Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν το θεωρώ "αξιωματικά" τετελεσμένο

 

είναι ξεκάθαρο πως ο υφιστάμενος εκλογικός νόμος, μαζί με τους συσχετισμούς κουκιών,  το εξασφαλίζει

 

και το να το συζητάμε δεν είναι οξύμωρο, τα πάντα μπορούμε να συζητήσουμε...

 

οξύμωρο θα ήταν να λέγαμε από τη μια "δεν θα αλλάξει ποτέ και με τίποτε η κατάσταση" , και από την άλλη "ελάτε να την αλλάξουμε"

 

Δεν νομίζω.

Οταν εκπονείται διάλογος γίνεται για να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα και ει δυνατόν προτάσεις.

Αλλιώς φιλοσοφούμεν μετα ..... (Θουκυδίδης)

Τον μηδενισμό/πεσσιμισμό και ασύστολη γκρίνια του στυλ "όλα-είναι-στραβά -και-τίποτα-δεν-γίνεται-και-θα-φάω-είκοσι-σελίδες-να-σας-το-αποδείξω" τον αποκυρήσσω μετά βδελυγμίας. Ούτως ή άλλως η ιστορία δεν γράφτηκε από αυτούς ανθρώπους και δεν πρόκειται να γραφτεί. Ιστορία που έχει αποδείξει ότι ακόμα και πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις έχουν αλλάξει. Και όχι από αυτούς που δεν το πίστευαν.

Και τι κάνουμε;

Ναι, οκ, ψήφος. Δεν είναι υπέρβαση. Είναι υποχρέωση. Και δεν το συζητάω.

Από κει και πέρα. Τι κάνουμε;

Που είναι η κοινωνική μας εγρήγορση;

Πόσοι από μας ανήκουμε σε πολιτικές ομάδες με ανιδιοτελή (εν μέρει γιατί η επίτευξη του ευ ζην μιας κοινωνίας που ζω είναι ιδιοτέλεια) σκοπό;

Δεν ξέρω τι έχετε με τις διαμαρτυρίες αλλά είναι και αυτές τρόπος....

Πόσοι από μας συζητάμε ανοιχτά με εξελίσσιμες πολιτικές θέσεις και όχι με

λαικιστοκομματικά κλισέ;

Πόσοι από μας στο φινάλε είναι σε κοινωνικές ομάδες αρωγής των συνανθρώπων μας;

 

Οσο για τους δημόσιους, ναι είναι πληγή. Αλλά δεν είναι μια τελείως διαφορετική πληγή από άλλες χώρες όπως Γαλλία (μιλήστε με έναν Γάλλο να σας πει για τους δημόσιους υπαλλήλους), Ισπανία (lived there, saw them  >:( ), Πορτογαλία.

 

Με όλη την επαναστατική διάθεση που μου επιτρέπει η άνεση του γραφείου μου (και έχω και τη μέση μου σήμερα) και η ανωνυμία του υπολογιστή μου.....................  ;)

 

Είναι απλά έξω από τη λογική σου και τις παραταξιακές αντιλήψεις. Αλλού συμβαίνει. Σουηδία, Φινλανδία, Νορβηγία, Δανία, Ολλανδία, Καναδά, Ελβετία και πολλές άλλες αναπτυγμένες κοινωνικά χώρες.

Αφεντικό, κάνα δυο χώρες από τις προαναφερθείεσες τα χουν κάνει μαντάρα τα τελευταία χρόνια στον τομέα που αναφέρεσαι.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικεύσεις και δόγματα.

Αφεντικό, είσαι πάρα πολύ ευγενικός.

Μα πάρα πολύ  >:(

 

Θα επέλεγα πολύ πιο σκληρές λέξεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω.

Οταν εκπονείται διάλογος γίνεται για να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα και ει δυνατόν προτάσεις.

Αλλιώς φιλοσοφούμεν μετα ..... (Θουκυδίδης)

Τον μηδενισμό/πεσσιμισμό και ασύστολη γκρίνια του στυλ "όλα-είναι-στραβά -και-τίποτα-δεν-γίνεται-και-θα-φάω-είκοσι-σελίδες-να-σας-το-αποδείξω" τον αποκυρήσσω μετά βδελυγμίας. Ούτως ή άλλως η ιστορία δεν γράφτηκε από αυτούς ανθρώπους και δεν πρόκειται να γραφτεί. Ιστορία που έχει αποδείξει ότι ακόμα και πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις έχουν αλλάξει. Και όχι από αυτούς που δεν το πίστευαν.

Και τι κάνουμε;

Ναι, οκ, ψήφος. Δεν είναι υπέρβαση. Είναι υποχρέωση. Και δεν το συζητάω.

Από κει και πέρα. Τι κάνουμε;

Που είναι η κοινωνική μας εγρήγορση;

Πόσοι από μας ανήκουμε σε πολιτικές ομάδες με ανιδιοτελή (εν μέρει γιατί η επίτευξη του ευ ζην μιας κοινωνίας που ζω είναι ιδιοτέλεια) σκοπό;

Δεν ξέρω τι έχετε με τις διαμαρτυρίες αλλά είναι και αυτές τρόπος....

Πόσοι από μας συζητάμε ανοιχτά με εξελίσσιμες πολιτικές θέσεις και όχι με

λαικιστοκομματικά κλισέ;

Πόσοι από μας στο φινάλε είναι σε κοινωνικές ομάδες αρωγής των συνανθρώπων μας;

 

Οσο για τους δημόσιους, ναι είναι πληγή. Αλλά δεν είναι μια τελείως διαφορετική πληγή από άλλες χώρες όπως Γαλλία (μιλήστε με έναν Γάλλο να σας πει για τους δημόσιους υπαλλήλους), Ισπανία (lived there, saw them  >:( ), Πορτογαλία.

 

Με όλη την επαναστατική διάθεση που μου επιτρέπει η άνεση του γραφείου μου (και έχω και τη μέση μου σήμερα) και η ανωνυμία του υπολογιστή μου.....................  ;)

 

σαν επίλογος έκθεσης γυμνασίου

 

"πρέπει λοιπόν κι εμείς να προσπαθήσουμε να κάνουμε να δείξουμε..."

 

όσο το κουκί σου μετράει όσο και του κρετίνου που ψηφίζει με βάση το ρουσφέτι, δεν θα γίνει απολύτως τίποτε

 

οι πολιτικοί κάνουν υπολογισμούς με όρους κουκιών

 

όσο ΔΕΝ το καταλαβαίνεις, ελπίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό διαφορετικές συνθήκες θα μπορούσες να ήσουν προσβλητικός.

 

Αλλά συνοψίζοντας τις έως τώρα τοποθετήσεις και επιχειρηματολογία σου η μόνη λέξη που τριβελίζει το μυαλό μου είναι η λέξη pathetic. Με την Ελληνική και Αγγλική έννοια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής προσβολές  έχουν έλθει μόνο από σένα, αμέσως ή εμμέσως

 

και στις επιστρέφω, δεν με αγγίζουν

 

έχω μιλήσει απρόσωπα σε όρους αρχών και αντιλήψεων, εσύ το χόντρυνες προ ολίγου, πρόβλημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έσβησα εγώ.

 

εγω το εσβυσα γιατι αναφερονταν ΟΝΟΜΑΤΑ κομματων και ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ . (αρα δεν ηταν καν πολιτικο αλλα ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου