Προς το περιεχόμενο

Κάτι έκαψα στο μπάσο μου, αλλά δεν ξέρω τι....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mην ανοιξεις τις τρυπες!! Καλυτερα να βρεις ποτ που να χωραει!

 

Και οχι το 500αρι δεν θα ειναι το ιδιο με το 50αρι, οταν θα ειναι τερμα! Το ποτ μαζι με το μαγνητη καθοριζει την "αντισταση εξοδου" του μπασου.

 

Ναι το μαυρο ειναι η θωρακιση του μαγνητη και το ασπρο το (-) του πηνιου. Ασπρο και μαυρο θα τα κολλησεις μαζι στο ποτ που κολλησες και το καλωδιο της γεφυρας. Το κοκκινο στο jack και απο το (-) του jack ενα καλωδιο που θα παει στο καπακι του ποτ. Εισαι ετοιμος!

Ωστοσο αν ΔΕΝ χρησιμοποιησεις κανενα ποτ, καλυτερα ασπρο-μαυρο και καλωδιο γεφυρας κατ'ευθειαν στο (-) του jack! Και εννοειται το κοκκινο στο (+) του βυσματος...

Το πλην της πλακετας τι το θες? Αφου ειναι νεκρη! Ωστοσο εισαι σιγουρος οτι δεν επισκευαζεται η προενισχυση? 'Η θελεις να πας ουτως ή αλλως passive?

 

Τι εννοείς  οταν λες οτι η πλακέτα είναι νεκρή??Η προενίσχυση δεν νομίζω να επισκευάζεται εφόσον την έκαψα...

Πειράζει που παρόλο που δεν χρησιμοποιώ κανένα ποτ,εχω γειώσει όλα τα πλην στο ποτ???Πρέπει απαραίτητα σε αυτή την περίπτωση να πηγαίνουν στο - του jack???

Και κάτι άκυρο...Πες ρε παιδί μου,οτι εγώ είμαι τόσο καραγκιόζης (που το έχω αυτό γενικότερα) που βάζω τα καλώδια στο jack ανάποδα(δηλαδή το - στο + και το ανάποδο)...Και βάζω το μπάσο στον ενισχυτή...Τότε τι γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο τη στιγμη που δεν χρησιμοποιεις την προενισχυση δεν χρειαζεται να συνδεσεις καποιο καλωδιο της καπου...

 

Αν θελεις να κολλησεις τα (-) στο καπακι του ποτ δεν πειραζει. Απλα να τα κολλησεις...

Ασπρο και μαυρο θα τα κολλησεις μαζι στο ποτ που κολλησες και το καλωδιο της γεφυρας. Το κοκκινο στο jack και απο το (-) του jack ενα καλωδιο που θα παει στο καπακι του ποτ. Εισαι ετοιμος!

 

Γιατι να τα κολλησεις αναποδα? Δεν ξερεις ποιο ειναι το + και το - στο jack?

Ωστοσο δεν θα συμβει κατι... κακο. Δεν θα καει δλδ ο ενισχυτης ή το μπασο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που δεν χρησιμοποιεις την προενισχυση δεν χρειαζεται να συνδεσεις καποιο καλωδιο της καπου...

 

Αν θελεις να κολλησεις τα (-) στο καπακι του ποτ δεν πειραζει. Απλα να τα κολλησεις...

Γιατι να τα κολλησεις αναποδα? Δεν ξερεις ποιο ειναι το + και το - στο jack?

Ωστοσο δεν θα συμβει κατι... κακο. Δεν θα καει δλδ ο ενισχυτης ή το μπασο....

 

Α,όχι....Όταν λέω πλακέτα,δεν εννοώ την προενίσχυση...Εννοώ ένα μέταλλο που βρίσκεται ακριβώς κάτω απο τον μαγνήτη απο το οποίο φεύγει ένα καλώδιο.Αυτό το έχω γειώσει στο ποτ...Καλά εχω κάνει ετσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Λοιπόν,αναστένω το θέμα,μιας και έχω εξελίξεις!Ενα γρήγορο briefing για το που βρίσκομαι τώρα.

Λοιπόν,είμαι κάτοχος ενός 5-χορδου μπάσου cort curbow το οποίο το πήρα μαμά και είχε πάνω 1 διπλό active bartolini mk1 μαγνήτη καθώς και μία 3-band eq προενίσχυση!Anyway,μία μέρα πήγα να αλλάξω την μπαταρία,την έβαλα ανάποδα και μετά απο πολύ,μα πολύ μεγάλη ταλαιπωρία,κατέληξα στο συμπέρασμα οτι έκαψα και την προενίσχυση αλλά και τον μαγνήτη!!Εντάξει περασμένα ξεχασμένα,τι να κάνουμε...

Οπότε,μετά απο καιρό αποφάσισα να πάρω κάποιο καινούργιο μαγνήτη όπως επίσης και καινούργια προενίσχυση!Για την ώρα έχω καταλήξει εδώ.

-Μαγνήτης:http://www.bestbassgear.com/bartolini-mk5-pickups.htm

-Προενίσχυση:http://www.bestbassgear.com/bartolini-preamps-ntmb.htm (1 μαγνήτης 4 knob configuration)

 

Και τώρα οι ερωτήσεις μου:

1)Εφόσον το curbow παίρνει μόνο έναν μαγνήτη,ποιον να πάρω?Τον neck ή τον bridge?

2)Έχετε να μου προτείνετε μία καλύτερη λύση με budget μέχρι 200 ευρώ?

3)Έχει κάνει κανείς σας αγορά απο αυτό το site??Ξέρετε αν είναι αξιόπιστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπα… φίλε Καφεντζή, διαβάζω 11 σελίδες thread, έχω πορωθεί, με έχει φάει η αγωνία, έχω παρακολουθήσει όλες τις δραματικές εξελίξεις και ξαφνικά μένω παγωτό. Τελικά τι έγινε; Έπαιξε ή δεν έπαιξε το ρημάδι; Το κοινό απαιτεί το φινάλε… Μας το έκοψες στο καλύτερο.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα… φίλε Καφεντζή, διαβάζω 11 σελίδες thread, έχω πορωθεί, με έχει φάει η αγωνία, έχω παρακολουθήσει όλες τις δραματικές εξελίξεις και ξαφνικά μένω παγωτό. Τελικά τι έγινε; Έπαιξε ή δεν έπαιξε το ρημάδι; Το κοινό απαιτεί το φινάλε… Μας το έκοψες στο καλύτερο.

 

 

;D ;D ;D....Πλάκα πλάκα τώρα που το σκέφτομαι, η όλη ιστορία έχει εξελιχθεί σε κοινωνικό δράμα.

Δυστυχώς το μπάσο δεν έπαιξε ποτέ....Για ένα μήνα έψαχνα το internet για γνώση πάνω στα ηλεκτρονικά μπας και το καταφέρω μόνος μου.Αφού πλέον τα είχα δοκιμάσει όλα,είχα καταλήξει σε τρία συμπεράσματα:

-Κάτι έφταιγε με το jack και δεν έκανα επαφή ή whatever...

-Είχα κάψει και τον μαγνήτη! ή

-Κάτι άλλο που αυτή την στιγμή δεν το θυμάμαι καθόλου

Anyway,αφού πλέον δεν μπορούσα να κάνω τιποτα άλλο,το πήγα σε ένα μάστορα.Ο τύπος το πάλεψε σκληρά,είχε το μπάσο για 4 μήνες και αφού δοκίμασε και αυτός τα πάντα,μου είπε οτι έχω κάψει τον μαγνήτη!

 

THE END

 

Και τώρα χρειάζομαι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα,μιας και αποφάσισα να πάρω καινούργιο μαγνήτη και καινούργια προενίσχυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα χρειάζομαι απαντήσεις

Θα σου ξαναπώ ότι (ίσως) χρειάζεσαι μάστορα...

 

Anyway,αφού πλέον δεν μπορούσα να κάνω τιποτα άλλο,το πήγα σε ένα μάστορα.Ο τύπος το πάλεψε σκληρά,είχε το μπάσο για 4 μήνες και αφού δοκίμασε και αυτός τα πάντα,μου είπε οτι έχω κάψει τον μαγνήτη!

Ουπςςςς...αυτό δεν το είδα....αλλά του πήρε 4 μήνες για να καταλάβει ότι έκαψες τον μαγνήτη?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ξαναπώ ότι (ίσως) χρειάζεσαι μάστορα...

 

Anyway,αφού πλέον δεν μπορούσα να κάνω τιποτα άλλο,το πήγα σε ένα μάστορα.Ο τύπος το πάλεψε σκληρά,είχε το μπάσο για 4 μήνες και αφού δοκίμασε και αυτός τα πάντα,μου είπε οτι έχω κάψει τον μαγνήτη!

 

THE END

 

(Καίγεται ο μαγνήτης; όντως απορία είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου