Προς το περιεχόμενο

Flat Χορδές Για Μπάσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι.

 

Μιας και δεν βρήκα κάποια λεπτομερή αναφορά σε παλιότερα post, είπα να ρωτήσω: Τί προτείνετε για flat χορδές σε μπάσο; Ο μπασίστας μας είπε να κάνει τη roundwound φάση παρελθόν, και μιας και δεν έχει ενθουσιαστεί από τις Fender, ψάχνεται.

 

Τί αξιόλογο λοιπόν υπάρχει στην εγχώρια αγορά; (Δεν υπάρχει χρόνος για on-line παραγγελία). Πού μπορεί να βρεθεί;

 

Μιλάμε για ένα γιαπωνέζικο νομίζω Fender Marcus Miller Jazz Bass.

 

Thanks!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλές είναι οι rotosound flatwound και τις έχει ο Τρίμης. Τις χρησιμοποιώ σε ένα αταστο.

 

Τωρα σχετικά με τι Fender χορδες ... ποτε δεν μου αρέσαν, ας δοκιμάσει τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, οι Fender ίσως να μην είναι σημείο αναφοράς, ειδικά στις round. Θα πρότεινα στο μπασίστα σου να δοκιμάσει και καμιά άλλη μάρκα (προσωπικά, χρησιμοποιώ είτε Ernie Ball είτε GHS) για να δεί τη διαφορά.

Σχετικά με τις flat, οι Rotosound είναι πολύ καλή επιλογή. Είχα μέχρι πρόσφατα στο μπάσο μου για δοκιμή, έχουν καλή και ΣΤΑΘΕΡΗ απόδοση (οι flat είναι γνωστό ότι κρατάνε πολύ καιρό), αλλά τις βαρέθηκα γιατί σε περιορίζουν στον ήχο. Πολύ εντύπωση μου είχαν κάνει οι Black Nylon Flat χορδές της Rotosound, τις οποίες τις είχα δοκιμάσει σε ένα απίστευτο Fender Jazz. Εκτός από τον ήχο (καρα-vintage) μιλάμε και για φοβερό look (σώμα Vintage White, Brown Shell pickguard, Maple ταστιέρα και Black χορδές - yummie! 8O)

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω ολοες οι χορδες της Fender ειναι της πλακας,οι flat pure nickel για μπασο ειναι πολυ καλες.

Δοκιμασε τες.

Οι καλυτερες (& ακριβοτερες) χορδες φλατ για μπασο ειναι οι Pyramid αλλα δυστυχως δεν εισαγονται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

iliasbass θα με θυμηθεις οταν διαπιστωσεις ποσο κρατανε και δεν εχουν χασει την λαμπεροτητα τους μετα απο αρκεεεεεττττττοοοοοοο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου