Προς το περιεχόμενο

Κάτι έκαψα στο μπάσο μου, αλλά δεν ξέρω τι....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,έχω ένα μπάσο cort curbow 5άρι το οποίο είναι και active!Τις προάλλες πήγα να αλλάξω μπαταρία στο μπάσο,επειδή δεν την πάλευε άλλο και έτσι βιαστικά που τα έκανα όλα,έβαλα την μπαταρία ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!Μύρισε καμμένο,χέστηκα πάνω μου εγώ τα κλείνω όλα και έχω μείνει με την απορία του τι έκαψα....Ανακάλυψα αργότερα οτι δεν έχω κάψει τιποτα από τον ενισχυτή,επειδή:1)Ανάβει κανονικά.2)Έβαλα την ηλεκτροακουστική μου πάνω και έπαιζε κομπλέ.Οπότε αυτό σημαίνει οτι κάτι έκαψα στο μπάσο...Καμια ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν,έχω ένα μπάσο cort curbow 5άρι το οποίο είναι και active!Τις προάλλες πήγα να αλλάξω μπαταρία στο μπάσο,επειδή δεν την πάλευε άλλο και έτσι βιαστικά που τα έκανα όλα,έβαλα την μπαταρία ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!Μύρισε καμμένο,χέστηκα πάνω μου εγώ τα κλείνω όλα και έχω μείνει με την απορία του τι έκαψα....Ανακάλυψα αργότερα οτι δεν έχω κάψει τιποτα από τον ενισχυτή,επειδή:1)Ανάβει κανονικά.2)Έβαλα την ηλεκτροακουστική μου πάνω και έπαιζε κομπλέ.Οπότε αυτό σημαίνει οτι κάτι έκαψα στο μπάσο...Καμια ιδέα???

 

Την προενισχυση, η μερος της κατα πασα πιθανοτητα... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To μπάσο δηλαδή δεν παίζει σε ενισχυτή. Αυτό συμβαίνει; Δεν  διευκρινήζεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κάηκε όντως η προενίσχυση μπορείς απλά αντί να την αντικαταστήσεις, να βάλεις τους μαγνήτες να λειτουργούν ως passive. Αν και δύσκολο το κόβω να κάηκε η προενίσχυση βάζοντας τη μπαταρία ανάποδα. Το μπάσσο παίζει τελικά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια...Αν έπαιζε θα ήταν όλα κομπλέ...Και δεν έχει και switch για passive.Έχει ένα switch άλλα μάλλον συνεχίζει να είναι active και στις 2 θέσεις, εφοσον και έτσι το δοκίμασα και δεν παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch είναι slapswitch, και όντως δεν έχει preamp bypass switch το curbow. Προσπάθησε να αλλάξεις πάλι μπαταρία, και ξαναδοκίμασε. Αν δεν λειτουργεί και τότε, μάλλον θα'ταν καλύτερα να το πας σε κάποιον μάστορα. Η οικονομική λύση είναι απλά να καταργήσεις την προενίσχυση (οι MK1 είναι passive), η εναλλακτική να βάλεις νέα προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Η προενίσχυση απο τι αποτελείται?Γενικότερα πόσο θα μου κοστίσει πανω κάτω?Και,ρε παιδια,έχετε να μου προτείνετε κανα καλό μαστορα στην αθήνα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά, είναι μια πλακέτα μ'ένα EQ "καρφωμένο", που συνδέεται και με μια μπαταρία για τροφοδοσία. Επαναλαμβάνω όμως πως δεν είναι απαραίτητη για μπάσσα με passive μαγνήτες (και γενικά δεν τις πολυπάω αλλά άλλο καπέλο αυτό  ;D). Το πόσο θα σου κοστίσει εξαρτάται από το τι προενίσχυση θα βάλεις. Δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς την ίδια (είναι μια κορεάτικη ρέπλικα της bartolini - κακή ρέπλικα), αλλά υπάρχουν διάφορες. Duncan, MM, Aguilar κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου