Προς το περιεχόμενο

Θελω να συνδεσω την κονσολα μου (behringer 1204fx) με το pc μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας...θελω να μας βοηθησετε να συνδεσουμε μια κονσολα behringer 1204fx με ενα laptop. Ενας φιλος μας φευγει για φανταρος και αναλαβαμε να βαλουμε μουσικη...χωρις να ειμαστε βεβαια και ειδικοι στις συνδεσεις. Ο πατερας ενος φιλου μας εχει τα εξης μηχανηματα...

1. behringer 1204fx

2. crown 402 τελικος ενισχυτης

3. ηχειο JBL

Θα χρειαστουν και τα 3???

Πως θα συνδεθουν ολα αυτα με το laptop???

Ευχαριστω για την υπομονη σας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου

Πρέπει να γίνεις πιο συγγεκριμένος,αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω κάποια πράγματα αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να κάνεις.Για να συνδέσεις την κονσόλα στο PC θα πάρεις την στέρεο έξοδο(OUT) τις κονσόλας και θα την ενώσεις με την είσοδο (IN)τις sound card του PC.Έτσι μπορείς να γράψεις στο PC ότι έχεις επάνω στην κονσόλα ,μικρόφωνο,κιθάρα ,πικαπ, CD e.t.c και εφόσον έχεις κάποιο πρόγραμμα για Recording.Εάν θέλεις να ακούσεις από το PC τραγούδια μέσα από την κονσόλα, θα βάλεις την stereo έξοδο(OUT) τις sound card του PC σε μία είσοδο(IN) stereo τις κονσόλας,την έξοδο(OUT) τις κονσόλας στην stereo είσοδο(IN) του ενισχυτή και από τον ενισχυτή στα ηχεία για να ακούσεις.Πιστέυω να σου έδωσα να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου φιλε.

Πιστευω πως θελεις να παιξεις μουσικη απ το λαπτοπ.

Ναι,θα τα χρειαστεις και τα 3(μονο σε περιπτωση που,το ηχειο JBL ειναι αυτοενισχυομενο,δλδ για να καταλαβεις το βαζεις στην πριζα για να παιξει,τοτε δεν χρειαζεσαι τον crown).

Οπως στα ειπε ο gboul θα πραξεις.

Αντιλαμβανομαι ομως πως δεν γνωριζεις ουτε τι καλωδια θελεις.

Θα χρειαστεις λοιπον ενα καλωδιο mini Jack 1/8" (αυτο που βαζουμε στα mp3 player η οπως αλλιως τα λετε εσεις οι νεοι)

σε

Jack 1/4" (αυτο που καρφώνουμε στις κιθαρες).Θα βαλεις το mini Jack στην εξοδο ακουστικων του λαπτοπ και το jack στην εισοδο 1 της κονσολας.

Μετα θα χρειαστεις ενα καλωδιο απο XLR σε XLR.Μικροφωνικο αν το χεις ακουστα....

Θα βαλεις τη μια ακρη στο ΜAIN OUTPUT Left channel απο πισω(?) και την αλλη στο input του ενισχυτηηηηη......

Μετα θα χρειαστεις ενα καλωδιο απο speakon σε speakon (αυτο δλδ http://www.drumpower.com.au/store/image.php?productid=958).

Θα βαλεις τη μια ακρη στο αντιστοιχο OUTPUT του ενισχυτη και την αλλη στο input του ηχειου...

Μετα....αφου τα συνδεσεις...

Βαζεις κατι να παιζει στο λαπτοπ,πατας το κουμπακι solo στο καναλι 1 και ανοιγεις το gain του καναλιου 1(αυτο το μαυρο κουμπακι πανω απ το μπλε) αρκει να μην κοκκινιζει(καπου στα 0db βαλτο).

Μετα ανοιξε την ενταση του MAIN OUTPUT στο 0db κι αυτα.

Μετα βαλε το ποτενσιομετρο του καναλιου 1 στο 0 κι αυτο.

Μετα ανοιξε σιγα σιγα την ενταση απο τον ενισχυτη.....Θα πρεπει να παιζει!!!

Sorry,ηθελα καπου να τα πω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δώσε περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις καλύτερες απαντήσεις.

 

Ο φίλος απο τα ψηλά τα λέει σωστα και απλά, αλλά, αυτο που θα σου πω εγω είναι οτι, όποτε έχω δει laptop παρέα με κονσόλες, ηχεία και άλλα παρόμοια, πάντα υπάρχει και μια εξωτερική κάρτα ήχου. Οι λόγοι είναι πολλοί. Απο ευκολία και γούστο και μαγκιά μέχρι και λυσεις συμβατότητας συνθετης αντίστασης, θορύβου,μεγαλύτερος αριθμός εισόδων/εξόδων κ.α.

 

Χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου το μόνο που μπορείς να κάνεις - αυτο νομίζω θες αν κατάλαβα καλά - είναι να πάρεις την έξοδο του laptop, η ίδια τρύπα που βάζεις ακουστικά, ηχεια επιτραπέζια κ.α. και να την καρφώσεις σε μια είσοδο στέρεο της κονσόλας. Απο εκει και μετα παίρνεις την έξοδο main της κονσόλας την πάς για ενισχυση και με τη σειρά της στα ηχεία.

 

Και ναι υπο αυτες τις συνθήκες χρειάζεσαι και τα 3, τον ενισχυτη μπορεις να τον βγάλεις εκτος, μονάχα άμα τα ηχεία ειναι αυτο-ενισχυόμενα.

 

Αντε καλά ακούσματα και καλος φαντάρος !!  ;D

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ.....1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ(γραφω κεφαλαια γιατι το φοωναζω!!!). Ειλικρινα δεν περιμενα να παρω τοσο σαφεις απαντησεις. Εκανα sing up στο forum και εβαλα αυτο το Post και ειλικρινα σε μηδεν χρονο μου λυθηκαν 1002 αποριες...με εχετε εντυπωσει...!!! Και παλι ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρονο που σπαταλησατε να μου εξηγησετε....

Ευχαριστω και για το καλος φανταρος....αν και τι εμεινε???? 370 μερες και σημερα.....περναν τα χρονια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα... :( :( :(...Εκανα ολες τις παραπανω ενεργειες που μου ειπε ο φιλος sound_crew, αλλα ηχο δεν ακουω. Το σημα φτανει στην κονσολα, δηλαδη τα λαμπακια τις κονσολας αναβουν κανονικα καθως επισης και τα λαμπακια του ενισχυτη, αλλα ηχος δεν βγαινει απο το ηχειο. Η συνδεση ειναι ακριβως οπως τα λεει ο sound_crew...

ΑΠΟΡΙΑ: ΤΟ καλωδιο θα πρεπει να ειναι stereo???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου