Προς το περιεχόμενο

Μπάσο για αρχάριους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας πληροφορώ ότι οι παραπάνω δηλώσεις μου έχουν την ίδια βαρύνουσα σημασία με την υπέροχη δήλωση..........

χμ...χωρίς να είμαι μπασσίστας ... έχω να πω ότι τα SQUIER...είναι σκατά...τελείως...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ok, για να μπώ κι εγώ λίγο στο πνεύμα...

 

Η μουσική είναι σκατά. Μια φορά είχα ακούσει ένα φίλο μου να παίζει με γα..... εξοπλισμό και ακουγόταν σκατά.

 

 

Vik, μη δίνεις σημασία στα off topic, είναι παράδοση όταν ακούγονται τέτοια μαργαριτάρια. Κατά τ'άλλα κράτα τα σοβαρά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...χωρίς να είμαι μπασσίστας ... έχω να πω ότι τα SQUIER...είναι σκατά...τελείως...

Θα διαφωνήσω με αυτή την άποψη... Έχω ακούσει απίστευτα squier έχω ακούσει και squier για πέταμα... Η σειρά vintage modified είναι πάρα πολύ καλή!

Το Peavy το έχω δοκιμάσει και είχε πάρα πολύ ωραίο ήχο και πάρα πολύ βολική ταστιέρα... Βασικά είναι αντιγραφή του Ibanez GSR200... Οπότε θα σου έλεγα να πας για ένα Ibanez αν σου αρέσει ο ήχος τους... Απλώς στα φθηνά μοντέλα είναι κάπως μουντά τα ξύλα για εμένα... (εμένα δεν με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα)... Αυτό που λένε για την ταστιέρα των Ibanez ποτέ δεν το κατάλαβα... Είναι λεπτή και βολεύει για ξεκίνημα... Από κει και πέρα επειδή είναι διαφορετική από ότι τα Fender πολλούς τους ξενίζει αυτό... Με λίγη εξάσκηση όμως καταφέρνεις τα πάντα... Για το σπίτι πάρε τοn harley benton... Δεν θα σε τρελάνει αλλά για αρχή καλός είναι...δεν θες κάτι παραπάνω... (εγώ παίζω σπίτι μου σε ενισχυτή κιθάρας)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το peavy δεν το βρήκα για να το δοκιμάσω... σκέφτηκα απλά αν καταλήξω σε αυτόν να το παραγγείλω... ενώ το vintage modified το βρήκα... αλλα για να είμαι ειλικρινής τώρα και πάλι μπερδεύτηκα... είναι που ενώ για το squier εκφράζονται διιστάμενες απόψεις... για το peavy όλοι λένε τα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Αθήνα είσαι? Αν είναι θα σου στείλω πμ για να μην κάνω διαφήμιση το μαγαζί που το δοκίμασα... Πέρνα και από τον αντιπρόσωπο της Ibanez να δοκιμάσεις το gsr200 ή κάποιο άλλο μοντέλο... Σου ξαναλέω πως το peavy είναι αντιγραφή του gsr200 στο σετ απ και στους μαγνήτες... Αλλά έχει ΠΟΛΥ πιο ωραίο Headstock...και μπορεί να σου αρέσει περισσότερο στο χρώμα που είναι...μη σε επιρρεάσω επειδή εμένα μου αρέσουν τα Ibanez...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φιλαράκι.

Λοιπόν, άκου και μια γνώμη από μπασίστα, (πολυπαθή) μια που θα γίνεις "συνάδελφος".

-Μπάσο:

Διάλεξε το μπασάκι που ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ κάθεται καλά. Που αισθάνεσαι ότι μπορείς να "αγκαλιάσεις" την ταστιέρα του με τα δάχτυλά σου και που δε θα "πεύτει" με το μπράτσο όταν το φοράς για να παίξεις, άρα δε θα σε κουράζει. Προτίμησε γνωστη μάρκα έστω κι άν οικονομικά βγαίνεις για τη φθινή της σειρά. Η Ibanez, και Yamaha φημίζονται και για την αξιοπιστία και για το "ζύγισμα" και για τη σχέση τιμής απόδοσης. Απόφυγε τυχόν εμφανισιακές "υπερβολές" (μύτες από εδώ, γωνίες από εκεί, διαόλους παραπέρα) και προτίμησε ένα όργανο καλοζυγισμένο, "σεμνότερο" ίσως εμφανισιακά αλλά βολικό σε όλα του, από τον τρόπο που "κάθεται" πάνω σου μέχρι τον τρόπο που θα το στήσεις στη βάση του όταν δεν παίζεις.

 

-Ενισχυτής

Κι εδώ προτίμησε μια γνωστή μάρκα. Να ξέρεις ότι συνήθως ο ενισχυτής μένει ενώ το μπάσο/κιθάρα φευγει με ένα νέο/νέα που θα σου "γυαλίσει". Καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις λίγα χρήματα και να πάρεις κάτι άλλο στιβαρότερο και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ να έχει ικανά watt (40 δεν είναι τίποτα).  Υπάρχει ένα ρητό: "Καλύτερα να παίζεις στο 1 και να γ...ας παρά στο 5 και να παραμορφώνεις".

 

Και καλή δύναμη! Διάλεξες ένα από τα ωραιότερα όργανα! (και αυτό δε το λέω για να "έυλογήσω" τα γένια μας).

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ibanez τα δοκίμασα και τα δύο... καλά ήταν.... αλλά έχεις δίκιο ότι το peavey είναι πιο ωραίο...μμμ... αχ δύσκολη επιλογή.... πάντως προς το παρόν εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα στο PEAVEY και στο FENDER SQUIER STD JAZZ BASS RW AB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βαριέμαι να γράφω πμ ζητάω συγγνώμη και συνεχίζω λέγοντας να κατέβεις στο guitar store στα εξάρχεια να τα δοκιμάσεις και τα 2...και αποφασίζεις...και στα 2 νομίζω η τιμή είναι κοντά στα 300 οπότε δεν γλυτώνεις και πολλά από thomann μαζί με μεταφορικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχεις λάβει πολυ καλες γνώμες, μηπως θα ηταν ευκολο να πεις ενα δυο παραδειγματα ως προς τους αγαπημενους σου μπασίστες? Τι ήχος σου αρέσει? Τι μουσικη θα παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stu Hamm, John Patitucci.... John Entwhistle...an kai den akouo akrivos auto to eidos tis mousikis... Me mageuei omos pos paizoun...

Genika protimo tin alternative mousiki, garage punk surf kai psychobilly..... (auto einai kalutero me kontrampaso alla pote den xaneis na  dokimaseis...), Parolo pou oi dio agapimenoi mou bassistes den paizoun autou tou eidous ti mousiki ektos apo ton teleutaio...

 

P.C. Edo 8a i8ela na pros8eso kai dio apo tin egxoria skini, ypokeimenika kai mono, giati ka8e fora poy tous parakolou8o an kai latreuo tikn ki8ara me kanoun na agapo to idio kai to mpaso... o Tomaras apo tous Earthbound kai o mpasistas ton Ducky Boyz..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου