Προς το περιεχόμενο

μαγνητης neck σε bullet strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

- και είναι σκόπιμο να έχουν καλούς μαγνήτες...

Συμφωνώ...απλά αναρωτιέμαι πόση διαφορά μπορεί να έχει ένας μαγνήτης του 1$ με έναν των 9$...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ...απλά αναρωτιέμαι πόση διαφορά μπορεί να έχει ένας μαγνήτης του 1$ με έναν των 9$...

 

Για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω ούτε εγώ.

 

Αλλά από την άλλη, αν δεν έχει διαφορά είναι πεταμένα 9$. Αν έχει όμως...;

 

Τους κινέζους έχω αρχίσει να τους εμπιστεύομαι τελευταία. Κάνουν καλά μηχανηματάκια. Βγάζουν και αυτό το i... πως το λένε, αυτής της εταιρείας με το μηλαράκι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους κινέζους έχω αρχίσει να τους εμπιστεύομαι τελευταία. Κάνουν καλά μηχανηματάκια. Βγάζουν και αυτό το i... πως το λένε, αυτής της εταιρείας με το μηλαράκι... ;)

Το ότι δεν το πουλάνε 9$...σημαίνει όμως ότι έχουν -συνήθως- έναν με κανονικά μάτια να τους επιβλέπει ;)

Γιατί υπάρχουν και αντίγραφα του i...με 9$...αλλά δεν βλέπω κανένα να τα αγοράζει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω ούτε εγώ.

 

Αλλά από την άλλη, αν δεν έχει διαφορά είναι πεταμένα 9$. Αν έχει όμως...;

 

Τους κινέζους έχω αρχίσει να τους εμπιστεύομαι τελευταία. Κάνουν καλά μηχανηματάκια. Βγάζουν και αυτό το i... πως το λένε, αυτής της εταιρείας με το μηλαράκι... ;)

 

Έχει διαφορά! Το έχω δοκιμάσει σε 5 κιθάρες!

Αλλά άσε με εμένα... απλά σκέψου ότι με τον rail-copy α) δεν έχεις 50ΗΖ hum πλέον(σημαντικό για metal od), β) έχεις περισσότερο output(επίσης σημαντικό για το σκοπό του).

Το ρίσκο είναι μηδενικό και μόνο για αυτά τα 2 που ανέφερα συν την τιμή των 9$. Αν πάει και βάλει S.D. των 89Ευρώ στη bullet και δεν του αρέσει?... Να τον πουλήσει 40-50ευρώ στις αγγελίες στην καλύτερη? Άρα χάνει υπερπολλαπλάσια χρήματα απ΄τα 7ευρώ που θα κοστίσει ο I-rail των Κινέζων (και τον πουλά μετά στις αγγελίες 5ευρώ κι είναι μάγκας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν το πουλάνε 9$...σημαίνει όμως ότι έχουν -συνήθως- έναν με κανονικά μάτια να τους επιβλέπει ;)

Το πόσο το πουλάνε δεν έχει σχέση με το πόσο κοστίζει, τουλάχιστον στην προκειμένη... ;)

 

Έχει διαφορά! Το έχω δοκιμάσει σε 5 κιθάρες!

Αλλά άσε με εμένα... απλά σκέψου ότι με τον rail-copy α) δεν έχεις 50ΗΖ hum πλέον(σημαντικό για metal od), β) έχεις περισσότερο output(επίσης σημαντικό για το σκοπό του).

Το ρίσκο είναι μηδενικό και μόνο για αυτά τα 2 που ανέφερα συν την τιμή των 9$. Αν πάει και βάλει S.D. των 89Ευρώ στη bullet και δεν του αρέσει?... Να τον πουλήσει 40-50ευρώ στις αγγελίες στην καλύτερη? Άρα χάνει υπερπολλαπλάσια χρήματα απ΄τα 7ευρώ που θα κοστίσει ο I-rail των Κινέζων (και τον πουλά μετά στις αγγελίες 5ευρώ κι είναι μάγκας).

 

Κανα λινκ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο το πουλάνε δεν έχει σχέση με το πόσο κοστίζει, τουλάχιστον στην προκειμένη... ;)

Προφανώς το πόσο κοστίζει σαν κόστος κατασκευής, δεν εμπεριέχει και τα υπόλοιπα κόστη μέσα.

Ενώ το κάτι σαν i (ή οτιδήποτε άλλο), έχει μόνο το κόστος αντιγραφής ;) Το αυτό και για τους μαγνήτες.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω πάρει για το γιο μου μια Fender Squire που από τη μαμά της φοράει πάνω τους Duncan Design Hot Rails (Duncan πάλι που φτιάχνονται στην Κίνα αν δεν κάνω λάθος). Οι μαγνήτες είναι πολύ δυνατοί και μου αρέσει γενικά πολύ ο ήχος τους. Τώρα βέβαια δεν ξέρω πώς ακούγονται οι USA Hot Rails.

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_hot_rail_strat_o.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ RayDTutto :

 

Δλδ θες να πεις ότι εσύ κουβαλούσες σε κάθε πρόβα τον ενισχυτή σου από το σπίτι;

 

Όχι, λογικά…

 

Ποιος ο λόγος να πας και να πληρώνεις σε «προβάδικο» αν κουβαλάς τον ενισχυτή που έχεις σπίτι σου η’ αν δεν έχει το «προβάδικο» τον ενισχυτή που εσύ θέλεις να παίξεις?...

 

   

Επίσης θες να πεις ότι τελίκιαζες τον 800άρη σπίτι σου;

 

Έχω την πολυτέλεια –πια- να τελικιάζω τον Diezel Einstein 100 Head με μια 412 Engl VH καμπίνα, έχοντας και ένα Bad Cat “The Leash” Attenuator στο ιδιόκτητο –πια- σπίτι που έχω…

 

Ας αλλάξουμε λίγο τροπάρι με τον ενισχυτή στο σπίτι γιατί το 90% των κιθαριστών που αγοράζουν πρώτο ενισχυτή όχι μόνο δεν θα τον τελικιάσουν αλλά πιθανόν ούτε καν θα ακούγονται έξω από την κλειστή πόρτα του δωματίου τους για να αποφύγουν το χέσιμο από τους γονείς.

 

Για να το λες με τόση βεβαιότητα κάτι παραπάνω από ξέχασμα από τους γονείς θα ξέρεις…

 

Γιατί στις δικές μου “Old School” εποχές όταν «έλιωνα» -τότε- τον Peavey Classic 30 και άκουγα τίποτα περί του:

«Είναι δυνατά…»

Είχα έτοιμο και ένα:

«Σάλτα και γ@&%σου και τον Πουλό-πουλο»

σαν την πάρα πολύ ευγενική προσφώνηση στο στόμα μου…

 

Αλλά αυτά συνέβαιναν στις δικές μου “Old School” εποχές…

 

Όπως καταλαβαίνεις:

 

«Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε ούτε συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Οταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν 81,000+ μουσικοί.»

 

           

Η μόνη ευκαιρία να παίξουν με πραγματικές εντάσεις είναι στο προβάδικο όπου υπάρχουν συνήθως αξιοπρεπείς ενισχυτές και μπορούν να ανεβάσουν ένταση - αν "τελικιάσουν" θα τους πλακώσουν οι συμπαίκτες - και είναι σκόπιμο να έχουν καλούς μαγνήτες...

 

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι δική σου – προσωπική σου θεώρηση και όχι αυταπόδεικτο δεδομένο…

 

Πάρα πολλοί έχουν αξιοπρεπείς ενισχυτές στα σπίτια τους που τους ευχαριστιούνται παίζοντας τους σε πραγματικές εντάσεις…

 

Το "τελίκιασμα" με τους σημερινούς High Gain ενισχυτές δεν είναι απαραίτητο προς την δημιουργία ενός  High Gain Overdrive ηχοχρώματος…

 

Αλλά αν από την άλλην, κάποιος «κλάνει μέντες» με το πρώτο «ψιτ» που θα ακούσει, τότε κανένας μαγνήτης και κανένας ενισχυτής δεν θα τον «σώσει» και καλό είναι να αφήσει την ηλ. κιθάρα, τους μαγνήτες, τα πενταλάκια και τους ενισχυτές και το -εν γένει- sport, σε κάποιους άλλους πιο τολμηρούς…

 

Ας μάθει να παίζει άρπα, φλάουτο η’ φυσαρμόνικα…

 

Δεν χάθηκε και ο κόσμος για έναν wannabe ηλ. κιθαρίστα λιγότερο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την πολυτέλεια –πια- να τελικιάζω τον Diezel Einstein 100 Head με μια 412 Engl VH καμπίνα, έχοντας και ένα Bad Cat “The Leash” Attenuator στο ιδιόκτητο –πια- σπίτι που έχω…

 

Wow πόσα πολλά λεφτά έχεις...

 

Γιατί στις δικές μου “Old School” εποχές όταν «έλιωνα» -τότε- τον Peavey Classic 30 και άκουγα τίποτα περί του:

«Είναι δυνατά…»

Είχα έτοιμο και ένα:

«Σάλτα και γ@&%σου και τον Πουλό-πουλο»

σαν την πάρα πολύ ευγενική προσφώνηση στο στόμα μου…

 

Αλλά αυτά συνέβαιναν στις δικές μου “Old School” εποχές…

 

Wow! Πόσο άγριος μάγκας ήσουν...

 

Πάρα πολλοί έχουν αξιοπρεπείς ενισχυτές στα σπίτια τους που τους ευχαριστιούνται παίζοντας τους σε πραγματικές εντάσεις…

 

Και αυτό προφανώς είναι η δική σου προσωπική θεώρηση. Αλλά όπως είπε και κάποιος:

 

«Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε ούτε συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Οταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν 81,000+ μουσικοί.»

 

@ RayDTutto :

Αλλά αν από την άλλην, κάποιος «κλάνει μέντες» με το πρώτο «ψιτ» που θα ακούσει, τότε κανένας μαγνήτης και κανένας ενισχυτής δεν θα τον «σώσει» και καλό είναι να αφήσει την ηλ. κιθάρα, τους μαγνήτες, τα πενταλάκια και τους ενισχυτές και το -εν γένει- sport, σε κάποιους άλλους πιο τολμηρούς…

 

Ας μάθει να παίζει άρπα, φλάουτο η’ φυσαρμόνικα…

 

Δεν χάθηκε και ο κόσμος για έναν wannabe ηλ. κιθαρίστα λιγότερο…

 

Μάλιστα. Και ποιος σε ρώτησε εσένα για το τι ακριβώς θα κάνει ο καθένας;

 

Κατανοείς ότι ο καθένας δεν έχει ιδιόκτητο σπίτι, πολλοί δε συμφορουμίτες δεν μένουν καν μόνοι τους και σέβονται αυτούς που τους φιλοξενούν; Το ότι εσύ έβριζες όσους ενοχλούσες ή ότι τώρα έχεις ιδιόκτητο σπίτι και πανάκριβο εξοπλισμό δε σημαίνει τίποτα για κανέναν. Οπότε αν θες να βοηθήσεις, προσπάθησε να μην κρίνεις εσύ με τα δικά σου κριτήρια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου