Προς το περιεχόμενο

Less Than Human 1η μορφή.


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η πρώτη προσπάθεια ηχογράφησης ενός τραγουδιού που γράφω εδώ και λίγο καιρό... Δεν έχουν μπει ακόμα φωνητικά και κανονικά drums καθώς περιμένω να φτιάξω φουλ μπάντα. Περιμένω γνώμες κυρίως για τον ήχο και την ενορχήστρωση... Το παίξιμο το ξέρω πως το έχω χάσει κάποιες φορές...

track1_copy.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίξιμο το ξέρω πως το έχω χάσει κάποιες φορές...

Tότε τι περισσότερο περιμένεις από εμάς, από το "καλή προσπάθεια αλλά ξαναπαίξτο για να μην το χάνεις...και ξαναέλα" :D 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε τι περισσότερο περιμένεις από εμάς, από το "καλή προσπάθεια αλλά ξαναπαίξτο για να μην το χάνεις...και ξαναέλα" :D 8)

Θα χαρώ που θα ακούσω κάποιον να μου λέει καλή προσπάθεια...;)

Και περισσότερο με νοιάζει ο ήχος και η ενορχήστρωση...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω ότι η βάση σου έχει ενδιαφέρον. Ο ήχος είναι Οκ (απ ότι ακούω και με τα όργανα που έχεις ήδη γράψει). Τώρα για την ενορχήστρωση τι να πεί κανείς...νομίζω ότι όλοι εμείς οι "κιθαρίστες" πάσχουμε, γιατί δεν μπορούμε να σκεφτούμε σφαιρικά (παρά έξω από τις 4,5 ,6 ή 7 χορδές μας)...Επίσης δεν είμαι σίγουρος εάν η ενορχήστρωση είναι προϊόν ενός ατόμου (και τι "ταλέντα" απαιτεί). Δεν ξέρω εάν μπορώ να εκφράσω ακριβώς αυτό που σκέφτομαι, αλλά θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ακούω (και βλέπω παράλληλα το DVD) αυτή  την εποχή το Secret Story του Pat Metheny. Αναρωτιέμαι εάν εκτός από κορυφαίος κιθαρίστας (που είναι), είναι και τόσο κορυφαίος ενορχηστρωτής...ο θαυμασμός μου (και η ζήλεια μου) είναι εμφανής...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για την ενορχήστρωση τι να πεί κανείς...νομίζω ότι όλοι εμείς οι "κιθαρίστες" πάσχουμε, γιατί δεν μπορούμε να σκεφτούμε σφαιρικά (παρά έξω από τις 4,5 ,6 ή 7 χορδές μας)...

Εγώ δεν ξέρω από αυτά... Μπασίστας είμαι!!!!χαχαχαχαχαχα!!!!!!

Επίσης δεν είμαι σίγουρος εάν η ενορχήστρωση είναι προϊόν ενός ατόμου (και τι "ταλέντα" απαιτεί).

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς!!! Για μένα σε ότι έχω κάνει ενορχήστρωση είναι κάτι που βγαίνει από μέσα μου... Προφανώς δεν πιστεύω πως είμαι και ο μαμάω ενορχηστρωτής ή συνθέτης μάλλον προς το άλλο άκρο είμαι (αίσχος, άθλιος κλπ) αλλά ότι προσπαθώ μου βγαίνει σαν κομμάτι του ίδιου μου του εαυτού... Πολλές φορές σκέφτομαι την ενορχήστρωση στον ύπνο μου και ξυπνάω ξέροντας πως θα διαμορφώσω ένα κομμάτι... Είτε διασκευή είτε δικό μου....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενορχηστρωτής ή συνθέτης....

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι εάν δεν είσαι (ας πούμε) πληκτράς, δεν έχεις τη λογική των πλήκτρων και δύσκολα θα τα εντάξεις δημιουργικά στις συνθέσεις σου...ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο. Και εγώ αναρωτιέμαι πως κάποιοι και με τι γνώσεις? ταλέντο? κάτι άλλο? δημιουργούν τέτοιου είδους μεγαλειώδεις ενορχηστρώσεις

 

Πολλές φορές σκέφτομαι την ενορχήστρωση στον ύπνο μου και ξυπνάω ξέροντας πως θα διαμορφώσω ένα κομμάτι

Αυτό είναι μαγικό ;D ;D. Το να το δείς στον ύπνο σου σημαίνει ότι μπορείς και να το κάνεις κι όλας?...και εγώ ονειρεύτηκα ένα πιάνο σόλο a la George Duke...αλλά όταν ξυπνάω δεν μπορώ να το κάνω! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το δείς στον ύπνο σου σημαίνει ότι μπορείς και να το κάνεις κι όλας?...και εγώ ονειρεύτηκα ένα πιάνο σόλο a la George Duke...αλλά όταν ξυπνάω δεν μπορώ να το κάνω! ;)

Όχι βασικά... Αλλά έχω φίλους πληκτράδες οπότε τους το περιγράφω... Δεν είμαι καλός μουσικός αλλά είμαι περιγραφικός!!!χαχαχαχαχαχα!!!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καλός μουσικός αλλά είμαι περιγραφικός!!!χαχαχαχαχαχα!!!!!!

Και θυμάσαι και τα όνειρά σου όταν ξυπνήσεις.... ;D ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιμάμαι με ένα σημειωματάριο δίπλα μου και όταν ξυπνάω τα γράφω... (τύπου: εισαγωγή child in time, σόλο godsmack Κλπ!!!!)χαχαχαχαχα

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου