Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τη ρύθμιση της βέργας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Πρώτα απ'ολα τσέκαρουμε αν το μπράτσο εχει πολύ relief με τον εξής απλό τρόπο:

- βαλε ενα καποταστο πισω απο το πρωτο ταστο

- πατα την μπασα μι χορδη στο 14ο ταστο

- τσεκαρε την αποσταση της χορδης αυτης απο το 7ο η 8ο ταστο.

- πρεπει να ειναι περιπου οσο μια μεdium πενα 0,6-0,7mm (για τις ακουστικες ,για τις ηλεκτρικες οσο μια thin 0,5mm)

- αν ειναι περισσοτερο τοτε το μπρατσο θελει "σφιξιμο" αν ειναι λιγοτερο θελει "χαλαρωμα"

- το truss rod (βέργα) ρυθμιζεται ως εξης:

αν θελεις να το τεντώσεις (δηλ. να αφαιρεσεις relief) βαζεις το αναλογο κλειδακι (συνηθως ενα κλειδί allen) στην υποδοχη και γυρνας clockwise δηλ. προς τα δεξια.

Προσοχη! Μονο ενα τεταρτο της στροφης την καθε φορα (καλο ειναι να λειπανεις με wd40 την υποδοχη αν εχεις καιρο να ρυθμισεις την κιθαρα).

Ξαναμετρα τη αποσταση της χορδης μεχρι να γινει 0,6-0,7 mm.

 

θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το παραπάνω . το μπράτσο της ηλεκτρικής (rockinger neck) ρυθμίζεται  (η βεργα) απο κάτω . Αν χρειαστει να το πειράξω πρεπει να ξεβιδώσω το μπρατσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαστει να το πειράξω πρεπει να ξεβιδώσω το μπρατσο?

 

ναι,ειναι πανευκολο,μη μασας. ;)

 

θελει ενα ΜΕΓΑΛΟ απλο κατσαβιδι για να μη χαλασεις το "σταυρο"

 

ο καλυτερος τροπος να βγαλεις το μπρατσο ειναι αυτος

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια απλή ρύθμιση της βέργας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν βγαίνει το μπράτσο ολόκληρο! Αν θες να βγάλεις το μπράτσο για κανένα backload ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, τότε ναί, ένα μεγάλο κατσαβίδι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι τελευταιο . εχω maple ταστερα και 9αρες χορδες και εχω ένα θέμα με τα bends ειδικά στην e χορδή (γλίστραει και θέλει παραπάνω δύναμη). λέτε αμα βάλω 10αρες λέτε αλλάξη η κατασταση και στην περιπτωση που βάλω 10αρες πρεπει να κάνω επιπλέον τιποτα άλλο? το pickguard το ξεβιδώνο και αφού εχω βάλει τις χορδές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντα ΒΓΑΖΩ το μπρατσο,το να ρυθμιζεις τη βεργα βγαζοντας το pickguard ειναι και πιο μεγαλη βαβουρα και κινδυνευεις να καταστρεψεις τον neck pickup,(ασε που πολλες φορες δεν ταιριαζει σωστα το κατσαβιδι στη βιδα αν δε βγει ολη εξω,δεν ειναι αναγκη να το αφαιρεσεις τελειως απλα να το σηκωσεις ωστε να φανερωθει η βιδα του truss rod. ;)

 

και εχω ένα θέμα με τα bends ειδικά στην e χορδή (γλίστραει και θέλει παραπάνω δύναμη). λέτε αμα βάλω 10αρες λέτε αλλάξη η κατασταση

 

 

τι εννοεις...γλυστραει?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω γλυστράει έννοω ότι δεν νοιωθω σιγουρια κατα το σήκωμα και χρειάζεται περισσότερη δύναμη . Τωρα ίσως να φταίνε και τα ταστα (medium jumbo) τα οποια δεν είναι τοσο ευκολα όσο τα 6105 που είχε η παλιά μου κιθάρα τα οποία είναι και ποιο ευκολα στα σηκώματα επιδή ειναι  ψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου