Προς το περιεχόμενο

Ξυλογλυπτική κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα κάποια σχέδια στην κλασσική μου κιθάρα στο πίσω μέρος. Παραδόξως δείχνουν όμορφα, απλα τώρα θα ήθελα να τα περάσω με κάτι όπου θα τα κάνει λίγο πιο ορατά. Ο λόγος είναι γιατί τη χάραξη την έκανα με διαβήτη και όχι κάποιο ξυλογλυπτικό εργαλείο, με αποτέλεσμα να μην είναι πολυ βαθιά. Όποιος ξέρει με τι βερνίκια ή χρώματα τα περνάνε οι ξυλογλύπτες ας ρίξει καμία πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που εκανες μαλλον λεγεται χαρακτικη  ;) (και τωρα ακολουθει το τυπωμα)

βαλε μια φωτο να δουμε πως θα τα μαζεψουμε!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, κάπως έτσι πρέπει να λέγεται... Για ριξε μία ματιά και πες μου. Έχω σκοπό να την γεμίσω με τέτοια, μποστά, πίσω το μανίκι... βέβαια, θα αγοράσω κάτι λίγο καλύτερο απο διαβήτη για τη συνέχεια. Το δράκο της jakson τον είχα κάνει με βελόνα πίσω στο 2004 (όπως φαίνεται και στη φωτογραφία), τα άλλα δύο τα έκανα με το διαβήτη.

DSC00124.thumb.JPG.77380db3f9d2d400fe6233f9d7766181.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια! Το πιο απλο ειναι να αραιωσεις διαφανες λουστρο και να περασεις προσεχτικα το σχεδιο σκουπιζοντας οτι περισσευει! (Δεν θα γινει κανα θαυμα αλλα τουλαχιστον δε θα μαυρισει το σχεδιο με τον καιρο)  ;)

Αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις ενα αραιωμενο ασπρο (ακρυλικο) για να τονιστει το σχεδιο και αφου στεγνωσει ,το βερνικι οπως παραπανω ;)

Και ο Θεος βοηθος ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαφανές λούστρο μήπως το ψιλοεξαφανίσει;. Το είχα περάσει με "σκούρο καρυδιά" βερνίκι και είχε σχεδόν σβηστεί. Το άλλο με το ακρυλικό ακούγεται κάπως όπως το φαντάζομαι. Πώς να το περάσω, καμία τεχνική γι αυτό; Να το περάσω με πινελάκι σαν να το ξαναζωγραφίζω; Απλά είναι αδύνατο να κάνω τις γραμμές του διαβήτη με το πινέλο και να μην μου φεύγει. Μετα πως να αφαιρέσω το χρώμα όπου θα είναι έξω απο τις γραμμές του διαβήτη; Σίγουρα θα καταλάβες ότι είμαι άσχετος με τέτοια θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας σε ενα χρωματοπωλειο και να ζητησεις κάσσια η οποια ειναι φυσικη χρωστικη βαφη(δεν εχουν ολα...κοιτα στη αθηνας αν μενεις αθηνα).με αυτη θα σκουρινεις οσο θελεις τα σχεδια και ΜΕΤΑ θα βαλεις βερνικι.ισως κανει και η χενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις χαράξει μόνο το βερνίκι και όχι το ξύλο?

 

Γιατί αν έχεις χαράξει το μόνο το βερνίκι και ξαναπεράσεις βερνίκι τότε το σχήμα θα εξαφανιστεί.

 

Αν έχεις φτάσει στο ξύλο, θα σου πρότεινα ένα χρώμα νερού (π.χ. μαύρο) ελάχιστα αραιωμένο ώστε να μην περάσει στον πόρο, να περάσεις το σχέδιο, να σκουπίσεις οτι μείνει πάνω στο βερνίκι και όταν στεγνώσει να "σφραγίσεις" ξανά με βερνίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχω περάσει στο ξύλο, τουλάχιστον εγώ ξύλο βλέπω μέσα στις χαρακιές. Γιατί χρώμα νερού και όχι ακρυλικό χρώμα όπου πρότεινε ο "mariopol"? Λέω σε άσπρο, αλλά και το μαύρο σίγουρα θα είναι άλλη, καλή φάση. Αν δω ότι είναι ψιλοεύκολη διαδικασία ίσως να βάλω και άλλα χρώματα, να δούμε τι θα βγει... Αύριο περιμένω να μου δώσουν ένα καλύτερο εργαλείο για να συνεχίσω την χάραξη ενώ παράλληλα να βελτιώσω τα προηγούμενα σχέδια όσο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και με ακρυλικό, απλά το είπα για να σου δείξω οτι πρέπει να μην είναι σχετικά αραιό και περάσει μέσα απο τον πόρο "κάτω" απο το βερνίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στην ξυλογλυπτική που δούλευα ότι σχέδιο τελειώναμε το περνάγαμε με απλό ελαιόλαδο για να γυαλίζει... Τρίβαμε μετά από 2-3 ώρες με 2000αρο γυαλόχαρτο και ξανά ελαιόλαδο... Επί του προκειμένου θα έλεγα να περάσεις το σχέδιο με ακρυλικό με λεπτό πινελάκι και μετά όλο από πάνω με βερνίκι (σε σπρέι)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου