Προς το περιεχόμενο

Ανεπιθυμητοι ηχοι σε ηχογραφηση


TheiosG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hey guys!

Έχω το εξής πρόβλημα: Βάζω να ηχογραφήσω κιθάρα πχ στο cubase, και εκτός από το σήμα της κιθάρας, δέχεται και τον μετρονόμο ή και άλλα όργανα που έχουν ηχογραφηθεί νωρίτερα. Η κιθάρα δεν φταίει σίγουρα γιατί το δοκίμασα και με κλειστό το volume της, όπως επίσης δοκίμασα και διαφορετικά καλώδια. Είδα κάποια σχετικά θέματα και κατέληξα στο συμπέρασμα πως ευθύνεται η γείωση του σπιτιού. Παρακάτω ανέβασα ένα sample για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ. Αν δεν είναι η γείωση τι άλλο μπορεί να φταίει; (Γράφω με εξομοίωση ενισχυτών και η κάρτα μου είναι m-audio fast track (η πρώτη))

Όποιος γνωρίζει σχετικά ας απαντήσει

click.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου φίλε μου δεν έχει σχέση με τη γείωση. Κάτι συμβαίνει με το μόνιτορινγκ της κάρτας σου.

Προφανώς άλλα ''παιδιά'' πιο γνώστες θα σου πουν τι μπορεί να φταίει

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο μικρόφωνο έχεις ανοιχτό. Πιθανολογώ αυτό της Webcam.

Δεν έχω webcam :/ τα κοίταξα, όλα είναι οκ και παρ'όλα αυτά βγάζει θόρυβο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι ειδικός αλλά κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις audio του μικροφώνου στο cubase. Μήπως ηχογραφεί με το μικρόφωνο του υπολογιστή;

Επίσης πολλές φορές όταν γράφεις με ακουστικά στο τέρμα ακούγεται ο μετρονόμος καθώς και τα προηγούμενα όργανα που έχεις περάσει.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό μικρόφωνο και ποιά ακουστικά λέτε ρε παίδες ,ο άνθρωπας γράφει ηλεκτρική μπουθάρα και το σύστημα του περνάει μέσα στην εγγραφή και άλλα τρακ-μετρονόμο κλπ

Ούτε καν με μικρόφωνο σε ενισχυτή δεν γράφει, αλλά μέσο προγράμματος.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σορυ κιόλα δηλαδή. Απλά αυτό που άκουσα στο δείγμα είναι παρόμοιο με αυτό που ακούω όταν ξεχνάω το μικρόφωνο εγγραφής του υπολογιστή σε λειτουργία. 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό μικρόφωνο και ποιά ακουστικά λέτε ρε παίδες ,ο άνθρωπας γράφει ηλεκτρική μπουθάρα και το σύστημα του περνάει μέσα στην εγγραφή και άλλα τρακ-μετρονόμο κλπ

Ούτε καν με μικρόφωνο σε ενισχυτή δεν γράφει, αλλά μέσο προγράμματος.

Ακριβώς αυτό.. :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω webcam :/ τα κοίταξα, όλα είναι οκ και παρ'όλα αυτά βγάζει θόρυβο..

 

Δεν έχεις κανένα μικρόφωνο; Ούτε headset;

Γιατί εγώ ακούω όχι μόνο τον μετρονόμο (και μάλιστα με delay) αλλά και ένα χτυπηματάκι.

Δεν βοηθάει βέβαια η συγχορδία μέσα στη μέση την ώρα που προσπαθείς να ακούσεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου