Προς το περιεχόμενο

προβλημα στην ηχογραφηση του συνθ μου


shanti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια

μολις εχω συνδεσει το νεο μου συνθ ενα alesis micron στο pc που τρεχει το cubase sx2 αλλα εχω ενα προβλημα.

ενω μονο του το συνθ οταν παιζει δεν εχει προβλημα οταν παιζει μαζι με το υπολοιπο κοματι η το ηχογραφω ακουγεται ενα ενοχλητικο σκρατσαρισμα καπως σαν το beat crasher για να καταλαβετε.

τι μπορει να φταιει κ πως μπορω να λυσω το προβλημα? δοκιμασα να παιξω με το buffer της καρτας ηχου το ανεβασα κ το κατεβασα αλλα δε λυθηκε το προβλημα. λετε να φταιει το κομπιουτερ που ειναι αρκετα παλιο κ εχει φαει τα ψωμια του? γενικοτερα δεν εχω προβλημα με το pc ειναι παλιο αλλα μια χαρα τα παει με τα τρακς ουτε το cpu ανεβαινει ουτε τιποτα.

λετε να φταιει κατι αλλο? το ρευμα πχ? η τιποτ'αλλο? νομιζω οτι η παραμετρος που εγραψα οτι δηλ οταν παιζει μονο του ειναι μια χαρα αλλα το προβλημα το βγαζει οταν παιζει μαζι με το υπολοιπο projekt η οταν ηχογραφω ισως βοηθησει καποιους απο εσας να εντοπισετε το προβλημα.

σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε με. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την m audio 1814 κ μνημη εχω 2GB , ενα παιδι μου γραψε στο msn με τα ελαχιστα αγγλικα οτι πιθανον η καρτα ηχου να χει χασει το sync signal η να χει προβλημα με το clock buffer αλλα δε ξερω που ειναι αυτα για να τα ψαξω κ να τα διορθωσω.

any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκάρει στάθμη εισόδου απο το πλήκτρο στη κάρτα ήχου?

και, φαντάζομαι, δεν έχεις συνδέσει το synth σε καμία είσοδο μικροφώνου της κάρτας?

 

Θέλω να πω οτι, πριν σε πιάσει ο πανικός ο μέγας, άνοιξε ένα άλλο πρόγραμμα ηχογράφησης (κανα recorder της κάρτας, αν υπάρχει, κάποιο wave editor...) και δοκίμασε να ηχογραφίσεις το synth εκεί. Αν ακούγεται μιά χαρά τότε δεν φταίει η κάρτα ή το pc αλλά, οι ρυθμήσεις του cubase...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκάρει στάθμη εισόδου απο το πλήκτρο στη κάρτα ήχου?

και, φαντάζομαι, δεν έχεις συνδέσει το synth σε καμία είσοδο μικροφώνου της κάρτας?

 

Θέλω να πω οτι, πριν σε πιάσει ο πανικός ο μέγας, άνοιξε ένα άλλο πρόγραμμα ηχογράφησης (κανα recorder της κάρτας, αν υπάρχει, κάποιο wave editor...) και δοκίμασε να ηχογραφίσεις το synth εκεί. Αν ακούγεται μιά χαρά τότε δεν φταίει η κάρτα ή το pc αλλά, οι ρυθμήσεις του cubase...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

η αληθεια ειναι οτι δε γνωριζω πως τσεκαρουν σταθμες εισοδων κτλ ποθ μου λες  :-\

κ το συνθ το χο συνδεσει με τα audio καλωδια στις εισοδους της καρτας οχι σε μικροφωνα κτλ χαχα ειμαι ασχετος αλλα οχι σε τετοιο βαθμο...

δεν ξερω πως μπορω να ηχογραφησω το συνθ αλλιως με καποιον αλλον τροπο κτλ.

σε καποιες φασεις οταν προσπαθω να παιξω το συνθ μαζι με το τρακ στο cubase το γονατιζει το cubase κ χαλαει τη μουσικη περα απο τα γνωστς κρατς κρουτς.

δε νομιζω να χω προβλημα με μνημες κ cpu το μηχανημα ναι μεν ειναι παλιο αλλα ειναι αρκετα γερο κ κανει μια μονο δουλεια τοσα χρονια.

οπως ειπα κ πιο πανω καποιος γερμανος μου πε να κοιταξω το sync της καρτας ηχου γιατι πιθανων να χει χασει το σιγκναλ.

νομιζω οτι καπου εκει κρυβεται το μυστικο στο cubase η σε καποια ρυθμιση της καρτας ηχου αλλα τα χο δοκιμασει ολα ετσι νομιζω, να λουστω μονο με Ultrex δεν εχω δοκιμασει ακομα ...

περιμενω βοηθεια , η ελπιδα πεθαινει τελευταια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε!πειραματιζόμαστε,ε?!Μπας και φταίει ο σκληρός σου?Νομίζω πατώντας f12 θα σου βγάλει και το πόσο δουλεύει ο σκληρός σου(ή το μπερδεύω με το logic!)...ψάχνοντας στο internet βρήκα και αυτό:

 

1. Open the Audio System Setup window from the Options menu.

2. Change the value in the Priority setting.

3. Close the Audio System Setup window and check whether MIDI timing is tighter.

Repeat the above steps until you are satisfied with the result.

❐ Caution: Selecting a higher priority for MIDI will increase the accuracy of MIDI timing

but will decrease audio performance and may cause dropouts if your system has lim-

ited processing power.

 

μάλλον σε μπέρδεψα περισσότερο,ε?!κάποιος cubase-άκιας θα σε βηθήσει περισσότερο!

Πάντως δοκίμασε να κάνεις την ίδια φάση με το Reaper(πρόγγραμμα ήχου) να δεις τι γίνεται,όπως σου είπαν και παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου