Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με το Cubase


Thomas82gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα τα φώτα σας όσων αφορά το Cubase.

 

1. Δεν μπορώ να ακούσω αυτό που ηχογραφώ. Μπορώ να το ακούσω μόνο αν πατήσω το play στο πεδίο editor (δες φωτό).

 

2. Γιατί μου βγάζει 2 κανάλια ηχογράφησης?

 

3. Όταν κάνω export απλά δεν ακούω τίποτε. Ένα κενό wave αρχείο.

 

Είμαι άσχετος και τώρα το μαθαίνω...

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!😀

 

Υγ. Έχω συνδέσει τα ηχεία του υπολογιστή με τζακ γιατί δεν έχω μόνιτορ ηχεία.

20240215_161546.jpg

20240215_161539.jpg

20240215_161614.jpg

20240215_161608.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Alex Raptakis απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 30 πόντοι συμμετοχής.

Καλησπέρα! Θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Μπαίνοντας σε τέτοια προγράμματα έρχεσαι να αντιμετωπίσεις διάφορες περιέργιες του χώρου, οπότε υπομονή!

 

1. Δεν μπορώ να ακούσω αυτό που ηχογραφώ. Μπορώ να το ακούσω μόνο αν πατήσω το play στο πεδίο editor.

 

Αυτό λογικά συμβαίνει επειδή έχεις το Monitoring ανοιχτό, το οποίο είναι αυτό το πορτοκαλιζέ κουμπί δίπλα από το arm record σε κάθε track.

image.png.b5e090d3d631fd431bfeafdbf75d0c3a.png
 

Τι κάνει το Monitoring: Όταν το ενεργοποιείς, ακούς αυτό που περνάει από το σήμα στο track (μαζί με όλα τα εφέ που συνδέονται με αυτό το track (inserts/sends). Αν έχεις κιθάρα στην κάρτα ήχου, θα ακούσεις την κιθάρα "live". Όταν ηχογραφούμε, ενεργοποιούμε το monitoring έτσι ώστε να ακούμε αυτό που παίζουμε.

 

Για να ακούσουμε αυτό που παίξαμε κατά την ηχογράφηση, απενεργοποιούμε το Monitoring.

 

Η διαφορά με το κουμπί monitor της κάρτας ήχου:

image.png.1492ed7a979857a7dd30e5a3c95c0e64.png

Αυτό το κουμπί μειώνει λίγο την συνολική ένταση της κάρτας, και ενεργοποιεί το live monitoring από το καθαρό σήμα που παίρνει η κάρτα ήχου, το λεγόμενο DI. Κατ'εμέ θα πρέπει να το έχεις πάντα κλειστό, εκτός αν έχεις συνδέσει πεταλιέρα απευθείας στην κάρτα ήχου και τζαμάρεις χωρίς να ανοίγεις το cubase.

 

2. Γιατί μου βγάζει 2 κανάλια ηχογράφησης?

Αν εννοείς το Audio 01 και Audio 02 που είναι στην πρώτη φώτο, λογικά έφτιαξες εσύ δύο κανάλια καταλάθος. Διαγράφεις ότι δε θες. Εφόσον κάνεις μονοφωνική ηχογράφηση, ένα είναι αρκετό.

image.png.194242b4fb8b5002848b04d7abcd12b9.png

 

Αν μιλάς για το Input 1 και Input 2 που είναι στην απο κάτω φώτο, τότε αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό, καθώς αναγνωρίζει τις 2 εισόδους που έχει η κάρτα ήχου σου.

image.png.303938c14ceadbd9d3bcf46af4c57395.png

image.png.0c9db45c82ef345f451a6b42f43c47c4.png

 

Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι - κατά τη δημιουργία ενός Audio Track θα πρέπει να διαλέγεις από πιο input θα θέλεις να πάρεις σήμα. Αν έχεις συνδέσει την κιθάρα στο 2, διαλέγεις το 2. Το Cubase από μόνο του δεν αναγνωρίζει το ΠΟΥ εχεις συνδέσει κάτι - ή αν το input 1 είναι XLR και το input 2 είναι jack. Απλά βλέπει τα inputs και εσύ του λες από πιο θες να τραβήξεις σήμα στο κάθε κανάλι!

image.png.74a6c8060912a53039bec04da6edb46e.png

 

3. Όταν κάνω export απλά δεν ακούω τίποτε. Ένα κενό wave αρχείο.

Εδώ λογικά φταίει το ότι έχεις ακόμα ενεργό το Monitoring. Όταν τελειώνεις με την ηχογράφηση, κλείνεις το monitoring και το πρόγραμμα αναγνωρίζει αυτό που είναί πάνω στο project. Εφόσον έχεις θέσει σωστά τα "loop points" όπως σωστά το έχεις κάνει στην τελευταία φωτογραφία, θα έπρεπε να κάνει κανονικά export ότι βλέπει το cubase σε αυτό το πλαίσιο που του χεις δώσει.

image.png.3a9899dd5f8efb6ae5b42bb36948551e.png

 

Ενημέρωσέ μας για το αν πέτυχε!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, με τη πολυτιμη βοηθεια σου όλα καλά! Στο export ειχα πατήσει την επιλογή στέρεο out και οχι audio1.

Επρεπε να ειχα ρωτησει εχθες .. ετσι δεν θα ειχα χασει 5-6 ωρες και να μην κανω τιποτε!
 

 

image.thumb.jpeg.da5612662a509f3dda6dbc8884104f57.jpeg

 

 

Ξέρεις πως μπορώ να περασω τον ηχο απο το addictive drams?

 

 

Untitled-4.thumb.jpg.b2a68dfb5a0817d4219129119efc7a61.jpgUntitled-2copy.jpg.6e85709724bf243c37ea429181865f1f.jpg

Επεξεργασμένο από Thomas82gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thomas82gr είπε

Ξέρεις πως μπορώ να περασω τον ηχο απο το addictive drams?

Καλησπέρα.

 

 Το addictive drums είναι virtual instrument και για να παιχτεί θα πρέπει να έχεις ένα midi keyboard για να χτυπάς τις κατάλληλες νότες ή να σχεδιάσεις τις νότες στο midi editor του cubase.

 

 Επειδή είπες πως είσαι αρχάριος και φαντάζομαι πως πατάς play και ακούς τους ρυθμούς που έχει το πρόγραμμα και θες να τους γράψεις, αν το ψάξεις στο manual ή δεις κανα βίντεο στο internet μπορείς να κάνεις drag τους ρυθμούς και drop στο midi κανάλι που φτιάχνεται όταν κάνεις add track όπως έδειξες στη φωτογραφία και έτσι κάνει copy paste τα midi δεδομένα που έχει ο ρυθμός και μετά μπορείς να τον αναπαράγεις.

 

 Δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω το πρόγραμμα τώρα και να σε καθοδηγήσω καλύτερα, μπορείς όμως να δεις το manual

 

 Ή ίσως αυτό το βίντεο να σε βοηθήσει

 

 

 

καλή επιτυχία!!!

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολυ ωραίο βίντεο! Σε ευχαριστώ πολύ!😃 Μου προτείνει και άλλα βίντεο και θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια άκρη...

Καλό βράδυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το συγκεκριμένο Drum Virtual Instrument, αλλά ο τρόπος που φορτώνεις οποιοδήποτε VST (Virtual Instrument) στο cubase γίνεται με τον ίδιο τρόπο.

 

Κατ' εμέ, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι να κάνεις δεξί κλικ κάπου στο κενό εκεί που είναι τα Tracks, και να διαλέξεις τον τύπο του track που εσύ θες. Το δεξί κλικ το λέω γιατί σου εμφανίζει τα πάντα, και αργά ή γρήγορα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και άλλα tracks.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πατάς λοιπόν Add Instrument Track, και στο πρώτο μενού διαλέγεις το όργανο που θες.

image.png.6567c859fc0f993e0b615199864bd933.png

 

Σε περίπτωση που κάποιο όργανο ΔΕΝ στο εμφανίζει στη λίστα, θα πρέπει να πας στο μενού:

Studio -> VST Plug-in Manager, και στο δεύτερο Tab που λέει VST Instruments. Εκεί σου έχει όλα τα εγκατεστημένα όργανα και εφέ (τα εφέ στο 1ο tab). "Τραβάς" και οργανώνεις όπως θες τα όργανα και τα εφέ σου στο δίπλα μενού, με φακέλους και σειρά.

image.thumb.png.2977a2b0d8c0ea13ae6f5d2b9edf48ca.png

 

- - - ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ - - - θες να "σπάσεις" το output των Addictive Drums και να έχεις Κάσσα - ταμπούρο - πιάτα - τομς, κτλ σε διαφορετικό κανάλι, γίνεται αλλά είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να το δούμε. Για την ώρα μην μπλέξεις γιατί υπάρχει περίπτωση να έχεις χειρότερο ήχο αν κάτι πάει λάθος.

 

Τώρα, έστω ότι φόρτωσες το VST σου. Για να γράψεις εσύ ο ίδιος drums, (drum programming), θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα EVENT, και αυτό το κάνεις με το λεγόμενο Draw tool, το οποίο είναι το μολυβάκι.

 

Το διαλέγεις και "τραβάς/ζωγραφίσεις" το μέγεθος του event. Δε χρειάζεται να είσαι τέλειος, το διορθώνεις μετά από το πλάι του κάθε event. Αν έχεις ενεργοποιήσει το "snap" θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Συνήθως φτιάχνουμε 4μετρα/8μετρα events, ανάλογα τη σύνθεση φυσικά. Τα events τα κάνεις copy-paste και edit όπως θες.

image.png.d0861c4fd2aab167ed3214facd0d3237.png

 

Αφού φτιάξεις το event, το κάνιες double-click και εκεί ανοίγει ο piano-roll midi-editor. Εκεί μπαίνεις στο χάος της δημιουργίας.

 

Ένα έχτρα που έχει το Cubase, είναι το Drum Map που αντί για αξίες και νότες αλα piano-roll έχεις ρόμβους. Κάποιους τους βοηθάει για να μη χάνονται. To ίδιο beat φαίνεται έτσι:

image.thumb.png.a5908162cdf1a0a8df5858ca588dee61.png

 

Για να το ενεργοποιήσεις, διαλέγεις το track που έχεις φορτώσει τα τύμπανα, πας στον Inspector τέρμα αριστερά και διαλέγεις Drum Map. Μπορείς να φτιάξεις και δικό σου. Είναι λίγο μπέρδεμα γιατί το Generic Map μπορεί να μην έχει ακριβώς τα labels όπως τα χει φορτώσει το Addictive Drums. Προσωπικά εγώ δε γράφω με drum map, αν και αν το σετάρεις σωστά είναι αρκετά χρήσιμο.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Αλεξ! Εκανες πολυ κοπο βρε παλικαρι να μου εξηγησεις τοσα πραγματα! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου! Μηπως ξερεις τι ειναι αυτα? Τα κατεβασα απο την σελιδα της εταιριας αλλα δεν ξερω τι ειναι..

Screenshot 2024-02-16 093852.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Thomas82gr είπε

Καλημερα Αλεξ! Εκανες πολυ κοπο βρε παλικαρι να μου εξηγησεις τοσα πραγματα! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου! Μηπως ξερεις τι ειναι αυτα? Τα κατεβασα απο την σελιδα της εταιριας αλλα δεν ξερω τι ειναι..

Screenshot 2024-02-16 093852.png

 

Καλημέρα Θωμά, κανένας κόπος, χαρά μου να βοηθάω!

 

Αυτά φαίνονται να είναι αρχεία Preset για το Addictive Drums 2, και φαίνονται να είναι κάποια σετάκια που έχουν πιο muffled ήχο, δηλαδή πιο σκοτεινό με μικρότερες ουρές.

 

Εφόσον είσαι σε περιβάλλον Windows, πρέπει να πας στο Αρχεία Χρήστη - > Documents - > Addictive Drums.

Επειδή δεν ξέρω ακριβώς, ΑΝ σου έχει έξτρα φάκελο Presets (ή User Presets), τα βάζεις εκεί. Αν όχι, πέτα τα στο φάκελο Addictive Drums.

 

Για να τα διαβάσεις, ανοίγεις το Addictive Drums, πάνω αριστερά πατάς το βελάκι και σε πάει στο μενού με όλα τα Presets. Μπορείς να φτιάξεις και τα δικά σου!

 

image.png.9fca39535070472a5394d52e65621375.png

 

Εκεί θα σου ανοίξει τον Preset Browser και θα πρέπει να διαλέξεις δεξιά το My Presets. Στο οποίο θα διαβάζει ό,τι έχεις βάλει στο φάκελο που είπαμε - εικάζω, γιατί ξαναλέω ότι δεν το έχω!

image.png.2e187a14dc8e29c3d809223a24757993.png

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στην ζωη μου δεν εχω δεδομενη την βοηθεια καποιου και οταν αυτη μου δινεται την εκτιμω οσο τιποτε! Εκατσες ( οπως και ο cos_dr) και σκεφτηκες να βρεις λυση στο προβλημα που ειχα και μετα να γραψεις ολοκληρο κειμενο μαζι με εικονες. Αυτο για εμενα εχει πολυ μεγαλη αξια γιατι ξοδεψες για εμενα τον προσωπικο σου χρονο!

Ερώτηση: Γιατι ο ήχος της κιθάρας ακουγεται ετσι θαμπός θα ελεγα... τα μπασα καλύβουν τα πάντα. Σαν να υπαρχει πολυ φασαρία. Δεν ξερω πως να το διατυπώσω.  Εχει να κανει με την ποιοτητα των ηλεκτρονικων της κιθαρας?
https://voca.ro/1jZNwkGoecOs

Επεξεργασμένο από Thomas82gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξέρεις ότι μπορείς να ανεβάσεις αρχεία ήχου εδώ στο Noiz, που παίζουν απευθείας στο φόρουμ!

 

Η κιθάρα δεν ξέρω γιατί ακούγεται έτσι, που όντως είναι αρκετά μουντή. Δεν είμαι ειδικός αλλά ας το εξετάσουμε.

 

1) Σου ακούγεται έτσι όταν κάνεις monitor/αναπαραγωγή μιας ηχογράφησης της στο Cubase? Δοκίμασες να κάνεις ένα νέο project? Μπορεί να έχεις κάνει καταλάθος κάποιο EQ μέσω του μείκτη.

 

2) Χωρίς να έχεις ανοιχτό το Cubase, πατώντας το Direct Monitor της κάρτας ήχου, σου ακούγεται το ίδιο μουντή? Έτσι θα δούμε αν το καθαρό σήμα που φτάνει στην κάρτα ήχου. Αν το ακούς και εκεί μουντά, τότε ίσως φταίει κάποια ρύθμιση της κιθάρας. Μήπως έχεις το Tone knob φουλ χαμηλομένο;

 

3) Αν υπάρχει η δυνατότητα, μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις μια άλλη κιθάρα, ή να συνδέσεις την ήδη υπάρχουσα σε ένα ενισχυτή για να ακούσεις τον καθαρό ήχο πλην της κάρτας ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου