Προς το περιεχόμενο

Διαστάσεις, εντάσεις & απαιτήσεις PA για live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια, που μετράς για να είσαι "νόμιμος"? Στην κονσόλα, ή έξω από τον χώρο?

 

..Όσο για τα monitors, θυμάμαι μια φορά έναν πληκτρά που ζητούσε παραπάνω ένταση από ένα nexo ps-15 που του είχα, ενώ ο ματσαρισμένος ενισχυτής είχε φτάσει σε μόνιμα κόκκινα :o. Μιλάμε τώρα για ηχείο 1Κw!

Παίρνω λοιπόν ένα ψηλό σκαμπό, το βάζω δίπλα του και βάζω το monitor πάνω του σε απόσταση 10cm από το αυτί του.

Φαντάζεσαι το χαιρέκακο χαμόγελό μου μετά. Και όμως παρότι έκανε κάτι περίεργους μορφασμούς, ο κερ@τ@ς δεν μου ζήτησε ποτέ να το χαμηλώσω!!! ;D

(το έκανα μόνος μου βέβαια σιγά-σιγά για να μην τον στείλω και στο νοσοκομείο ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, που μετράς για να είσαι "νόμιμος"? Στην κονσόλα, ή έξω από τον χώρο?

 

Για αυτο κι εγω ζητησα απο οποιον ξερει το νομο να μας πει.

Ο νομος στο ελλαντα λεει 100δβΑ μεσα στον χωρο αλλα δεν εχω βρει αλλα στοιχεια. Θεωρητικα πρεπει να ειναι στο ενα μετρο απο το ηχειο....το οποιο σημαινει πολυ χαμηλη ενταση μεσα στο μαγαζι...κατι που οι σκυλαδες δεν μπορουν να δεχτουν με τιποτα...τους καταλαβαινω, με καμμενα αυτια δεν ακους και πολλα.

 

Στην Αγγλια οπου δουλευα μετρουσαν και μεσα στον χωρο αλλα και εξω ακριβως απο την πορτα...στον χωρο επρεπε να εχω 100 ενω εξω αν θυμαμαι καλα (μιλαμε για βραδυνες ωρες) δεν επρεπε να 3επερναω τα 69 ή 79. Σε φεστιβαλ απο την αλλη ειχα οριο τα 105 ...

 

Θα ηθελα παλι να παρακαλεσω οποιος ξερει το νομο με λεπτομερειες να μας ενημερωσει.

 

οσο για τετοιες σκηνες απειρου καλλους με σκυλαδες, ενα θα σου πω και οσοι ξερουν θα με λυπηθουν. ΝΑι εχω αντεξει 2 μηνες στα monitor του Χριστοδουλοπουλου....εφτασα να παιζω 120 dbA στο παταρι με την μπαντα κλειστη....και παλι φυσικα και δεν ακουγε...το πιο αστειο...οταν του προτεινα in-ear ακουστικα μου ειπε.."τι με περασες για κουφο?????". Τι να πει κανεις.

 

Φιλικα

Αποστολης

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο κι εγω ζητησα απο οποιον ξερει το νομο να μας πει.

Ο νομος στο ελλαντα λεει 100δβΑ μεσα στον χωρο αλλα δεν εχω βρει αλλα στοιχεια. Θεωρητικα πρεπει να ειναι στο ενα μετρο απο το ηχειο....το οποιο σημαινει πολυ χαμηλη ενταση μεσα στο μαγαζι...κατι που οι σκυλαδες δεν μπορουν να δεχτουν με τιποτα...τους καταλαβαινω, με καμμενα αυτια δεν ακους και πολλα.

 

με ένταση 100db στο 1 μέτρο, που επιτυγχάνεται με ισχύ 4 βατ σε ηχείο  ευαισθησίας 94db/m/w, στο χώρο του μαγαζιού και να μουρμουρίζει ο διπλανος σου θα σε ενοχλεί

 

θέλω να πω πως η ένταση πρέπει να είναι υψηλή ώστε να ξεπερνά άνετα τη βαβούρα του κόσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για την επεξηγησεις όσο για τα υπολοιπα χωρίς να θέλω να σας θήξω (δεν θα μπορούσα μιας και είναι το πρώτο μου ποστ) νομίζω ότι είναι λίγο off topic.

για αυτο που είπες μουσικός και μόνιτορ το γνωρίζω απλά θα κάνουμε πραγματικά μικρό λαιβ μιας και είναι "δοκιμαστικο" με προσωπικό εξοπλισμό και φυσικά το κοινό δεν θα πληρώσει εισιτήριο αλλιώς νοικιάζαζαμε ηχολήπτη που λέει ο λόγος δλδ....

ο συγχρονισμός monitor μικροφώνου που αναφέρθηκες πως γίνεται? ζητάω πολλα? ξέρω απλά οτι η κονσόλα έχει monitor outpout...  ???

tnx για ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για την επεξηγησεις όσο για τα υπολοιπα χωρίς να θέλω να σας θήξω (δεν θα μπορούσα μιας και είναι το πρώτο μου ποστ) νομίζω ότι είναι λίγο off topic.

 

Εχεις απολυτο δικιο

 

ο συγχρονισμός monitor μικροφώνου που αναφέρθηκες πως γίνεται?

 

Με πολυ πολυ απλα λογια βρισκεις σε ποιες συχνοτητες δημιουργειτε feedback και τις χαμηλωνεις σε ενταση με καποιο Eq.

Αν βρεις οτι χρειαζεται να χαμηλωσεις πολυ, πανω απο 3-4 περιοχες τοτε αυτο ειναι μια ενδειξη του οριου που μπορεις να φτασεις απο αποψης εντασης.

 

δεν θα πληρώσει εισιτήριο αλλιώς νοικιάζαζαμε ηχολήπτη που λέει ο λόγος δλδ....

 

Εισητηριο ή οχι αν σεβεσαι το κοινο σου τοτε μαλλον πρεπει εσυ ή οποιος τελος παντων οργανωνει, να βρει καποιον που γνωριζει και να τον πληρωσει να κανει την δουλεια. Ειναι πολυ κακο ο μουσικος να προσπαθει να κανει και την δουλεια του ηχοληπτη.

Παντως καλη τυχη.

 

Φιλικα

Αποστολης

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πω πως η ένταση πρέπει να είναι υψηλή ώστε να ξεπερνά άνετα τη βαβούρα του κόσμου

 

Ναι εχεις δικιο.Ειναι πολυ μεγαλο θεμα αυτο αυτο και εξαρταται απο χιλιαδες παραγοντες το πως η μουσικη ξεπερναει την βαβουρα του κοσμου. Κατα την ταπεινη μου αποψη το 90% των μουσικων που θα παιχτουν live μπορουν ανετα να "χωρεσουν" μεσα στα παραπανω ορια.

 

Αν ανοιγαμε ενα νεο θεμα ειμαι σιγουρος οτι θα ακουγαμε ενδιαφεροντα πραγματα απο πολλους.

 

Αν θελει καποιος admin να μεταφερει τα ασχετα post σε καποιο καινουριο θεμα, νομιζω θα ηταν σωστοτερο να συνεχιζαμε εκει.

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου