Προς το περιεχόμενο

μαγνητης neck σε bullet strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρεις πως φτιάχνονται αυτές οι κιθάρες; Κατ' επιταγή του Leo (εντολή άνωθεν) δεν πετιόντουσαν τα καφάσια από τις μπύρες που έπιναν οι εργάτες και τα χρησιμοποιούν για κατασκευή cheapo κιθαρών. Εν ολίγοις δεν έχουν κσύλα, αλλά καφασόκσυλα. :D

 

Μια χαρά.

 

Αυτόν σκέφτηκα κι εγώ, αλλά απ' οτι ξέρω οι YJM (signature του Malmsteen) είναι Duncan και όχι Dimarzio.Φαντάζομαι και λόγω ξύλων αλλά και λόγω των ηλεκτρικών της κιθάρας.

 

Για πολλά πολλά χρόνια οι signature του YJM ήταν Dimarzio. Τελευταία αλλαξοπίστησε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mη ξοδεύεις άδικα τα λεφτά σου. Με τη κιθάρα που έχεις όποιο μαγνήτη και να βάλεις "μάπα" θ' ακουστεί.

 

Τι κύριος! Gentleman! Mα οποία ευγένεια απέναντι στο συμφορουμίτη και την κιθάρα του!

 

 

Φίλε Σπύρο μην ακούς τίποτα, βάλε με χαμηλό κόστος ένα rail αντίγραφο (κατά 90% ίδιο με τον hot rails, τον έχω και τον αυθεντικό S.D. και σου το λέω) και θα έχεις την υγειά σου. Θα κάνεις και lead χωρίς hum και τέτοια και θα είναι jet η bullet σου.

Tip: κοίτα και τις υπογραφές/προφίλ εκείνων των συμφορουμιτών που σου λένε τι να κάνεις και προτείνουν (ή ΔΕΝ προτείνουν) λύσεις. Είναι χρήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κύριος! Gentleman! Mα οποία ευγένεια απέναντι στο συμφορουμίτη και την κιθάρα του!

 

 

Φίλε Σπύρο μην ακούς τίποτα, βάλε με χαμηλό κόστος ένα rail αντίγραφο (κατά 90% ίδιο με τον hot rails, τον έχω και τον αυθεντικό S.D. και σου το λέω) και θα έχεις την υγειά σου. Θα κάνεις και lead χωρίς hum και τέτοια και θα είναι jet η bullet σου.

Tip: κοίτα και τις υπογραφές/προφίλ εκείνων των συμφορουμιτών που σου λένε τι να κάνεις και προτείνουν (ή ΔΕΝ προτείνουν) λύσεις. Είναι χρήσιμο...

χωρις να ξερω τον νεστορα νομιζω εκανε πλακα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, εξακολουθείστε να προτείνετε στον κύριο να τοποθετεί μαγνήτες που είναι πιο ακριβοί από την ίδια τη κιθάρα του. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Guys:

 

Sorry παίδες, αλλά στην δική μου “Old School” εποχή το Heavy Metal (και όλα τα παράγωγα του…) σήμαινε:

 

«Τελικιασμένος» Marshall JCM800 ενισχυτής με Boss OD/DS pedal μπροστά του, ακόμα και αν παίζαμε με Aria Pro II και Fernades κιθάρες…

 

Σήμερα που μπορεί ο Σπύρος να αγοράσει έναν Κινεζικής κατασκευής Bugera «λαμπάτο» ενισχυτή, κατάλληλο για το είδος μουσικής που θέλει αυτός να παίξει, είναι νομίζω άτοπο και άδικο -για αυτόν- να τα κατασπαταλήσει τα λεφτά που θα καταβάλει, σε παραπλήσια τιμής αγορά και τοποθέτηση εξεζητημένων μαγνητών με αμφίβολα αποτελέσματα αν ο -εν δυνάμει- ενισχυτής που έχει αυτός σήμερα, είναι κάποιος modeling ενισχυτής…

 

Με απλά λόγια, στην δική μου θεώρηση των πραγμάτων, πρώτα «ξεκινάμε» με την επιλογή του κατάλληλου ενισχυτή, έπειτα με την επιλογή η’ όχι κάποιων επιπλέον κατάλληλων pedals (αν τα έχουμε –πραγματικά- επιπλέον ανάγκη…) και πολύ ύστερα προβαίνουμε –σαν τελευταίο ρετουσάρισμα στον ήχο μας- στις αλλαγές των μαγνητών…

 

Όχι, το αντίθετο!...

 

Από την στιγμή που δεν έχουμε τις ουσιώδεις πληροφορίες για τον εξοπλισμό του Σπύρου είναι άδικο προς αυτόν να του προτείνουμε τον α’ η’ τον β’ δείνα εξεζητημένο (και ακριβό…) μαγνήτη, κάνοντας –νοητικές- υποθέσεις και εικασίες στο αν αυτός ο μαγνήτης τελικά θα του κάνει η’ όχι…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Voyager γενικά (αν και διαφωνώ με τα modelling καθώς πολλοί metal players με modelling μηχανήματα και preamps γράφουν μουσική σήμερα στα στούντιο).

Πρέπει να μας πει ο Σπύρος τι ενισχυτή έχει και αν τον καλύπτει το gain του πριν πάρει ακριβό neck pickup.

Αν όμως δώσει 7ευρώ να πάρει τον Κινέζο Hot rail όπως του πρότεινα, δε ρισκάρει και τίποτα. Και θα είναι οπωσδήποτε αναβάθμιση (προς τη metal κατεύθυνση) σε σχέση με τον πάμφθηνο bullet μαγνήτη του 1$ δολαρίου που έχει επάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Τελικιασμένος» Marshall JCM800 ενισχυτής με Boss OD/DS pedal μπροστά του, ακόμα και αν παίζαμε με Aria Pro II και Fernades κιθάρες…

 

Δλδ θες να πεις ότι εσύ κουβαλούσες σε κάθε πρόβα τον ενισχυτή σου από το σπίτι; Επίσης θες να πεις ότι τελίκιαζες τον 800άρη σπίτι σου;

 

Ας αλλάξουμε λίγο τροπάρι με τον ενισχυτή στο σπίτι γιατί το 90% των κιθαριστών που αγοράζουν πρώτο ενισχυτή όχι μόνο δεν θα τον τελικιάσουν αλλά πιθανόν ούτε καν θα ακούγονται έξω από την κλειστή πόρτα του δωματίου τους για να αποφύγουν το χέσιμο από τους γονείς.

 

Η μόνη ευκαιρία να παίξουν με πραγματικές εντάσεις είναι στο προβάδικο όπου υπάρχουν συνήθως αξιοπρεπείς ενισχυτές και μπορούν να ανεβάσουν ένταση - αν "τελικιάσουν" θα τους πλακώσουν οι συμπαίκτες - και είναι σκόπιμο να έχουν καλούς μαγνήτες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, εξακολουθείστε να προτείνετε στον κύριο να τοποθετεί μαγνήτες που είναι πιο ακριβοί από την ίδια τη κιθάρα του. ;)

 

Δεν λέει κάτι αυτό. Εγώ σε LP των €200 έχω βάλει σετάκι SD (ακριβότερο από την κιθάρα). Η κιθάρα είχε πολύ καλό playability και τώρα έχει πολύ καλό ήχο. Τα περί τιμής της κιθάρας - ιδίως αν δεν την έχουμε παίξει - τα θεωρώ ολίγον σνομπισμό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου