Προς το περιεχόμενο

vox ac15 handwired


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Πάνε αρκετές βδομάδες που ψάχνομαι για ενισχυτή και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Αν και φαντάζομαι ότι η αναζήτηση θα συνεχιστεί για λίγο ακόμη, μιας και όλο καταλήγω κάπου αλλά κάτι καινούργιο ακούω και αλλάζω πάλι γνώμη.

Με τελευταίο παράδειγμα τον vox ac15 handwired. Καταπλητικός ήχος. Ειδικά εδώ

ο τύπος δίνει καταπληκτικό δείγμα. Το θέμα είναι ότι έχω κατασταλάξει σε vox και θα έπαιρνα σίγουρα τον ac30 handwired αν είχα τα χρήματα. Ο ac15 handwired προς το παρόν είναι πιο προσιτός (1100€) αλλά θα έχω μαζέψει τα χρήματα σε κανα δυο μήνες. Φοβερός ήχος αλλά θα ήθελα κάποιος που τον έχει ακούσει από κοντά ή τον έχει να μου πει εντυπώσεις. Φαντάζομαι ο ήχος του θα είναι όπως τον ακούω στο παραπάνω link. Ωστόσο όπως είχα πει και σε παλαιότερο θέμα, έχουμε μια μπάντα και παίζουμε σε υπόγειο 20-25 τ.μ. alternative - indie rock (θέλω να πιστεύω...). Τι γίνεται με το θέμα της έντασης και τη διατήρηση της καθαρότητας;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κάτι ακόμα. Στην Αθήνα σε ποιό μαγαζί μπορώ να τον δοκιμάσω; Ίσως και τον ac30 handwired (αν και νομίζω ότι ο τελευταίος θα με αποπλανήσει άσχημα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164560.0

 

Φανταστικός. Πιο "χαλαρός" από τον 30ρη, με μικρότερο headroom αλλά και πιο ενδιαφέρων αρμονικά, με την δυνατότητα να τον δυναμώσεις και να έχεις ευκολότερο χειρισμό σύμφωνα με το παίξιμό σου και τη θέση του vol της κιθάρας σου, σε πιο user friendly εντάσεις από τον 30ρη, αν και η αντιληπτή ένταση και των δυο θα είναι σχεδόν η ίδια, με τον 15ρη να είναι φυσικά πιο crunchy (όπως και ο 30ρης αλλά σε υψηλότερες εντάσεις). Στο YouTube θα βρεις κι άλλα ντεμάκια, πχ.:

 

 

 

Στην Αθήνα θα τον πετύχεις στο κέντρο, λογικά στο Guitar Store και στον Καγμάκη, αν και έχω καιρό να περάσω κι απ'τα δυο καταστήματα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο Bloody είναι..

 

Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι δεν έχει κάνα τρελό headroom, αλλά έχει τρομερή απόκριση στις δυναμικές του παιξίματος.

Την καθαρότητα τι να την κάνεις αφού παίζεις alternative. Ο ενισχυτής αυτός είναι ιδανικός για τέτοιο είδος μουσικής, όσο για τις εντάσεις μη σε ξεγελάνε τα 15 watt .... είναι ΠΟΛΥ δυνατός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ένταση του 15αρη είναι πραγματικά παραπάνω από ικανοποιητική. για να ακολουθησει φυσιολογικές εντάσεις πρόβας δεν χρειάζεται να παει πάνω από το 2-2.5 και πολύ λέω. σε αυτές τις εντάσεις ίσα ισα που αρπάζει λίγο. ότι ακριβώς χρειάζεσαι δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καθαρότητα τι να την κάνεις αφού παίζεις alternative. Ο ενισχυτής αυτός είναι ιδανικός για τέτοιο είδος μουσικής, όσο για τις εντάσεις μη σε ξεγελάνε τα 15 watt .... είναι ΠΟΛΥ δυνατός

η ένταση του 15αρη είναι πραγματικά παραπάνω από ικανοποιητική (.....) σε αυτές τις εντάσεις ίσα ισα που αρπάζει λίγο. ότι ακριβώς χρειάζεσαι δηλαδή

Ακριβώς !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Την καθαρότητα τι να την κάνεις αφού παίζεις alternative..

το alternative δεν χρειάζεται και καθαρά δηλαδή? ::)

και αν χρειαστείς καθαρά σε μεγάλη ένταση? αν σε εμπνεύσει ο ενισχυτής και αρχίζεις να παίζεις και άλλα πράγματα?

η προσωπική μου γνώμη, για περιβάλλον πρόβας ή και live, είναι 30άρης δαγκωτό..

υπάρχει και το γνωστό γνωμικό: "Αν δεν περισσέψει, δεν φτάνει.." ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο AC30 ειναι ΠΟΛΥ δυνατος ενισχυτης ,ειχα εναν για πολλα χρονια και ποτε δεν τον ανοιξα πανω απο το 3,ακομα και σε μεγαλες ανοιχτες συναυλιες,τον AC15 παλι χλωμο το βλεπω να τον ανοιξεις πανω απο το 3-4 μια και θα ειναι ηδη εκωφαντικος (και καθαρος) ,αν θες "βρωμα" θα πρεπει να καταφυγεις στις low watt ρυθμισεις του η σε πεταλια....

 

μια ΤΡΟΜΕΡΗ ηχητικη βελτιωση σε headroom  θα σου δωσουν τα νεα 50αρια Celestion Gold Alnico,αλλαξα προσφατα σε εναν AC30 και ακουγεται απιστευτα πιο γεματος και καθαρος,ενω και ο βρωμικος ηχος του (με πεταλια βεβαια μια και ...τιγκαρισμενος AC30 απλα δεν παιζει με τιποτα,..... ;D) "πηρε" το απανω του.....  & ολα αυτα χωρις να χασει σε τιποτα απο τη ...VOXιλα του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..επειδή ο φίλος μας λέει ότι παίζει alternative, ίσως να χρειαστεί σε κάποια σημεία έναν "παραμορφωμένο" ήχο που να βγαίνει πολύ πιο δυνατά από το καθαρό ή overdrive του..

ίσως το range της έντασης στον 15άρη να μην του επιτρέψει να το κάνει όπως το φαντάζεται..

ξεκαθαρίζω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία με τον συγκεκριμένο ενισχυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου