένα πλήκτρα της επιλογής μου. Οπότε μάλλον θα πάρω ένα synth  που να έχει αυτή τη δυνατότητα, για να αποχωριστώ επιτέλους το laptop! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου