Προς το περιεχόμενο

boss me 70 ή μεταχειρισμενη tonelab se????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εμένα πάντως δεν με έπεισε η Tonelab.

Αν θα έπαιρνα τώρα θα προτιμούσα την Boss ME-70 λόγω των αναλογικών χειριστηρίων για κάθε εφέ, τα πολλά (και γνωστά για το τι ήχο έχει το καθένα) πεταλάκια της Boss που προσφέρει (τζιτζικια μόνο στα πεύκα θα βρείς), τις φοβερές προσομοιώσεις ενισχυτών (όπως η αγαπημένη μου Tweed), και την παραδοσιακή ποιότητα κατασκευής τους.

Η αλήθεια είναι ότι η ανταγωνιστική της Tonelab είναι η GT-10, καθώς η ME-70 προσφέρει άλλη λογική χρήσης πιό chunky και "χειροπειαστή" για άμεση επέμβαση στο κάθε πετάλι.

Γούστα όμως είναι αυτά εξαρτάται από το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του και πως το κάνει πράξη.

Εγώ πάντως για την ώρα βολεύομαι θαυμάσια με την Boss ME-20. Μικρή, ελαφριά, ευέλικτη, με 5 γνωστά "πεταλάκια" παραμόρφωσης, παραδοσιακή ποιότητα Boss modulation, chorus και delay και εξαιρετικό Wah. Καλύπτομαι άνετα, ακόμα και με τιμή αρκετά κάτω από 200 ευρώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και προσωπικά εγώ αγόρασα πριν απο 3 μήνες την tonelab se μεταχειρισμένη και έβγαλε νοκ-άουτ το 6U Rack μου.

Τώρα πλέον έχω, καλύτερο ήχο και λιγότερο κουβάλημα (το ράκ ήταν 29 κιλά :o :o :o)

 

Φίλε μου από απορία και αν επιτρέπεται: Τι είχες πάνω σ'αυτό το 6U Rack που βγήκε νοκ άουτ από την τονελαβ? (χεχε tone-love  :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον οτι ειχα και εγω στην πεταλιερα μου (με...20 αναλογικα πεταλια & το ιδιο βαρος) η οποια βγηκε και αυτη νοκ-αουτ & μαλιστα απο τον πρωτο γυρο... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιαφερει και ο λιγο πιο μοντερνος ηχος και οχι και τοσο πολυ ο vintage ψαχνω δηλ κατι λιγο πιο all around...μηπως να κοιτουσα για gt8?????και αν τελικα παω σε boss τι προτεινετε gt8 ή me70 που εχει στοιχεια της gt10 (δεν θυμαμαι τι στοιχεια ακριβως..ψαχνω το θεμα και θα σας πω για να μην λεω και μ....ς)?????

βασικα αποτι καταλαβατε το ποσο που διαθετω ειναι το πολυ μεχρι 300ε οποτε δεν μπορω να παω σε gt10 ουτε σε m13 ας πουμε...αρα τι λετε??

 

vox?? (χωρις να με ενδιαφερει τοοοσο πολυ ο vintage ηχος) ή boss??

 

και αν boss??

gt8 μεταχειρισμενη ή me70 καινουργια??

 

να τονισω οτι η αγορα πρεπει να γινει γιαυτο ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!!!!  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να σοβαρευτουμε κι ολας.

 

Απο ΟΛΕΣ αυτες τις πεταλιερες μπορεις να βγαλεις ΚΑΛΟ ηχο (μοντερνο ,ξε-μοντερνο και οτιδηποτε ενδιαμεσο) αν ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ μαζι τους.

 

Οποτε μη πολυαγχωνεσαι.

 

Στα συν της TL ειναι οτι ειναι  εξαιρετικα ΑΠΛΗ στη χρηση της (οπως αλλωστε και η ΜΕ70) η GT8/GT10 δεν ειναι ,ομως και αυτες ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ και αν ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ μαζι τους βγαζεις εξαιρετικο ηχο...

 

τι διαολο εδω κοτζαμ Johnny Marr & παιζει με αυτα,εμας δεν θα μας κανει? ;D

 

437287381_902212c7a3.jpg 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ master superfank μη με μαλωνεις..καταλαβαινω και το ξερω οτι ειναι ολες καλες απλα επειδη δεν μου τρεχουν και απο τα μπατζακια τα λεφτα κοιταζω να κανω μια επιλογη χωρις να σκεφτομαι μετα οτι θα επρεπε να κανω κατι αλλο..και μεχρι τωρα ημουν υπερ τησ TL αλλα επειδη ειναι δυσκολο να την βρω τωρα που μου χρειαζεται λεω να παω σε boss....ή TL..ή boss...ή TL...????

 

αααααααα δεν ξερω δεν την παλευω....φανταζομαι εχουν ερθει παααρα πολλοι στην θεση μου.....  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταζω να κανω μια επιλογη χωρις να σκεφτομαι μετα οτι θα επρεπε να κανω κατι αλλο..

δείξε μου ΕΝΑΝ εδώ μέσα που μπορεί να κάνει μία επιλογή και την επόμενη ημέρα να μην ξαναξύνεται ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις πολλα (ισως και αχρηστα) εφφε και δεν σε ενδιαφερει τοσο η γνησιοτητα στα drives της κιθαρας πανε σε boss . αν σε ενδιαφερει ο μως τουλαχιστον για αρχη ενας καλος και "γνησιος" ηχος και στα καθαρα και στα βρωμικα.......πανε για tonelab. οπως προ-ειπα, μπορεις μετ επειτα να προσθεσεις οτι γουσταρεις στον ηχο σου μαζι με την πεταλιερα εχοντας εντας φοβερο ηχο....με την boss δεν το ειχα πετυχει αυτο οσο κι αν προσπαθουσα μελετωντας βιβλια και site..........εκτος κι αν θελεις να παιξεις death και black metal......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ' ολα τη μουσικη παιζεις???Η tonelab μεχρι μεταλ βγαζει......ακραιο metal ομως με τιποτα.......πρεπει περισσοτερο να σκεφτεις τον ηχο που θες να βγαλεις και μετα τα εφφε.....γνωμη μου παντα....αν εχεις εναν ηχο που γουσταρεις μπορεις να πειραματιστεις πανω σε αυτον μετ επειτα....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν με ενδιαφεροθν τα πολυ βαρια μεταλα....η μοθσικη που μ αρεσει και παιζω κιολας ειναι απο classic rock,blues,ηαρδροψκ ante kai ligo ελαφρυ ελαφρυ μεταλ...απλα ο ηχος μου θελω να μοντερνιζει και λιγο καποιες φορες οπως πχ vai,satriani,petrucci κτλ..ελπιζω να ειμαι κατατοπιστικος..

 

ααααααα!!!

και οχι δεν με ενδιαφερουν τα πααρα πολλα αχρηστα εφε....θελω τα 4-5 καλα βασικα εφε..

 

αυτα!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου