Προς το περιεχόμενο

boss me 70 ή μεταχειρισμενη tonelab se????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα για την TL συγκεκριμμένα δεν ξέρω αλλά αν θες να πηγαινοφένεις τους ήχους σου καλύτερα στο return γιατι απο μπροστά αλλάζει αρκετά απο ενισχυτή σε ενισχυτή.Αν και σε καλό ενισχυτή απο μπροστά ακουγονται καλύτερα τα πάντα κατ εμε.Και μην ξεχνάς να ρυθμίζεις το είδος του output που έχεις κάθε φορά.

 

Τώρα αυτό με τις καμπίνες στο off δεν ξέρω ρε σεις αλλά με μια GNX2 που έχω ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω κάτι της προκοπης.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφου μιλαμε για την tonelab se να ρωτησω κι εγω κατι που το εχω απορια...... οσον αφορα το tuner της..... λεει λοιπονστο manual:

 

"When you switch ToneLabSE on, the built-in tuner is automatically calibrated to

A=440 Hz (a.k.a. “concert pitch”). If desired, you can recalibrate the tuner in the

range of A = 438 Hz–445 Hz.

• While the tuner is active, the value display (3.10) shows the frequency of the reference

pitch. You can use the ▲, ▼ buttons to adjust (calibrate) this in the range

of 438 Hz–445 Hz.

NOTE: If you’ve recalibrated the tuner, remember that the setting will be automatically

reset to 440 Hz the next time you turn ToneLabSE on."

 

σε τι χρησιμευει το να αλλαξεις τα Hz??????????

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι χρησιμευει το να αλλαξεις τα Hz??????????

 

Όταν αλλάζεις τα Hz, οι νότες κουρδίζονται λίγα cents πιό ψηλά ή πιό χαμηλά από τα standard 440Hz πού βγαίνει η Λα ώστε να μπορείς να συντονιστείς με (πνευστά συνήθως) όργανα που από κατασκευής δεν είναι "κουρδισμένα" ακριβώς στα 440Hz ώστε να μην υπάρχει παραφωνία. Έτσι τουλάχιστον νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι χρησιμευει το να αλλαξεις τα Hz??????????

Για να αλλάζεις κούρδισμα χωρίς να βλέπεις τους τόνους διαφορετικά στην οθόνη.

Δηλαδή, -1Hz(439Hz)= -1 ημιτόνιο στο κούρδισμα, αλλά στην οθόνη το Eb στο δείχνει E. Το ίδιο γίνετε και στην περίπτωση του +1Hz(441Hz)= +1 ημιτόνιο και η οθόνη αντί για F το δείχνει E και στην ουσία αυτό που κουρδίζεις είναι ότι έχεις βάλει στη ρύθμιση των Hz.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sats δε νομιζω οτι 1Ηz ειναι ενα ημιτονιο

Το ξέρω οτι τονικά-ηχητικά 1Hz δεν είναι ένα ημιτόνια, αλλα στην παλιά μου Boss έτσι ήταν το calibration της.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι τονικά-ηχητικά 1Hz δεν είναι ένα ημιτόνια, αλλα στην παλιά μου Boss έτσι ήταν το calibration της.

 

Τοτε δεν ηταν Hz αλλα "step"=ημιτονιο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν ηταν Hz αλλα "step"=ημιτονιο

Μπορεί, αλλά γιατί έγραφε στα λεντ, 440, 439, 438 κλπ κλπ?

Ουφ, γι'αυτό τα παράτησα τα Multi της Boss.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο klhronomos

Αν σε κάποιο μηχάνημα αναφέρει step τότε μάλλον είναι για να κουρδίσεις την κιθάρα ένα ημιτόνιο (πάνω ή) κάτω, όπως στην περίπτωση που βάζεις πολύ χοντρές χορδές και δεν τις αντέχεις τα δαχτυλάκια σου οπότε κουρδίζεις ένα ημιτόνιο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Όσο αφορά βέβαια το τι εφφέ κτλ χρησιμοποιείς η εμπειρία μου μου λέει οτι σήμερα χρησιμοποιείς 4 αύριο 14 οπότε τέτοιες αγορές καλύτερα να της βλέπεις και λίγο ως επένδυση για το μέλλον.Αν μια λύση όπως του Nova System είναι πολύ για σένα τότε χτύπα μια tonelab le καινούργια με 255 ευρω και καθάρισες εκτός και αν θέλεις τόσο πολύ το 2ο expression.Ασε που μετα θα μισήσεις το ds1.

 

 

Που τη βρηκες καινουρια την LE στα 255 ευρα ρε συ pinhead;Εγω απ'οσο εψαξα σε ολα τα γνωστα καταστηματα δεν τη βρηκα κατω απο 290.Δωστε κανα λινκ στο λαο να παει για ψωνια.Επιπλεον ... η βασικη ουσιαστικη διαφορα της LE με την SE ειναι η ελλειψη δευτερου expression pedal;

 

Thanks

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου