Προς το περιεχόμενο

Ti Καλώδια για KRK Rokit G2 6 προς EDIROLL FA-66?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Θέλω να αγοράσω καλώδια για τα μονιτορ μου,τα KRK Rokit G2 6 για να τα συνδέσω με την κάρτα ήχου μου την EDIROL FA-66 Firewire.Τι καλώδια να πάρω?Jack σε Jack καρφί?Μήπως Jack σε XLR?Και να ειναι balanced ή όχι?

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ειναι balanced. Τωρα εαν θα ειναι "καρφι" -"καρφι" η "καρφι" - XLR...  Οτι σου αρεσει.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ειναι balanced. Τωρα εαν θα ειναι "καρφι" -"καρφι" η "καρφι" - XLR...  Οτι σου αρεσει.

 

άρα η κάρτα μου υποστηρίζει balanced συνδεση με τα μόνιτορ...?Γιατί πάνω σαυτό είχα την απορία...Τα ηχεία ήξερα οτι εχουν την δυνατότητα αυτη.

 

και συμφωνα με αυτο εδω...

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=731

 

πρέπει να είμαι ΟΚ....

 

PS.Που μπορώ να βρώ για online αγορά τα συγκεκριμένα καλώδια...εκτός Thomann γιατι με τα μεταφορικά δεν αξίζει η αγορά τους απ εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Θα χρειαστώ προενίσχυση με αυτήν την κάρτα ήχουν αν θέλω να της βάλω μικρόφωνο ή κάποια ηελκτρικη κιθάρα επάνω ή είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Θα χρειαστώ προενίσχυση με αυτήν την κάρτα ήχουν αν θέλω να της βάλω μικρόφωνο ή κάποια ηελκτρικη κιθάρα επάνω ή είμαι οκ?

Κανένα πρόβλημα, οι προενισχυτές της FA είναι μια χαρά είτε για όργανο, είτε για μικρόφωνο, επίσης μπορείς να βάλεις και πυκνωτικό μικρόφωνο αφού διαθέτει phantom power που είναι σε ένα switch στο πίσω μέρος της κάρτας ( γράφει PHANTOM +48V ).

Καλώδια έχουν και μουσικομάγαζα, αλλά και μαγαζιά με ηλεκτρονιά είδη αρκεί να τα ζητήσεις σωστά δηλ. Balanced Καρφί σε XLR.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα...Να υποθέσω ότι για την χρήση πυκνωτικού μικροφόνου ή κάποιου μουσικου οργάνου θα πρέπει να την εχω συνδεμένη με το ρευμα της και όχι απλα με την συνδεση Firewire που έτισ κι αλλιως δουλευει.Η μηπως μπορώ να την χρησιμοποιώ μόνο με την τροφοδοσία μεσω Firewire....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια focusrite firewire που εχω εγω καθως και ενα toneport (USB) ΔΕΝ χρειαζεται να ειμαι συνδεμενος στο ρευμα για να δουλεψει το +48V για το πυκνωτικο..

δουλευει κανονικα με ρευμα απ την  FIREWIRE η USB αντιστοιχα....πιστευω πως ετσι ειναι και η δικια σου...

διορθωστε με αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναμονή για την άφιξιη του midi keyboard....άλλα έχω μια ερώτηση ακόμα.Συνδεσα τελικά την edirol με firewire στο pc.Απο το line out 1 και 2 έβγλα καρφια balanced σε XLR στις line in εισόδους των δύο ενεργών ηχείων μονιτορ KRK PR6.Επειδή ήθελα να εχω ετοιμες τις ρυθμίσεις και να φτιαξω το latency...ανοιξα το cubase 5 και ετρεξα κάποιο VSTi για να δώ και πώς παίζουνε τα ηχεία.Παρατήρησα λοιπόν ότι κάθε φορά που άλλαζα απο το VSTi Synth καποιον άλλο ήχο για προσομοιόση πλήτρων ακουγωτανε πολυ χαμηλά απο τα ηχεία καποιος περίεργος ήχος(σαν δηλαδή την προσπάθεια του υπολογιστή θα κανει modulation και να φορτώσει τον άλλο ήχο)Αυτο όλο μονο κατα την αλλαγή απο ήχο οργανο σε άλλο....οχι κατα την διαρκεια του απιξιματος όχι με αποτυπωση κατα την ηχογραφιση στο cubase.Επίσης να πώ ότι στο firewire καλώδιο απο την καρτα ήχου στο pc έχω καλώδιο με μαγνητική θωράκιση στα άκρα.Τι να συμβάινει?η μήπως αυτος ο περίεργος ήχος ειναι στανταρ σε όλους οσους έχουν τετοια συνδεσμολογία και παίζουν με vsti μεσω pc?To pc ειναι ενας 4πυρηνος i7 Intel 2.66GHZ  με 6GB DDR3 ram και δίσκο 640GB με sata 3 στα 6gbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κανείς?

 

Ενας ενοχλητικός θόρυβος στα μονιτορ βγαινει διαρκώς!Ανοιγει το pc και καθε διεργασία που κάνει(φορτωμα προγραμματος,ανοιγμα ισστοσελίδας)βγαινει πάντα ένας ενοχλητικός ηλεκτρικός ήχος σαν συρσιμο και με κάθε κινηση του ποντικιού.Εχω το PC πάνω σε πολυπριζο ασφαλείας καθώς και τα ηχεία.Μήπως λέγεται ground loops το φαινόμενο?Και αν ναι πώς διορθώνεται?Κοντέυει....να μου σπάσει τα νευρα.Σαν να ακούει κανείς όλη την προσπάθεια που κάνει το pc για να εκτελέσει τις λειτουργίες του.Τι να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου