Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για κιθάρες Heritage (les paul style)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παιξει στον αντιπροσωπο (Κουρμπης). Ηχητικα πολυ καλες για αυτο που ειναι, Gibson ηχος δηλαδη. Οσες εχω παιξει και ακουσει παντα ειναι πολυ καλες, δεν εχεις το προβλημα να ψαξεις για την "καλη" οπως με τις Gibson.

 

Αν ηταν να αγορασω Les Paul, θα προτιμουσα Heritage απο Gibson.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφτιαγμενες κιθαρες.Βεβαια αν την αγορασεις την παντρευεσαι κανονικα μια και αποκλειεται να την πουλησεις σε τιμη ανω του 50% αυτων που εδωσες (δεν γραφει πανω Gibson βλεπεις).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα έπαιξα με ένα σκαφακι και έμεινα έκπληκτος. αν δεν έχεις κολημα να γράφει στο headstock Gibson θα μείνεις ικανοποιημένος. από την sheraton που έχω μου φάνηκε καλύτερη. έχω παίξει και με αρκετά σκαφακια Gibson και σε διαβεβαιω ότι τις κοιτάει στα ματιά!! πολύ καλό value for money  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά είναι στην ίδια κατηγορία ποιότητας με την Gibson. Στα ηλεκτρικά προτιμώ τη Gibson από τους Seymour Duncan που φοράει η Heritage συνήθως αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Στα + της Heritage είναι ότι ποτέ δεν μου έχει τύχει κιθάρα της να είναι "πνιγμένη" στα μπάσα ή τόσο κακοσεταρισμένη όσο κάποιες Gibson.

 

Στα - το αντιαισθητικό Headstock και ανοιχτόχρωμη καφέ ταστίερα (επίσης αντιαισθητική κατά τη γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....

βασικά σιγά σιγά έρχεται το πλήρωμα του χρόνου να αγοράσω κι εγώ (μετά από μία πληθώρα διάφορων κιθαρών) μία καλή les paul style κιθάρα και ύστερα από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε κάποια heritage και την gibson vos '57 goldtop (δυστυχώς το χρώμα gold στις heritage δε μου αρέσει όσο αυτό της gibson, αλλά φυσικά και με ενδιαφέρει πάνω απ'ολα η ποιότητα της κατασκευής και των υλικών περισσότερο απ'το χρώμα και τη μάρκα)...σκέψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάμεσα σε κάποια heritage και την gibson vos '57 goldtop

 

σκέψεις?

 

αν εχεις το 1000αρικο που ειναι περιπου η διαφορα τους δεν χρειαζεται να κανεις ΚΑΜΜΙΑ σκεψη (φυσικα και θα παρεις την VOS ,μια και ειναι οι καλυτερες κιθαρες που εχει φτιαξει ποτε η Gibson απο το 1969 και μετα)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το 1000αρικο που ειναι περιπου η διαφορα τους δεν χρειαζεται να κανεις ΚΑΜΜΙΑ σκεψη (φυσικα και θα παρεις την VOS ,μια και ειναι οι καλυτερες κιθαρες που εχει φτιαξει ποτε η Gibson απο το 1969 και μετα)

 

μα δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά...

 

τώρα βέβαια για το gold top έχω ενστάσεις...

 

κοίτα όσον αφορά το gold top, άλλες φορές το λατρεύω, άλλες φορές μου φαίνεται κιτσαρία και προτιμάω ένα όμορφο καπάκι maple, ωστόσο τους τελευταίους μήνες η πρώτη άποψη υπερισχύει...

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου