Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος των frets


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι τροπος υπαρχει να καθαρισω τα ταστα στην ibanez?μπορω να το κανω με ενα πανι λιγο βρεγμενο η θα χρειαστω ειδικα υλικα??

 

 

ΥΓ:η ταστερια ειναι marple με rosewood fingerboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τάστα εννοείς τα μεταλλικά ή την ταστίερα.

Anyway, για τα "σιδεράκια" ταστα δηλαδή, θα χρησημοποιήσεις ένα γυαλλόχαρτο σφουγγαράκι very fine (πολύ ψιλό) χωρίς κανένα υγρό. Η κίνηση που κάνουμε όταν καθαρίζουμε τα τάστα είναι πάνω-κάτω, απο το headstock προς τη γέφυρα.

 

Την ταστιέρα, θα την ξύσεις  με ένα 220-280grit γυαλόχαρτο μέχρι να φύγουν όλες οι βρωμιές και τα σημάδια απο ιδρώτα(συνήθως) ή οτιδήποτε άλλο (μπύρες, πίτσες και λοιπά αλκοολούχα και εδέσματα) και μετά θα την περάσεις με ένα lemon-oil, που θα αγοράσεις -αν δεν έχεις- απο οποιοδήποτε μουσικό κατάστημα (όχι "σιντάδικο" ;D ;D ;D ;D ;D joke).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλό να γράψουμε ένα αρθράκι για τον καθαρισμό της κιθάρας? Δηλαδή τι πανιά και τι υγρά χρειάζονται ανάλογα με το κάθε ξύλο κλπ?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και πού μπορούμε να βρούμε τα υλικά

 

"γυαλόχαρτο σφουγγαράκι very fine" δεν ξέρω πού μπορώ να βρω για παράδειγμα

 

Σε μαγαζιά που πουλάνε χρώματα, σιδηρικά, εργαλεία κλπ. Το σφουγγαράκι το ζητάμε όπως το έγραψα, δηλαδή "Γυαλόχαρτο σφουγγαράκι πολύ ψιλό" ή "Γυαλόχαρτο σφουγγαράκι Very Fine". Στο ίδιο μαγαζί θα βρείς και το γυαλλόχαρτο των 220 ή 280 grit και πάλι το ζητάμε έτσι, 220άρι ή 280άρι.

Και μιάς και τα λέμε αναλυτικά, χρειάζεσαι και ένα πανάκι για να απομακρύνεις τη σκόνη απο την ταστιέρα πριν βάλεις το lemon-oil. Πανάκι θα βρεις ή σε μουσικό κατάστημα ή αν θέλεις απο σουπερ μάρκετ έχει η Villeda το Microfibre (χρώμα: μπλέ)που κάνει πολύ καλή δουλειά για όλη την κιθάρα.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και πριν τα τριψεις ,θα βαλεις και χαρτοταινια στους μαγνητες για να μην κολησουν

τα ρινισματα επανω τους .....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ "μασκάρω" την ταστιέρα με χαρτοταινία και τρίβω δυνατά με βαμβάκι/πατσαβούρι εμποτισμένο ( ;D) με λίγο Silvo στην άκρη. Το Silvo προορίζεται για γυάλισμα ασημικών και κάνει μια χαρά δουλειά.

 

Δεν έχω επιχειρήσει να παίξω με γυαλοχαρτάκια και σφουγγαράκια, είστε βέβαιοι ότι καταφέρνετε να αμβλύνετε με τον τρόπο αυτό τις ό,ποιες λακούβες των τάστων σας εσείς που τα χρησιμοποιήτε;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ "μασκάρω" την ταστιέρα με χαρτοταινία και τρίβω δυνατά με βαμβάκι/πατσαβούρι εμποτισμένο ( ;D) λίγο Silvo στην άκρη. Το Silvo προορίζεται για γυάλισμα ασημικών και κάνει μια χαρά δουλειά.

 

Δεν έχω επιχειρήσει να παίξω με γυαλοχαρτάκια και σφουγγαράκια, είστε βέβαιοι ότι καταφέρνετε να αμβλύνετε με τον τρόπο αυτό τις ό,ποιες λακούβες των τάστων σας εσείς που τα χρησιμοποιήτε;

Καταρχήν το silvo είναι για ασημικά, τα τάστα είναι stainless-steel ή hard-brass.

Οι λακουβίτσες που λες είναι αποτέλεσμα "χρόνιου παιξίματος", με τον καιρό δηλαδή θα γίνει αυτό ούτος ή άλλος, αυτό που θέλουμε να κάνουμε δεν είναι να καλύψουμε τις λακούβες (δεν γίνετε αυτό) αλλά να φέρουμε όλα τα τάστα στο ίδιο ύψος για να μην έχουμε τριξίματα, έιναι το λεγόμενο leveling και αν σου φαίνετε οτι έτσι "τρώμε" τα τάστα, θα σου πω οτι αυτό είναι το σωστό μιάς και κάποια στιγμή θα τα αλλάξουμε μετά απο μερικά χρόνια παιξίματος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το silvo είναι για ασημικά, τα τάστα είναι stainless-steel ή hard-brass.

Οι λακουβίτσες που λες είναι αποτέλεσμα "χρόνιου παιξίματος", με τον καιρό δηλαδή θα γίνει αυτό ούτος ή άλλος, αυτό που θέλουμε να κάνουμε δεν είναι να καλύψουμε τις λακούβες (δεν γίνετε αυτό) αλλά να φέρουμε όλα τα τάστα στο ίδιο ύψος για να μην έχουμε τριξίματα, έιναι το λεγόμενο leveling και αν σου φαίνετε οτι έτσι "τρώμε" τα τάστα, θα σου πω οτι αυτό είναι το σωστό μιάς και κάποια στιγμή θα τα αλλάξουμε μετά απο μερικά χρόνια παιξίματος.

 

Δε θες να καλύψεις τις λακούβες, αλλά θες παρ'όλα αυτά να φέρεις τα τάστα στο ίδιο ύψος.

Έχω χάσει κάτι πολύ βασικό στις εξελίξεις της Μηχανικής κύριε καθηγητά;

 

 

Επίσης, αν κάνεις fret leveling με σφουγγαράκι...μπορείς να μου στείλεις μια προσφορά;

Μη πετάω τα λεφτά μου στους σκιντζήδες και χαλάνε κι αυτοί τις λίμες τους...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου