Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε, συνδέεις το "ουσιαστική" με το πολυπληθής;

 

Θα μπορούσα να σου πω πολλά, αλλά άκου αυτό και πες μου τη γνώμη σου: αν οι διαδηλώσεις στην Ελλάδα δεν είναι ουσιαστικές / αποτελεσματικές λόγω του ότι δεν είναι πολυπληθείς, πως γίνεται στο τέλος κάθε μεγάλης διαδήλωσης να κοκορεύονται όλα τα κόμματα που συμμετείχαν σε αυτήν ότι ήταν "μεγαλειώδης" και "μία σκληρή απάντηση" κλπ.

 

Γιατί δεν λένε "άλλη μία φορά αποτύχαμε να πείσουμε τους πολίτες να κατέβουν στο δρόμο υπό τη σκέπη μας" ή "δεν καταφέραμε τίποτε γιατί ο κόσμος δεν προσήρθε" κλπ;

 

Δεν μπορεί να ισχύουν και τα δύο, menelaos. :)

 

Μα και βέβαια δεν ισχύουν και τα δύο ;) Ξέρεις, όπως ξέρω και όπως όλοι μας ξέρουμε πως οι διαδηλώσεις 3,000 ατόμων σε μια πόλη 5 εκατομυρίων είναι κάτι παραπάνω από αποτυχημένες. Τώρα αν οι διοργανωτές τους θέλουν να πείσουν ότι έχουν πέραση ή έχουν θέσει τόσο χαμηλά τα standards τους θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί τους. Ως αυτοαποκαλούμενος αριστερός και προοδευτικός δε θα δεχτώ ούτε ότι η μιζέρια του 10% (αν συνυπολογίσουμε στην αριστερά και την πρόοδο, τυπικά κατά τη γνώμη μου, το ΚΚ) είναι ικανοποιητική, ούτε ότι οι πορείες έχουν νόημα (παρά μόνο σε μικρό ποσοστό), ούτε ότι έχουν σοβαρά αιτήματα (σε μικρό ποσοστό), ούτε ότι είναι τρόπος να διεκδικήσεις τα συγκεκριμένα αιτήματα (σε μικρό ποσοστό).

 

Παρ'όλα αυτά, η έννοια της "ουσιαστικής" πορείας δε σχετίζεται με το πλήθος που την απαρτίζει. Το ζήτημα είναι η ορθότητα και σοβαρότητα των αιτημάτων, καθώς και η πληρότητα των λύσεων που προτείνεται (όχι στα συνθήματα, αλλά από την αντιπροσωπεία των "εξεγερμένων"). Όταν λοιπόν ο εκλογικός νόμος είναι όπως είναι και οι πάντες έχουν δικαίωμα να τα κάνουν όλα σαν τα μούτρα τους γνωρίζοντας πως ΠΑΝΤΑ θα έχουν λίγο-πολύ αυτοδυναμία (όταν βγουν ξανά) είναι αστείο να ζητάμε αυξήσεις και αναδασώσεις. Γιατί απλούστατα το να κλείσουμε το σύνταγμα δεν αποτελεί μέτρο πίεσης. Ό,τι και να πουν έχουν πάντα την άνεση να πράξουν όπως θέλουν χωρίς καν το φόβο της κάλπης. Έτσι κι αλλιώς είναι δεδομένο πως κάθε 8-12 χρόνια εναλλάσονται οι δύο μεγάλοι στην εξουσία, οπότε why so sad..?

 

Οι περισσότερες διευθυντικές θέσεις (βλέπε αρχηγούς διαφόρων σωμάτων, διευθυντές κλπ) είναι ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ, από την εκάστοτε κυβέρνηση. Αυτό λέει πολλά. Και φυσικά δεν λέει ότι φταίει η δημόσια διοίκηση για τις εντολές τις οποίες παίρνει, τις οποίες αν δεν εκτελέσει ο τάδε υπάλληλος, μπορεί να μην απολυθεί, αλλά την μεταθεσούλα του θα την πάρει.

 

Το να διορίζονται από την κυβέρνηση άτομα σε θέσεις ουσιαστικά πολιτικές (δεν είναι όλες) είναι όχι μόνο σωστό αλλά και προφανές. Το ζήτημα όμως είναι πως όταν διορίζεις 10 ανθρώπους και τελικώς οι 5 πιάνονται με το χέρι στο μέλι η ευθύνη είναι δικιά σου. Εδώ το ωραίο είναι πως ναι μεν εγώ διορίζω 10 έμπιστους μου για νευραλγικές θέσεις στις οποίες απαιτώ ανθρώπους της απόλυτης εμπιστοσύνης μου, αλλά αν κάνουνε καμιά καλή εγώ δεν ξέρω τίποτα, δε φταίω για τίποτα. Αν η ευθύνη καταλογιζόταν όπως και εκεί που έπρεπε τότε μια χαρά θα δούλευε το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...και επειδή μεταξύ των ελεγχόμενων από την κυβέρνηση δημοσίων λειτουργών συγκαταλέγονται και οι δικαστικοί που υποτίθεται πως επεμβαίνουν όταν πρέπει, κανείς ποτέ δεν τιμωρείται μεταξύ των πραγματικών ενόχων (και όχι των οργάνων εκτέλεσης που είναι - φυσικά - αναλώσιμοι)

 

...και μετά αναρωτιώνται μερικοί γιατί είμαι τόσο απαισιόδοξος  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!!!! Αυτά τα καθίκια που είχαν αυθαίρετα εκεί πάνω ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ!!! Και βγαίνουν οι ΑΛΗΤΕΣ και τολμάνε να παραπονιούνται ότι είναι άδικο!!! ΟΙ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να παρω το μερος τους,για ποιο λογο τοτε αυτοι που εχουν

τα αυθαιρετα τοσα χρονια πληρωνουν στο κρατικο ταμειο τα προστιμα,

και γιατι δεν τους τα γκρεμιζουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και χείριστα δεν τους τα γκρεμίζουν, αλλά το ότι πληρώνουν πρόστιμα δε σημαίνει ότι παύει να είναι αυθαίρετο το κτίσμα. Όταν είσαι παράνομος είσαι παράνομος. Το ότι πληρώνεις πρόστιμο δε σε κάνει νόμιμο. Όταν κάνεις κάτι παράνομο οφείλεις να γνωρίζεις ότι ΚΑΙ πρόστιμα θα πρέπει να πληρώνεις ΚΑΙ να μην έχεις ουδεμία απαίτηση διότι ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα (επ'αυτού) δεν έχεις.

 

Με λίγα λόγια, ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ (για ευνόητους φυσικά λόγους) που δεν τους τα γκρεμίζουν αλλά τους αφήνουν να τα κρατήσουν απλώς με λίγα πρόστιμα. Όχι και να μιλάνε οι αλήτες κι από πάνω. Προσωπικά επιμένω πως έπρεπε ΟΥΤΕ πυροσβεστική να τους στέλνουνε, εκτός προφανώς αν έχουν παγιδευτεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να παρω το μερος τους,για ποιο λογο τοτε αυτοι που εχουν

τα αυθαιρετα τοσα χρονια πληρωνουν στο κρατικο ταμειο τα προστιμα,

και γιατι δεν τους τα γκρεμιζουν?

 

 

προσωπικά θα ήθελα

 

1. να πληρώνουν τα πρόστιμα  (αναρωτιέμαι πόσο υψηλά είναι και πόσοι όντως τα πληρώνουν)

 

2. να μην τους προστατεύουν από φωτιά

 

3. στο καπάκι να τους τα γκρεμίσουν

 

οι αυθαιρετούχοι δεν έχουν κανένα πάτημα να επικαλούνται δικαιοσύνες και δικαιώματα, είναι εντελώς ασυνείδητα άτομα που λειτουργούν παρασιτικά, εν γνώσει τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!!!! Αυτά τα καθίκια που είχαν αυθαίρετα εκεί πάνω ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ!!! Και βγαίνουν οι ΑΛΗΤΕΣ και τολμάνε να παραπονιούνται ότι είναι άδικο!!! ΟΙ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ!!!!!!

 

Μενελαε βαζεις στοιχημα οτι (δυστυχως) με τον ενα η τον αλλο τροπο τελικα ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ? ακομα και με "πλαγιους" τροπους οπως αλλωστε "πλαγια" τα εκαναν ως τωρα αυτα που εκαναν

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξαναλεω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια βάζω, αν είσαι διατεθημένος να ποντάρεις στο ότι ΔΕ θα τα πάρουν ;D Γιατί κ εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος πως στο τέλος θα τα εισπράξουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι,δυστυχως ενα δυαρι στο Friedrichshein ειναι...... :(

 

 

 

 

Στο friedrichshein ostgroitz ήμουν το γενάρη για να δω τους oasis..έμενα στην boxhagener street σε ενα youth hostel...ωραιο το βερολινο ρε γαμωτο...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ συμβαίνει κάτι εκπληκτικό (και να ήταν μόνο αυτό)

 

Γεγονότα:

1) Υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν ή καταπατούν γη για να κτίσουν αυθαίρετο (πρώτη κατοικία ή όχι, άνευ ουσίας).

2) Υπάρχουν κάποιοι που καταπατούν γη για να την κάνουν οικόπεδα και να τα πουλήσουν.

3) Οι του (1) αγοράζουν από τους (2).

4) Οι του (2) γίνονται πλούσιοι.

5) Οι του (2) γίνονται άπληστοι και βάζουν φωτιές για να καταπατήσουν κι άλλο.

6) Οι φωτιές αυτές καίνε μεταξύ άλλων τα σπίτια του (1).

7) Οι του (1) ζητούν αποζημίωση από το κράτος με την δικαιολογία ότι πληρώνουν φόρους, λογαριασμούς, είναι πρώτη κατοικία κ.α.

 

Υποθέσεις:

1) Αν οι του (1) πάρουν αποζημίωση, θα περάσει το μήνυμα ότι η κυβέρνηση είναι ελαστική και δεν την πολυενδιαφέρει αν κάποιος χτίζει αυθαίρετο στο δάσος ή όχι.

2) Αν η κυβέρνηση περάσει τέτοιο μήνυμα, οι του (2) δεν θα σταματήσουν να βάζουν φωτιές γιατί θα συνεχίσει να υπάρχει ζήτηση (και δεδομένου ότι πάντα την γλυτώνουν).

 

Αποτέλεσμα:

1) Φωτιές παντού...

2) Τα σπίτια του (1) θα ξανακαούν (κάποια στιγμή θα καούν και αυτοί), θα ξαναζητήσουν αποζημίωση, θα την ξαναπάρουν και ο κύκλος ξαναξεκινά...

 

Και καλά, αυτοί που έχουν τα αυθαίρετα δεν έχουν την ευσυνειδησία να το βουλώσουν και να βάλουν την ουρά στα σκέλια (μην ξεχνάμε ότι έχει πεθάνει κόσμος) γιατί αν την είχαν δεν θα έχτιζαν αυθαίρετο εξ' αρχής, αυτοί που βγαίνουν στα κανάλια και τους υποστηρίζουν (δήμαρχοι ακόμα και εκπρόσωπος κόμματος) δεν έχουν καθόλου τσίπα; Αλλά έτσι είναι, οι μεν θέλουν να καλύψουν τον κ..ο τους, οι δε θέλουν να μαζέψουν ψήφους.

 

Και κάτι τελευταίο. Επειδή οποιαδήποτε λύση "προσπαθήσει" να εφαρμόσει η εκάστωτε κυβέρνηση απλά θα αποτύχει οικτρά λόγω ανικανότητας και προτεραιότητας στις μίζες, η μόνη λύση είναι να αλλάξει μυαλό ο Έλληνας. Δεν θες αυθαίρετο στο δάσος--> δεν υπάρχει ζήτηση για παράνομα οικόπεδα--> δεν πουλάει οικόπεδα ο καταπατητής/εμπρηστής--> δεν βγάζει λεφτά ο καταπατητής/εμπρηστής--> δεν βάζει φωτιές.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου