Προς το περιεχόμενο

μαγνητης neck σε bullet strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδες καλησπέρα. Σκέφτομαι να αλλάξω το μαγνήτη στη θέση του λαιμού. Παίζω κυρίως μεταλ. Ποιον μου προτείνετε?

 

Επειδή παίζεις metal, θα σου προτείνω ένα μαγνήτη τύπου hot rails που έβαλα κι εγώ σε μερικές strat μου, και σε μια squier bullet πρόσφατα. Είναι διπλός σε μέγεθος μονού, δεν κάνει θόρυβο/hum, έχει πολύ πιο δυνατό output από τους μονούς και διατηρεί τη χροιά και τις πρίμες της κιθάρας (δεν την αλλοιώνει όπως άλλοι διπλοί). Τον αγόρασα 5φορές(!) κι αυτό γιατί κοστίζει σχεδόν τσάμπα:

http://www.ebay.com/itm/DUAL-HOT-RAIL-HUMBUCKER-ST-NECK-PICKUP-4-WIRE-/150804039903?pt=Guitar_Accessories&hash=item231c9f08df#ht_4233wt_952

 

Στη φωτό τον έχω βάλει στη bridge θέση σε μια partscaster μου (που έχει μπράτσο απ τα '70ς!).

2012670300_0453.thumb.jpg.90ca173a449f7c633d08c43e8790cca2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με την άποψη του Sottos, πολύ δυνατός μαγνήτης ο Hot Rails.

Θα ήταν καλό όμως να μας έλεγες τι μαγνήτες φοράει η κιθάρα (τους υπόλοιπους), γιατί αν παίζεις metal ο πρώτος μαγνήτης που πρέπει να αλλάξεις, κατά τη γνώμη μου, είναι ο bridge (της γέφυρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με την άποψη του Sottos, πολύ δυνατός μαγνήτης ο Hot Rails.

Θα ήταν καλό όμως να μας έλεγες τι μαγνήτες φοράει η κιθάρα (τους υπόλοιπους), γιατί αν παίζεις metal ο πρώτος μαγνήτης που πρέπει να αλλάξεις, κατά τη γνώμη μου, είναι ο bridge (της γέφυρας).

 

Σωστός ο Δημήτρης! Πράγματι, το 1ο μέλημα για μια metal guitar είναι ο bridge μαγνήτης.

Μήπως τον έχει αλλάξει ήδη ο Σπύρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Δημήτρης! Πράγματι, το 1ο μέλημα για μια metal guitar είναι ο bridge μαγνήτης.

Μήπως τον έχει αλλάξει ήδη ο Σπύρος?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις! :D

ναι , τον εχω αλλαξει της γεφυρας με εναν hot rails (φυσικα  :P )

απο μουσικη παιζω κυριως thrash , heavy , και απο nwobhm κυριως Maiden.

Σκεφτομουν για τον Dimarzio YZM, αλλα δεν ξερω αν κανει για τα παραπανω ειδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σπύρο έψαξα στο δίκτυο...αλλά Dimarzio YZM δεν βρήκα. ???

Απ' την άλλη δεν ξέρω αν θα ταιριάζει να βάλεις διαφορετικής μάρκας μαγνήτες στην ίδια κιθάρα. Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις μαγνήτες ίδιας μάρκας.

Μια καλή λύση θα ήταν αφού ξεκίνησες με Hot Rails, να συνεχίσεις με αυτούς και στις υπόλοιπες θέσεις!  ;)

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για Duncan μπορείς να επισκεφθείς τον Tone Wizard της σελίδας τους (http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/) και να βρεις τι σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς τον YJM (που δεν λέγεται πια έτσι);

http://www.dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/hs-4

 

Mη ξοδεύεις άδικα τα λεφτά σου. Με τη κιθάρα που έχεις όποιο μαγνήτη και να βάλεις "μάπα" θ' ακουστεί.

 

Γιατί; Λόγω κσύλων;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς τον YJM (που δεν λέγεται πια έτσι);

Αυτόν σκέφτηκα κι εγώ, αλλά απ' οτι ξέρω οι YJM (signature του Malmsteen) είναι Duncan και όχι Dimarzio.

Γιατί; Λόγω κσύλων;

Φαντάζομαι και λόγω ξύλων αλλά και λόγω των ηλεκτρικών της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Λόγω κσύλων;

Δεν ξέρεις πως φτιάχνονται αυτές οι κιθάρες; Κατ' επιταγή του Leo (εντολή άνωθεν) δεν πετιόντουσαν τα καφάσια από τις μπύρες που έπιναν οι εργάτες και τα χρησιμοποιούν για κατασκευή cheapo κιθαρών. Εν ολίγοις δεν έχουν κσύλα, αλλά καφασόκσυλα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου