Προς το περιεχόμενο

Τι τρέχω στον DAW υπολογιστή μου - poll 2009


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δούμε, είμαστε anal retentives κρατώντας σε κλινικό περιβάλλον το DAW υπολογιστή μας ή είμαστε χυμαδιό τελείως και του καβατζώνουμε ότι λάχει (εμείς οι βλάχοι);

 

Ψήφισε αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο. Πες μας και κατά πόσο είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση του υπολογιστή (όσον αφορά το DAW πάντα) και κατά πόσο θεωρείς οτι οφείλεται στη χρήση που του κάνεις.

 

Μια σύντομη σύνοψη του συστήματος που έχεις δεν θα έβλαπτε  ;)

 

 

 

Προσοχή: αναφέρομαι γενικά σε ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και όχι ειδικά σε PC. This thread is Mac-friendly  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΤΑ ΠΑΝΤΑ...και με επιτυχια...ασε που το ξεσκιζουμ και οι δυο γιοι μου καθε τοσο και λιγακι με παιχνιδια και ταινιες....και δεν εχω κανει ποτε φορματ φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός είσαι;!; Αποκλειστικά το DAW χωρίς σύνδεση σε internet. ;)

 

 

και ποση μνήμη τους τρώει το DAW...

 

σε 4πυρηνο pc με σουπερ βαρυ κομματι (καμμια 40αρια plug ins & 9-10 vst) ενα 30%-40%  (με SONAR 8 PRODUCER EDITION & windows XP PRO )

 

σφαιρα παει το μηχανησμα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχω ένα αρκετά παλιό pc, μονοπύρηνο Intel 2,4GHz με αρκετή cache, ASUS mobo, 2GB DDR στα 333ΜHz, στο οποίο έχω περασμένα δύο λειτουργικά (Win XP SP2), το ένα για γενική χρήση, και το άλλο μόνο για audio-related εργασίες.

Έχω 2 σκληρούς SATA, απ'τους οποίους -επίσης- ο ένας είναι για "ότι να'ναι", και ο άλλος μόνο το 2ο λειτουργικό, τις μουσικές εφαρμογές & plugins, τα αρχεία των projects μου, κτλ.

 

Δεν γράφω/σβήνω τίποτα στο partition του "DAW λειτουργικού", δεν του έχω εγκαταστήσει internet ούτε βαριά frameworks/players (πχ. Java runtime kits και τέτοια), κάνω συχνά defrag κυρίως στο swap file, και έχω απενεργοποιημένες απ'το System/Device Manager όλες τις συσκευές που δεν χρειάζονται για παραγωγή μουσικής.

 

Τρέχω το Cubase SX3 και είμαι πολύ ικανοποιημένος, δεδομένων πάντα και των δυνατοτήτων του μηχανήματος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο,

Με το Reaper x64 πλέον, ένα 9κάναλο κομμάτι (αυτό ειναι το μεγαλύτερο μέχρι τώρα), με καμιά 10αριά audio plugins, χωρίς VSTi(ακόμα), σε 4πύρηνο με 6GB Ram και Win Vista Ultimate 64bit Eng, τρώει περίπου 12%-17% (cpu usage).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Athlon XP 3500+ (Single Core, 2.2GHz, 512KB L2 Cache) με 2 GB RAM (4x512) winXP SP3 και χρησιμοποιώ Cool Edit Pro 2 και Reason 4. Υπολογιστής γενικότατης χρήσης και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τις (ελαφριές) δουλειές που κάνω.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 4πυρηνο pc με σουπερ βαρυ κομματι (καμμια 40αρια plug ins & 9-10 vst) ενα 30%-40%  (με SONAR 8 PRODUCER EDITION & windows XP PRO )

 

30-40% αλλά ποιας χωρητικότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου