Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose. Εχθρός του Sustain?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jase,"ζωγραφισες"...!  ;)

 

Willy,μαζι σου! :)

Θεωρω τα Kahler πολυ ανωτερα των Floyd (για διαφορους λογους).

Ομως δεν ειναι τοσο ομορφα οσο τα Floyd,και δεν ετυχαν γενικης αποδοχης,

(παλι για διαφορους λογους) την εποχη του "πολεμου για την κυριαρχια"...

 

Αν σκεφτουμε οτι η χορδη εχει δυο σημεια εδρασης,

και οτι καποιες κιθαρες με floyd εχουν υπερβολικο (συγκριτικα το μεσο ορο) sustain,

τοτε μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε οτι δεν ειναι παντα οι γεφυρες που κανουν τη διαφορα,ειτε καθαρα,ειτε βρωμικα... ;)

 

-Με την (λογικη) χρηση feedback,το sustain τραβαει λιγο ακομα... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο τη δικιά μου εμπειρία το sustain δεν αλλάζει τρομακτικά ειδικά όταν παίζει με αρκετά γκάζια.Στα καθαρά είναι αισθητή η διαφορά και κάποιους που αρέσουν τα "αγγελικά" παιξίματα ίσως τους ξινίσει!!

 

Πιστεύω ότι το FR έχει άλλα πολύ σημαντικότερα μειονεκτήματα σε σχέση με fixed υλοποιήσεις απο το λιγότερο sustain!Εγώ είμαι φανατικός χρήστης του πάντως  8)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω τα Kahler πολυ ανωτερα των Floyd (για διαφορους λογους).

 

Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να μπορει να κανει καποιος ΟΛΑ τα κολπα που γινονται με το Floyd με Khaler (ουτε τα μισα)

Το μοναδικο (ισως) ευσημο που δινω στα Khaler ειναι στην χρηση τους ως νibrato bar (κατι σαν Bigsby δηλαδη). Αλλιως, FR and dry bread

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να μπορει να κανει καποιος ΟΛΑ τα κολπα που γινονται με το Floyd με Khaler (ουτε τα μισα)

Σ'αυτο εχεις κομματακι δικιο... 8)

Ομως για να κανει καποιος (καλα) ΟΛΑ τα κολπα

που γινονται με τα Floyd,πρεπει να ειναι Ο ΚΑΠΟΙΟΣ! ;)

Στους περισσοτερους ενα Bigsby θα ηταν αρκετο... ;D ;D ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να μπορει να κανει καποιος ΟΛΑ τα κολπα που γινονται με το Floyd με Khaler (ουτε τα μισα)

Εν μέρη θα συμφωνήσω και εγώ αλλά μόνο αν μιλάμε για το original Floyd Rose και όχι για κάποιο licensed. Έτσι συγκρίνονται.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Licensed κανουν τα κολπα απλα δεν "κρατανε" τοσο πολυ στο χρονο αντιθετα με τα orginal Floyd (για παντα).

Τα κολπα δεν εχουν να κανουν με το original και το licensed αλλα με τη φιλοσοφια του Floyd ως (floating) tremolo.

 

Yann δεν ειμαστε οποιοι κι οποιοι :) :) :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχουμε αναφερει και σε αλλα topic αλλα ας το πουμε κ σε αυτο

Σε μια κανονικη γεφυρα ,oloklhrh η γεφυρα κ τα saddles επιδρoyν σαν sustainer ας πουμε , ο ηχος μεταφερεται παντου μεσα τους

Στα fr th δουλεια τη κανουν τα saddles και κυριως το block (η πλακα) απο κατω.

Δηλ. δε χανει το sustain επειδη θελει σκαμμενο ~1cm παραπανω το ξυλο ,αλλα ειναι ετσι λογω κατασκευης του FR

Εχω μια fender strat usa 95' κ της εκανα μετατροπη κ εβαλα fr. Ειδα διαφορα στο sustain κ λιιιγο στο τονο , σαν να εχασε δυναμη καπως

Περσυ αντικατεστησα το block με το μεγαλυτερο brass block μεγεθους απο αναφορικα απλα floydroseupgrades.com (εσκαψα κ αλλο λιγο το σωμα για να μπορω να σηκωσω μεχρι 1 τονο ,γιατι επεσε στο ημιτονιο απο τονο). Μετα ειδα οτι πεζουν ιδια κ φτηνοτερα στο ebay αλλα η παραγγελια ειχε ηδη γινει !

Επισης για καποιο χαζο λογο (επειδη δεν εβαζα σωστα τα ελατηρια [τα εβαλα με τον ευκολο τροπο κ οχι αναποδα οπως πρεπει] πεταγονταν) ,το εκοψα μετα απο συμβουλη γνωστου επαγγελματια με αλυσοπριονο κ εκανα νεες τρυπουλες σε τορνο. Με λιγα λογια μπορεις να το κανεις κ μονος σου χωρις να κανεις καποια αγορα κ να συγκρινεις διαφορες με το original κ με το νεο block.

 

PS (out of topic) : Ενδιαφερον θα ηταν με τιτανιο αν μπορουσε να γινει σε λογικη τιμη

Αν καποιος θα μπορουσε να φτιαξει/κοψει saddles δυνατοτερα (brass/τιτανιο/αλλο) με καποιο τροπο ,δε ξερω που να ρωτησω ,πειτε μου πλζ με ενδιαφερει πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ θα ξαναλλαξω block συντομα , θα φτιαξω ενα αρκετα πιο μεγαλο.

Oταν τη ξαναλυσω (χωρις να κανω 3 διαφορετικα σεταπ ετσι?) αν θες μπορω κ να το ηχογραφησω κ με τα 3 διαφορετικα block (fr , xtrem brass ,  μεγαλο brass) κ να χρονομετρησουμε τη διαφορα στον ηχο να δεις , μπορεις να εχεις κ FR κ sustain. H διαφορα που ηδη εχει με αυτο που εβαλα ειναι εμφανης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yann δεν ειμαστε οποιοι κι οποιοι :) :) :)

Σ'εχω ακουσει εγω....

;) ;) ;) 8) ;D ;D ;D

 

brass block

Οτιδηποτε αλλο ακουγεται "τσιγκινο" μπροστα του....

Θα παρατηρησες και την ηχητικη διαφορα υποθετω (χωρις ενισχυση)! ;)

 

Αν καποιος θα μπορουσε να φτιαξει/κοψει saddles δυνατοτερα (brass/τιτανιο/αλλο) με καποιο τροπο ,δε ξερω που να ρωτησω ,πειτε μου πλζ με ενδιαφερει πολυ

 

Ο μπρουτζος (brass) ειναι μαλακο μεταλλο,αν τα saddles του floyd ηταν απο καθαρο μπρουτζο,η χορδη θα χωνοταν τελειως μεσα τους με το πρωτο σφηξιμο...

Η χρυση τομη αναμεσα στον ηχο και τον "τσιγκο" ειναι ενα κραμμα που θα εχει τα προτερηματα που χρειαζομαστε,χωρις ελαττωματα (ουτοπια..)!

 

Καλο και το τιτανιο,λεω να βαλω και εγω στην κιθαρα μου...

..στην εξατμιση!!! ;D ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FR rulez (Tο Καλερ τι ειναι? Μαναβης η Μπακαλης?) :-*

 

Μια που μιλαμε για τον Floyd

Φωτο - Ειμαι στο τσακ απλα φοβαμαι την κυρα μην μου κοψει κανα βραδυ while sleeping μαι πενις :D κ δεν θελει κ πολυ..

Kramer Floyd Rose sign. Rainbow finish '84

 

Floyd_Rose_sign.Rainbow.thumb.jpg.bca9ceea07da20654d34e5667e4b0dc9.jpg

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου