Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος των frets


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θες να καλύψεις τις λακούβες, αλλά θες παρ'όλα αυτά να φέρεις τα τάστα στο ίδιο ύψος.

Έχω χάσει κάτι πολύ βασικό στις εξελίξεις της Μηχανικής κύριε καθηγητά;

 

 

Επίσης, αν κάνεις fret leveling με σφουγγαράκι...μπορείς να μου στείλεις μια προσφορά;

Μη πετάω τα λεφτά μου στους σκιντζήδες και χαλάνε κι αυτοί τις λίμες τους...

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ με το silvo κλείνεις τις λακούβες?

Η μόνη περίπτωση να πας στους σκιντζήδες είναι να έχεις αφήσει την κιθάρα χωρίς τρίψιμο για πολλά χρόνια έτσι ώστε στο τέλος να χρειαστεί να πας σ'αυτούς.

Πως αλλιώς δηλαδή μπορούμε να διορθώσουμε τις λακούβες? Ας μας διαφωτίσει κάποιος αν ξέρει κάτι παραπάνω.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ με το silvo κλείνεις τις λακούβες?

 

Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. (Σιγά μη παραχώσω και τη γυναίκα του πρωτομάστορα).

Το thread αφορά στον καθαρισμό και για καθαρισμό μίλησα. Ο τρόπος που περιέγραψα (συν αρκετό lemon oil ή άλλο αντίστοιχο προϊόν) δουλεύει άψογα στις κιθάρες που τον έχω μέχρι στιγμής εφαρμόσει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν βουρτσάκια και γυαλόχαρτα στην κουβέντα περί καθαρίσματος...εκτός κι αν ο δικός μου ιδρώτας είναι σκέτο ανθόνερο και δε χρειάζομαι κομπρεσέρ για να σπάσω τη τσιμενταρισμένη λίγδα- που δεν το νομίζω...

 

Η μόνη περίπτωση να πας στους σκιντζήδες είναι να έχεις αφήσει την κιθάρα χωρίς τρίψιμο για πολλά χρόνια έτσι ώστε στο τέλος να χρειαστεί να πας σ'αυτούς.

 

Ενώ αν κάνω τακτικά πάνω - κάτω στα τάστα με το 220άρι θα τα παραδώσω στο γιό μου ανέπαφα;

 

Δεν ξέρω WilliamSats, ή κάτι έχεις δει που έχεις καταλάβει λάθος...ή εγώ είμαι στο σκοτάδι.

Αλλά πραγματικά:

Ι) δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά βρώμα που να μην υποχωρήσει κάνω από επίμονη οδοντόβουρτσα... ;D

ΙΙ) έχω την εντύπωση ότι leveling, recrowing, dressing etc etc είναι δουλειές με μεγέθη απολύτως μετρήσιμα, και γι'αυτό απαιτείται και ο εξοπλισμός που απαιτείται (λίμες, χάρακες, sanding blocks etc).

 

Φοβάμαι μη καεί κανένας άπειρος φίλος μας μ'αυτά που διαβάζω... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλαω για την ταστιερα,οχι τα σιδερακια.

Οποτε εχουμε και λεμε

220-280grit γυαλόχαρτο

lemon oil

και πανακι που να μην αφηνει χνουδια(πως να το ζητησω απο την χριστιανο στο μουσικο καταστημα,ενα πανακι vileda??  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καθε φορα που σταματαμε να παιζουμε ή και στο ενδιαμεσο ακόμα,

αν σκουπιζουμε με ενα πανακι τις χορδες και την ταστιέρα, τότε δεν χρειαζετε τιποτα περισσότερο απο ένα λαδακι οπως λεμονολαδο ή αμυγδαλελαιο καθε αλλαγή χορδων.(εγω λαδακι βαζω καθε τουλαχιστων 2 αλλαγες χορδων δηλαδη καθε 1,5 μηνα)

 

Αυτονόητο τα καθαρα χέρια και να μην αφηνουμε τις ιδιες χορδες αφου παλιώσουν.

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζιά που πουλάνε χρώματα, σιδηρικά, εργαλεία κλπ. Το σφουγγαράκι το ζητάμε όπως το έγραψα, δηλαδή "Γυαλόχαρτο σφουγγαράκι πολύ ψιλό" ή "Γυαλόχαρτο σφουγγαράκι Very Fine". Στο ίδιο μαγαζί θα βρείς και το γυαλλόχαρτο των 220 ή 280 grit και πάλι το ζητάμε έτσι, 220άρι ή 280άρι.

Willy,αυτα τα νουμερα ειναι για να τριβεις μαδερια και καδρονια,οχι ταστιερες....

..χμμμ...καλα,'νταξει,ισως σε μπουζουκια και μπαγλαμαδες που ειναι "μαθημενα" απ'τα γενοφασκια τους... ;D

Οταν περαστει το λαδι,οι γρατσουνιες που αφηνει το γυαλοχαρτο φουσκωνουν,

και η ταστιερα γινεται σαν πιστα μοτοκρος...(κανε αλματα κανονικα δηλαδη)!

Το fine σφουγγαρακι δεν θα αφαιρεσει τις χαραδρες που αφησε πισω του το 280,

εκτος και αν τριβεις μεχρι αυριο!

Ακομη και το 1000αρι αφηνει γρατζουνιες,που και αυτες φαινονται μετα το λαδι,

και κυριως...τις αισθανεσαι... :P

 

.....και πριν τα τριψεις ,θα βαλεις και χαρτοταινια στους μαγνητες για να μην κολησουν τα ρινισματα επανω τους .....

dkall,

Λακωνικος ο λογος σου,αλλα παντα ουσιωδης!! ;) ;) 8)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλαμε για καθαρισμο/γυαλισμα των frets ,κανε τα εξης.

 

,θα βαλεις και χαρτοταινια στους μαγνητες για να μην κολησουν τα ρινισματα επανω τους .....

 

επισης χαρτοταινια θα βαλεις και στην ταστιερα ΜΕΤΑΞΥ των ταστων (θα φροντισεις δηλ.να "μασκαρεις" την ταστιερα σου ετσι ωστε να βλεπεις μονο τα ταστα

 

 

θα αγορασεις επισης μια γυαλιστικη κρεμα μεταλλων απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας σου.

 

θα βαλεις ΛΙΓΗ κρεμα σε ενα καθαρο πανακι και θα περασεις με αυτη τα ταστα τριβοντας προσεκτικα.

 

ΕΤΟΙΜΟΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maple & rosewood θέλουν την ίδια περιποίηση;

 

το maple δεν πιάνει πάντα λιγώτερη μάκα από το rosewood?

 

το maple δεν είναι λιγώτερο πορώδες από το rosewood?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δύο κιθάρες μου έχουν maple

 

αυτή που προαλείφεται ως τρίτη έχει rosewood

 

όμως τι σημασία έχει;

 

γενικές οδηγίες ψάχνουμε να αποκρυσταλλώσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν μας ειπες ΤΙ κιθαρες εχεις (ωστε να δουμε τι ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ εχουν τα μπρατσα τους,ΑΝ εχουν,ωστε να σε συμβουλεψουμε σωστα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου