Προς το περιεχόμενο

Χορδιέρες (Snare wires)


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή κάποια ερωτήματα που έχω καιρό τώρα παρατήρησα πως δεν υπάρχει κανένα σχετικό θέμα στο forum μας και έτσι είπα να ξεκινήσω εγώ.

 

Ψάχνοντας γενικά για τις χορδιέρες βρήκα αυτό:

 

Η Puresound Custom pro υπόσχεται διάφορα όπως μείωση του συντονισμού, μεγαλύτερο εύρος κουρδίσματος, ευκολία στη ρύθμιση κτλ. Την έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει καμιά διαφορά απο τις απλές μαμίσιες που έχουν τα ταμπούρα?

 

Πέρα απο αυτό θα ήθελα όσοι έχουν ασχοληθεί με το θέμα να μοιραστούν τις εμπειρίες τους σχετικά με το πώς επιλέγουμε μια χορδιέρα. Δηλαδή αριθμός χορδών, υλικό, ποιότητες, μάρκες κτλ σε σχέση με το εκάστοτε ταμπούρο και τη χρήση...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις Blaster ειναι πολυ καλες. Συντονιζουν. Λιγότερο από τις απλες αλλα συντονιζουν, ΟΛΕΣ συντονίζουν. Αυτες που συντονίζουν λιγοτερο αποσο ξερω είναι οι Equalizer. Πολυ καλες χορδιερες αλλα πανε και ενα 25αρι

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Puresound custom pro τις εχω δοκιμασει σε ενα 14 μπρουντζινο ταμπουρο.Διαπιστωσα διαφορα σε σχεση με απλες ( ειχα καλυτερο buzz)  αλλα πολυ σημαντικη θεωρω και την ευκολια που τοποθετουνται και αλλαζουν.Δυστυχως συντονιζουν και αυτες αλλα ελαφρως λιγοτερο απο αλλες

 

Θεωρω αυτο το topic πολυ σημαντικο και θα ηθελα πλην των αλλων να ακουστουν και αποψεις σχετικα με την τοποθετηση της χορδιερας, σφιξιμο αυτης και γενικα θεματα κουρδισματος.Μου εκανε παντα εντυπωση που λεγονται τοσα και τοσα στα ταμπουρα για ολα τα αλλα εκτος απο τη χορδιερα και ομως ειναι τοσο σημαντικη η σωστη τοποθετηση της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη ρύθμιση της χορδιέρας εύκολα, γρήγορα και κεντραρισμένα μετά την αφαίρεση της για αλλαγή δέρματος ή κούρδισμα ακολουθώ τα εξής βήματα:

 

1. Γυρνάω το σύστημα της χορδιέρας στο ''on'' και τη ρυθμίζω στη μισή ένταση.

2. Εκεί δένω το ένα άκρο της χορδιέρας να απέχει περίπου 1 cm απο το χείλος του τυμπάνου.

3. Γυρνάω το σύστημα της χορδιέρας στο ''off'' και δένω και το άλλο (σταθερό άκρο) με την ίδια ισαπόσταση που έιχα και στο άλλο.

 

Αν όλα έχουν πάει καλά, όταν θα το βάλω στο on θα είναι σωστά στο κέντρο και το μόνο που θα λείπει θα είναι η μικρορύθμιση.

 

Ενα ερώτημα ακόμα: Προτιμάτε κορδονάκια ή strap και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη ρύθμιση της χορδιέρας εύκολα, γρήγορα και κεντραρισμένα μετά την αφαίρεση της για αλλαγή δέρματος ή κούρδισμα ακολουθώ τα εξής βήματα:

 

1. Γυρνάω το σύστημα της χορδιέρας στο ''on'' και τη ρυθμίζω στη μισή ένταση.

2. Εκεί δένω το ένα άκρο της χορδιέρας να απέχει περίπου 1 cm απο το χείλος του τυμπάνου.

3. Γυρνάω το σύστημα της χορδιέρας στο ''off'' και δένω και το άλλο (σταθερό άκρο) με την ίδια ισαπόσταση που έιχα και στο άλλο.

 

Αν όλα έχουν πάει καλά, όταν θα το βάλω στο on θα είναι σωστά στο κέντρο και το μόνο που θα λείπει θα είναι η μικρορύθμιση.

 

Ενα ερώτημα ακόμα: Προτιμάτε κορδονάκια ή strap και γιατί?

 

Ωραια τα λες και ευχαριστω

Εχω την εντυπωση ωστοσο οτι οταν δενεις στο βημα 2 το ακρο της χορδιερας η αποσταση πρεπει να ειναι λιγοτερη απο 1 εκατοστο απο το χειλος γιατι μετα οταν το βαζεις στο on τραβιεται και δεν ειναι ισισκελισμενα

 

Επισης προσωπικα προτιμω strap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...όσο περιέργο και αν σας φανέι εγώ αυτό τον καιρό σχρησιμοπιώ ενα 13αρι ΤΑΜΑ,με μια σουρτίνα dw...Τιμή,μοντελο,κλπ άγνωστα!Μου την χάρισε ένας φίλος και εχω πάθει ΤΗΝ πλάκα μου....Μου φαίνονται κάμποσα τα 30euros!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτό θα ήθελα όσοι έχουν ασχοληθεί με το θέμα να μοιραστούν τις εμπειρίες τους σχετικά με το πώς επιλέγουμε μια χορδιέρα.

 

Το σημαντικο ειναι να μην την σκιζουμε στο σφιξιμο και να την εχουμε...ωραια και ΧΑΛΑΡΗ,απο εκει και περα ποτε μου δεν ειχα προβλημα με τις στοκ χορδιερες στα ταμπουρα μου για να τις αλλαξω με καποιες αλλες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραια τα λες και ευχαριστω

Εχω την εντυπωση ωστοσο οτι οταν δενεις στο βημα 2 το ακρο της χορδιερας η αποσταση πρεπει να ειναι λιγοτερη απο 1 εκατοστο απο το χειλος γιατι μετα οταν το βαζεις στο on τραβιεται και δεν ειναι ισισκελισμενα

 

Μιλάω για το άκρο του μηχανισμού και γι αυτό όταν το δένω φροντίζω να ναι στο οn. Μετά το βγάζω off και δένω το άλλο. Το 1 cm είναι ενδεικτικό.. Δεν το χω μετρήσει ποτέ, απλά με το μάτι κοιτάω ισα ισα να μην είναι πάνω απο το ξύλο (χείλος).

 

Το σημαντικο ειναι να μην την σκιζουμε στο σφιξιμο και να την εχουμε...ωραια και ΧΑΛΑΡΗ

 

Πραγματικά η χαλαρή χορδιέρα είναι το κάτι άλλο... Ανάλογα βέβαια την μουσική περίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Θα διαφωνήσω λίγο με τον Superfunk σχετικά με στοκ και χαλαρές χορδιέρες.

Η καλή χορδιέρα έχει μεγάλη πιθανότητα να σου δώσει, εκτός των άλλων χαρακτηριστικών της, αυξημένο "εύρος" ρύθμισης, έξτρα εργαλείο λοιπόν για να προσεγγίζεις διαφορετικούς ήχους.

Ημουν πολλά χρόνια και εγώ ανεκτικός με τις στοκ χορδιέρες των ταμπούρων μου, μέχρι πρόσφατα οπότε και έβαλα μια Puresound Custom Pro- Brass.

Πέραν των προαναφερθέντων ευκολιών, του πιό ζεστού ήχου θα έλεγα επίσης, πετάχτηκα από τις 2,5 οφέλιμες στροφές (στο δικό μου μηχανισμό) σχεδόν στις 4 στροφές.

Εξαιρετικό αποτέλεσμα για το δικό μου αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου