Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με το Cubase


Thomas82gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Thomas82gr είπε

Ερώτηση: Γιατι ο ήχος της κιθάρας ακουγεται ετσι θαμπός θα ελεγα.

Κόβω το κεφάλι μου ότι αυτός ο ήχος είναι ο connect. Είναι με άλλα λόγια το dry σήμα που λαμβάνει η κάρτα σου πριν το στείλει στο cubase. Αν στο κανάλι που ηχογραφείς κιθάρα, δεν έχεις φορτώσει κάποιο amp simulator ή άλλο vst, είναι λογικό να ακούγεται έτσι η κιθάρα. Προκειμένου να πάρεις ήχο κιθάρας σα να είναι κουμπωμένη σε ενισχυτή, πρέπει να φορτώσεις στο αντίστοιχο κανάλι κάποιο εφέ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Κόβω το κεφάλι μου ότι αυτός ο ήχος είναι ο connect.

 

Εγώ θα ήθελα να δω πώς εμφανίζεται στο EQ έτσι μόνο του σαν DI, μου φαίνεται ότι παραείναι μουντό σε σχέση με το δικό μου πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 7:07 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

Καταρχάς να ξέρεις ότι μπορείς να ανεβάσεις αρχεία ήχου εδώ στο Noiz, που παίζουν απευθείας στο φόρουμ!

 

Η κιθάρα δεν ξέρω γιατί ακούγεται έτσι, που όντως είναι αρκετά μουντή. Δεν είμαι ειδικός αλλά ας το εξετάσουμε.

 

1) Σου ακούγεται έτσι όταν κάνεις monitor/αναπαραγωγή μιας ηχογράφησης της στο Cubase? Δοκίμασες να κάνεις ένα νέο project? Μπορεί να έχεις κάνει καταλάθος κάποιο EQ μέσω του μείκτη.

 

2) Χωρίς να έχεις ανοιχτό το Cubase, πατώντας το Direct Monitor της κάρτας ήχου, σου ακούγεται το ίδιο μουντή? Έτσι θα δούμε αν το καθαρό σήμα που φτάνει στην κάρτα ήχου. Αν το ακούς και εκεί μουντά, τότε ίσως φταίει κάποια ρύθμιση της κιθάρας. Μήπως έχεις το Tone knob φουλ χαμηλομένο;

 

3) Αν υπάρχει η δυνατότητα, μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις μια άλλη κιθάρα, ή να συνδέσεις την ήδη υπάρχουσα σε ένα ενισχυτή για να ακούσεις τον καθαρό ήχο πλην της κάρτας ήχου.

Συγνώμη για την αργοπορία μου!

 

Λοιπόν. Έβαλα και την καινούρια μου κιθάρα πάνω ibanez azes40 και μέσα από το Cubase την ακούω το ίδιο θαμπά με την προηγούμενη κιθάρα. Στο export πάλι θαμπά την ακούω.

# Μόνες τους οι κιθάρες με ενισχυτή παίζουν μια χαρά. 

 

#Με την κάρτα ηχου και ανοιγμένο το direct monitor παίζουν καθαρά και όμορφα.

 

#Το tone knob το δοκίμασα σε πολλές θέσεις, ακόμα και τέρμα ανοιχτό. Πάλι τίποτε.

 

Ερώτηση.

Τα 2 gain της κάρτας τα έχω στην μέση. Τα φωτάκια πρέπει όταν παίζουμε να παραμένουν στο πράσινο φως;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 10:28 ΜΜ, Jazzjoker είπε

Κόβω το κεφάλι μου ότι αυτός ο ήχος είναι ο connect. Είναι με άλλα λόγια το dry σήμα που λαμβάνει η κάρτα σου πριν το στείλει στο cubase. Αν στο κανάλι που ηχογραφείς κιθάρα, δεν έχεις φορτώσει κάποιο amp simulator ή άλλο vst, είναι λογικό να ακούγεται έτσι η κιθάρα. Προκειμένου να πάρεις ήχο κιθάρας σα να είναι κουμπωμένη σε ενισχυτή, πρέπει να φορτώσεις στο αντίστοιχο κανάλι κάποιο εφέ.

Εννοεις να ανοιξω το Guitar Rig 5 που εχω? Ηταν η επομενη ερωτηση πως θα το κανω.. μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thomas82gr είπε

Εννοεις να ανοιξω το Guitar Rig 5 που εχω? Ηταν η επομενη ερωτηση πως θα το κανω.. μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω?

 

Πολύ θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά δε γνωρίζω αρκετά καλά το interface του cubase οπότε θα το αφήσω για κάποιον που ξέρει. Είμαι σίγουρος ότι αν το δει ο Alex που σου απάντησε και παραπάνω, θα σε καθοδηγήσει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Thomas82gr είπε

Ερώτηση.

Τα 2 gain της κάρτας τα έχω στην μέση. Τα φωτάκια πρέπει όταν παίζουμε να παραμένουν στο πράσινο φως;

 

ΠΟΛΥ πρόσφατα όλο το internet ήρθε στα πάνω κάτω με αυτή την ερώτηση, με έναν YouTuber που έκατσε και το ψαξε, και είδε ότι το πιο σοφό είναι να έχεις το gain της κάρτας ήχου στο 0, τέρμα κλειστό δηλαδή. Αν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση θα την κάνεις μέσα από το Input volume του Guitar Rig - όπως δηλαδή θα έκανες σε έναν πραγματικό ενισχυτή. Το 1ο gain knob είναι για την είσοδο 1 (XLR) οπότε και αυτό εφόσον δεν έχεις συνδέσει τίποτα, άσε το στο 0.

image.png.9eac19657c1132e5e6b798a5fd9210c8.png
(Αν στο Guitar Rig εκεί που λέει ΙΝ το σήμα είναι πολύ αδύναμο ή πολύ δυνατό, κάνε τη ρύθμιση από εκεί.

 

 

40 λεπτά πριν, Thomas82gr είπε

#Με την κάρτα ηχου και ανοιγμένο το direct monitor παίζουν καθαρά και όμορφα

 

Εφόσον στο direct monitor ακούγεται καθαρά, σημαίνει ότι το σήμα που φεύγει και πάει στο Cubase είναι καθαρό. Άρα το πρόβλημα είναι στο Cubase ή σε κάποιον driver ίσως. Δοκίμασες να το κάνεις σε νέο project?

 

Επίσης να σημειώσω ότι το INST κουμπί στην κάρτα ήχου, στο 2 knob, πρέπει να είναι πατημένο!

 

Πάμε να κάνουμε κάτι για να δούμε πώς εμφανίζεται o ήχος.

- Κάνε ένα νέο Empty project

- Δημιούργησε ένα Audio Track για την κιθάρα σου

- Κάνε μια πρόχειρη ηχογράφηση με ακόρντα ή κάποιο χαζοσόλο

- Πάτα το e που είναι δίπλα από το Monitor

- Κάνε το ίδιο στο Stereo Out

 

Ο σκοπός είναι να ΔΟΥΜΕ τις συχνότητες στo Audio Track και στο Master/Stereo Out.

Εδώ παίζω μια ανοιχτή συγχορδία Μι μινόρε:

image.thumb.png.32217ac747724170fefcf7b43b0fc3d7.png


Όλες οι ρυθμίσεις θα πρέπει να μην είναι καθόλου πειραγμένες!

 

Guitar Rig ή άλλα VST Effects:

- To Guitar Rig είναι ένα VST Effect. Δες το προηγούμενο πόστ που έκανα για το πώς οργανώνεις VST Instruments/Addictive Drums. Το ίδιο πράγμα!

 

Για να φορτώσεις οποιοδήποτε εφέ, (EQ, Compressor, Amp Simulator, κτλ) πας είτε στον Inspector, είτε στο MixConsole, είτε στο Channel Settings (το κουμπί e) και το φορτώνεις ως Insert effect.

 

Εδώ να ξέρεις ότι παίζει ρόλο η ΣΕΙΡΑ που τα βάζεις. Αν βάλεις έναν κομπρέσορα ή ένα EQ ΚΑΤΩ από το Guitar Rig (στο 2 δλδ), τότε αυτό θα πάει ΜΕΤΑ το guitar rig.

 

image.png.2c393316f44cc21254750af59a66a380.pngimage.png.c16056ee94f811011b4d901f50887a6a.png

 

Κάτι τελευταίο που μπορείς να κάνεις για να δούμε την κιθάρα - εφόσον έχεις το Guitar Rig.

Κλείσε Cubase και άνοιξε το Guitar Rig μόνο του! Κάπου θα είναι αποθηκευμένη συντόμευση στο PC σου.

Διάλεξε πάνω πάνω το R αντί για το L ή το στέρεο - δε θυμάμαι ποιο είναι το Default.

 

Δες αν παίζει καθαρά έτσι!

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Το 1ο gain knob είναι για την είσοδο 1 (XLR) οπότε και αυτό εφόσον δεν έχεις συνδέσει τίποτα, άσε το στο 0.

Ok το εκανα.

 

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Δοκίμασες να το κάνεις σε νέο project?

Ναι εκανα νεο πολλες φορες!

 

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

- Κάνε το ίδιο στο Stereo Out

Που ειναι αυτο?

 

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Κλείσε Cubase και άνοιξε το Guitar Rig μόνο του! Κάπου θα είναι αποθηκευμένη συντόμευση στο PC σου.

Διάλεξε πάνω πάνω το R αντί για το L ή το στέρεο - δε θυμάμαι ποιο είναι το Default.

Οταν επιλεγω το R παιζει κανονικα στο L ειναι νεκρος ο ηχος.


Μεχρι τωρα εχω φαει 3 ωρες περιπου να βγαλω ακρη... μιλαμε πολυ κουραστικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως βλέπω το σήμα, μια χαρά μου φαίνεται. Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις το Guitar Rig να δεις αν όντως είναι "μουντό" το σήμα?

 

Επίσης όταν ηχογραφούσες το βίντεο που πόσταρες μόλις, άκουγες μόνο δεξιά την κιθάρα?

Φαίνεται το σήμα να είναι μονοφωνικό και θα έπρεπε να ακούγεται και στα δύο, αλλά ακούγεται μόνο δεξιά.

 

3 ώρες πριν, Thomas82gr είπε

Που ειναι αυτο?

 

Μέσα στο φάκελο "Input/Output Channels", ακριβώς πάνω από το νέο track που έχεις δημιουργήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα αυτο το μικρο κομματι.. πως τον ακουε τον ηχο? Εμενα μου μοιαζει ξενο η κιθαρα με το πισω μερος.. Μην σχολιασεις το σολο γιατι ειμαι αρχαριος! :)

Επεξεργασμένο από Thomas82gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μια χαρά μου ακούγεται ο ήχος. Φυσικά όταν έρθει η ώρα να μειξάρεις κάτι έτσι ώστε να ακούγεται τέλεια, εκεί πάμε σε άλλη μεγάλη συζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου