Προς το περιεχόμενο

microkorg midi ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεσεις ενα microkorg με midi keyboard με 4+ οκταβες και να τις χρησιμοποιεις ολες?

Πχ να σπλιταρεις και να εχεις 2 οκταβες εναν ηχο και 2 οκταβες εναν αλλο αντι για 1 και 1 που θα ειχες στο korg?

ελπιζω να εγινα κατανοητος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω το microkorg αλλα πρεπει πρωτα να δεις αν στο split που θα κανεις απο το microkorg μπορει να κανει receive απο δυο διαφορετικα midi κανάλια για να μπορεις να χωρισεις το controller που θα βαλεις. Περαν του οτι το ιδιο controller θα πρεπει εχει και το ιδιο την δυνατοτητα να στελνει περισσοτερα απο ενα κανάλι ταυτοχρονα και να χωριζεται

 

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μαλλον θα μπορει να δεχεται ενα μονο καναλι οποτε απο το midi controller που θα συνδεσεις θα μπορεις να εχεις πρακτικα τον ενα ηχο που θα διαλεξεις σε ολο το ευρος των οκταβων και τον δευτερο απο το microkorg.

 

Αυτο που θελεις να κανεις απο ενα εξωτερικο midi controller, δηλαδη να το χωρισεις στα δυο για να παιζεις split τους ηχους του microkorg δεν θα μπορεσεις να το κανεις.

 

Μονο τον ενα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω το microkorg αλλα πρεπει πρωτα να δεις αν στο split που θα κανεις απο το microkorg μπορει να κανει receive απο δυο διαφορετικα midi κανάλια για να μπορεις να χωρισεις το controller που θα βαλεις. Περαν του οτι το ιδιο controller θα πρεπει εχει και το ιδιο την δυνατοτητα να στελνει περισσοτερα απο ενα κανάλι ταυτοχρονα και να χωριζεται

 

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μαλλον θα μπορει να δεχεται ενα μονο καναλι οποτε απο το midi controller που θα συνδεσεις θα μπορεις να εχεις πρακτικα τον ενα ηχο που θα διαλεξεις σε ολο το ευρος των οκταβων και τον δευτερο απο το microkorg.

 

Αυτο που θελεις να κανεις απο ενα εξωτερικο midi controller, δηλαδη να το χωρισεις στα δυο για να παιζεις split τους ηχους του microkorg δεν θα μπορεσεις να το κανεις.

 

Μονο τον ενα.

 

Μπερδεμένες οι πληροφορίες στα φορουμς. Απ'οτι κατάλαβα καθε program μπορεί να είναι normal ή dual, αλλα στο dual δέχονται και τα parts το ιδιο midi κανάλι. Οπότε αν είναι έτσι δε μπορει να σπλιταριστεί σε εξωτερικό keyboard, εκτός αν έχει ρύθμιση να λαμβάνει το καθε part από μια συγκεκριμένη νότα και πανω ή κατω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μπορει ρε παιδια? Αν και τα δυο parts λαμβανουν στο ιδιο καναλι MIDI, τοτε το εξωτερικο keyboard θα παιζει και τα δυο parts εκπεμποντας στο ιδιο καναλι. Ακομα και διαφορετικο MIDI καναλι να εχουν τα δυο parts, αν το Microkorg μπει σε Omni On mode τοτε μπορει να "ακουσει" σε ολα τα MIDI καναλια. Το που θα γινει το splitαρισμα ειναι θεμα του Microkorg.

Δεν νομιζω να πεφτω εξω. Μη με κανετε πρωινιατικα και ανοιγω τα αρχαια MIDI κιταπια μου. sleep2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μπορει ρε παιδια? Αν και τα δυο parts λαμβανουν στο ιδιο καναλι MIDI, τοτε το εξωτερικο keyboard θα παιζει και τα δυο parts εκπεμποντας στο ιδιο καναλι. Ακομα και διαφορετικο MIDI καναλι να εχουν τα δυο parts, αν το Microkorg μπει σε Omni On mode τοτε μπορει να "ακουσει" σε ολα τα MIDI καναλια. Το που θα γινει το splitαρισμα ειναι θεμα του Microkorg.

Δεν νομιζω να πεφτω εξω. Μη με κανετε πρωινιατικα και ανοιγω τα αρχαια MIDI κιταπια μου. sleep2.gif

 

To split part που θελει να κανει αμα ακουει στο ιδιο καναλι, θα εχει το ιδιο keyzone οσον αφορα τις midi πληροφοριες για νοτες, αμα παιζει απο το δευτερο controller με ενα midi καναλι δεν θα γινεται split θα ακουγονται και οι δυο ηχοι.

Αυτα συνηθως δεχονται ενα καναλι στο midi in, oποιο οριστει να δεχονται αλλα δεν ξερω το μενου του.

Δεν θα μπορει να το κανει οπως το θελει.

Θα μπορει να επιλεξει ενα part, να ορισει το καναλι του και μετα να ορισει το midi channel αυτο στο controller του.

 

Μιλωντας παντα για το microkorg.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου