Προς το περιεχόμενο

Και ναι περασα ΑΠΘ μουσικολογια-ερωτηση


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρ οτι δεν ξερω να σε ενημερωσω για αυτα που ρωτας , θελω να σου εκφρασω τα συγχαρητηρια μου , και να ευχηθω καλη σταδιοδρομια!

 

go on!!

;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Καταρχην συγχαρητηρια!Εδωσα και εγω αλλα κοπηκα στο ειδικο αρμονιας με βαθμο 8.. :-X

Επειδη σκεφτομαι να ξαναδωσω και εχω καποια αναπαντητα ερωτηματα θα παρακαλουσα ατομα που εχουν δωσει για μουσικολογια και περασαν να μου απαντησουν στο εξης ερωτημα.

 

Ποιος πρεπει να ειναι ο τροπος γραφης στις εξετασεις??

 

Διευκρινισαν οτι θελουν να καταγραφονται μονο βαθμιδες και κλιμακες..Και εγω αυτο εκανα προσθετοντας και απλη αριθμηση σε ορισμενες συγχορδιες (αναστροφες).Επρεπε να σημειωσω κατι αλλο??πχ το ειδος μετατροπιας,αναλυτικη αριθμιση (καθυστερηση,επερειση κλπ)η κατι αλλο?Ζητησα να δω το γραπτο μου αλλα αυτο θα γινει απο Νοεμβριο απ'οτι μου ειπαν.Βασικα γνωριζει καποιος τα κριτηρια με τα οποια βαθμολογουν??Γιατι ειναι δυνατον να βαλουν και οι 2 εξεταστες ακριβως τον ιδιο βαθμο??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε φαντάζομαι οι εξετάσεις της αρμονίας στις πανελλήνιες, να είναι διαφορετικές από αυτές του ειδικού. Αν ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερινιας εμενα ο ενας μου εβαλε 8, ο αλλος 17 και ο τρίτος 11 :P Σου φαίνεται πιο λογικο? ;D

 

Δε μπορω να βοηθησω με τον τροπο που πρεπει να γραψεις, αλλα θεωρώ πως και οι βαθμιδες είναι περιττες εφόσον παρουσιαζεις ενα σωστο κείμενο. Εκτός αν τις χρειαζεται ο εξεταστης για να καταλάβει τι εκανες :P

 

Εγω προσωπικά τη βαριεμαι αυτη τη σχολή, αλλα. Οι καλοι καθηγητες εχουν γίνει πλεον περισσοτεροι απο εκεινο το χάλι που ήταν οταν ειχα μπει εγω (8 χρονια πριν ;D μουσικολογικός δεινοσαυρος πραγματικά), αλλα η οργανωση των μαθηματων είναι τέτοια που σε ταλαιπωρει ακομα και για απλά πραγματα.

 

Παρόλα αυτα, αν κάποιος είναι απλά επιμελης (ουτε καν διαβαστερος), δε θα δυσκλευτει να τελειωσει με καλό βαθμο, καθώς τα μαθηματα είναι κατα 90% γελοία σε δυσκολία και μεγεθος ύλης.

 

Τιπς:

 

Ζήτα να παρεις τα θέματα απο τα μαθηματα του Γιάννου, είναι πάντα τα ίδια. Δυστυχως δεν τα εχω ακομα. Πάρε Καϊμάκη μετα το τρίτο ετος (πλακα κανω αλλα θα με καταλαβεις), μη λείψεις από μαθημα της Δαμιανου (θα σε κανει μουσικο), και μην προσπαθησεις να βγαλεις ακρη με την Αλεξανδρου. Λεγε της απλά ναι και διαβαζε οτι σου λεει. :p

 

Και το σημαντικότερο. Ο Γιωργος στη γραμματεία είναι συμμαχος σου :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαντάζομαι οι εξετάσεις της αρμονίας στις πανελλήνιες, να είναι διαφορετικές από αυτές του ειδικού. Αν ξέρει κανείς;

 

Ιδιες απ'οτι θυμαμαι. Θεμα σοπρανο και θεμα μπασο.. Ετσι ηταν προ δεκαετιας τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι δυστυχως δεν περασα!!!!Αλλα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναδωσω.Περασα Παντειο τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων αλλα η μουσικολογια Αθηνας ηταν η πρωτη μου επιλογη.Και πραγματικα εχω πορωση με τη μουσικη,ασχολουμαι 12 χρονια με πιανο και στοχευω στο διπλωμα,εκανα τωρα και τα 2 τελευταια ετη της αρμονιας προκειμενου να δωσω τα ειδικα στις πανελληνιες..Καλα εχω ακουσει οτι ο καθενας βαθμολογει οπως θελει και οτι γενικα ειναι ενα μπαχαλο ως προς τον τροπο διορθωσης αλλα επεσαν και οι βασεις οποτε λεω να ξαναπροσπαθησω γιατι οσο να'ναι τα εχω ολα φρεσκα  :D

 

Ναι μας εδωσαν θεμα με σοπρανο,το οποιο αρχιζε με παυση και ειχε αλυσιδα στα πρωτα δυο μετρα..Και εγω απο βλακεια δεν εκανα αλυσιδα γιατι πιστευα οτι δε γινεται λογω παυσης..Τελοσπαντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκα στην σελιδα και λεει οτι εχει κατευθυνσεις

μουσικολογια και συνθεση.

τι ακριβως παιζει μαυτα?διαλεγω?εχει κανενας εμπειρια σε κανενα απτα 2?

ευχαριστω :)

 

Να φύγεις!

Να πας έξω!

Εδώ θα κόβεις σαλάμια!

Έξω θα διαπρέπεις!

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα κόβεις σαλάμια!

 

ΤΥΡΙΑ θελεις να πεις (σαλαμια κοβεις απο πυρηνικος φυσικος και πανω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΥΡΙΑ θελεις να πεις (σαλαμια κοβεις απο πυρηνικος φυσικος και πανω)

 

Θέλω να κόβω λακέρδα. Τι πτυχίο χρειάζομαι;

 

Επί της ουσίας (και διορθώστε με αν κάνω λάθος), είναι εντύπωσή μου ή κανείς απ' όσους αναφέρθηκαν στη μουσικολογία τις τελευταίες δύο μέρες δεν είχε επιλέξει να ασχοληθεί αλλά κατέληξε εκεί χάρη στο μοναδικό εκπαιδευτικό και εξεταστικό σύστημα της χώρας μας;

 

Και - ένας θεός ξέρει - πόσοι πέρασαν στη Νοσηλευτική Ιωαννίνων αλλά ντρέπονται να το πουν διότι είναι μουσικό το φόρουμ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου