Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας σε αεροπλάνο (2012 version)


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τον Μάρτιο θα πάω στο Λονδίνο και μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω μαζί μου την gibson μου (les paul). Έχω το hard case για Les paul που δινει η gibson οταν την αγοράζεις. Επειδή οι νομοί των αεροπορικών εταιρειών αλλάζουν συννεχώς.. ξέρει κανεις τι προβλέπουν οι εκάστοτε κανονισμοί για την easy jet ή την ryanair σήμερα? (Για αυτο τον λόγο άνοιξα νέο thread) 

- Μπορώ να την πάρω μέσα στο αεροπλάνο ή πρεπει να την δώσω αναγκαστικα σαν αποσκευή? 

- Αν πάει για αποσκευή, αρκεί το hard case της gibson?

- Θα πρέπει να χαλαρώσω καθόλου τις χορδές? (λόγω αλλαγής ατμοσφαιρικής πίεσης..άραγε ισχύει όντως αυτό  ???)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.easyjet.com/EN/Planning/baggage.html

 

You can take one piece of hand baggage into the cabin with you -no bigger than 56 x 45 x 25cm incl wheels- which must fit comfortably into the baggage gauge.

 

http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-tableoffees

 

Sporting or musical equipment including but not limited to large fishing rods, golf clubs, bikes* (bikes have a weight limit of 30 kilos), scooters, fencing equipment, surfboards, bodyboards, snowboards and skis and large musical instruments including but not limited to harps, double bass and drums are inherently unsuitable for carriage by airlines operating fast turnarounds such as Ryanair. However, these items may be carried in the hold of the aircraft in addition to your personal checked baggage allowance up to a limit of 20 kilos per item upon payment of a discounted online fee of £40/€40 per item, per one way flight. If the item is purchased at the airport or through a Ryanair call centre a higher fee of £50/€50 per item/per one way flight will apply).  Any sporting and musical item weighing over the 20 kilos allowance will be charged for the excess at the applicable excess baggage rate per

 

& στις 2 εταιριες θα πληρωσεις για να την παρουν σαν αποσκευη και φυσικα ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ δεν υπαρχει περιπτωση να σου επιτρεψουν μεσα στη καμπινα hard case κιθαρας σε καθε περιπτωση βεβαια οι ΜΟΝΟΙ που μπορουν να σου απαντησουν 100% ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι ΜΟΝΟ οι αεροπορικες εταιριες εδω οτι και να σου πουμε θα ειναι θεωριες και εικασιες...

 

 

- Αν πάει για αποσκευή, αρκεί το hard case της gibson?

 

 

χλωμο το βλεπω,ειδικα για Gibson αυτη η θηκουλα δεν βλεπω να προστατευει,αλλα κανε ενα τεστ πετα την κιθαρα με το Hardcase της απο τον πρωτο οροφο  στο δρομο και δες αν αντεχει,τετοια καταπονηση τρωνε συνηθως οι αποσκευες απο τους βιαστικους εκφορτωτες.... δεν επαιρνες μια Φεντερ ρε αδερφε να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θεριακληδες του φόρουμ έχουν πολλάκις γράψει πως ΑΠΑΙΤΟΥΝ να πάρουν την κιθάρα μέσα στην καμπίνα, και κάνουν και καυγά, κι ας είναι σε hard-case...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως με τις φτηνες αεροπορικες εταιρες που χρεωνουν ακομα και τον αερα που αναπνεεις χλωμο το βλεπω,βεβαια με την τελικη τιμη που θα φτασει το εισητηριο με τις διαφορες επιπλεον χρεωσεις πας και με Aegean/British με τα ιδια λεφτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με british έχω πάρει κιθάρα μέσα αλλά με θήκη ώμου. Βέβαια όταν μίλησα και στο τηλέφωνο δεν ξέραν ακριβώς να μου πούνε. Αν τελικά δεν με άφηναν είχα σκεφτεί ότι θα την έλυνα και θα την έβαζα μέσα σε μια απλή τσάντα.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://corporate.easyjet.com/en/media/latest-news/news-year-2011/12-01-2011-en.aspx

 

"easyJet, Europe’s leading low-fares airline, today highlighted that its musician friendly hand baggage policy is one of the best within the airline industry. Over recent months the airline has been in dialogue with the Incorporated Society of Musicians as to how we can best accommodate musicians and their instruments onboard our aircraft. Musical instruments up to 30 x 117 x 38cm in size, allowing them to comfortably fit within the overhead lockers, will be accepted for carriage in the cabin. Instruments which fit into this category include, for example: guitar, violin, viola, piccolo, flute, clarinet, bugle and trumpet. Larger instruments such as cellos can also be accepted in the cabin by special arrangement."

 

Standard Hand Baggage Policy: Each passenger can carry on the plane one piece of hand luggage (measuring a maximum 56 x 45 x 25cm).

Musical Instruments: Each passenger can carry one musical instrument (measuring a maximum 30 x 117 x 38cm)

 

μάλλον θα είσαι εντάξει με την EasyJet. Όπως και με τις περισσότερες που έχω ταξιδέψει, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να πάρω την κιθάρα στην καμπίνα του αεροπλάνου, αρκεί να είσαι ευγενικός και όχι απαιτητικός σε συμπεριφορά απέναντι στο πλήρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά λεει οτι γίνεται. θα ρωτήσω αν γίνεται να έχω και χειραποσκευή και μουσικό όργανο.. και αν φυσικά μπορώ να την πάρω μέσα στο hard case της. thanx!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Musical instruments up to 30 x 117 x 38cm in size, allowing them to comfortably fit within the overhead lockers,

 

Παρε μεζουρα και μετρα τη ΘΗΚΗ,μετα απλα εκτυπωσε ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ EASYJET την παραπανω policy & θα εισαι οκ.

 

θα ρωτήσω αν γίνεται να έχω και χειραποσκευή και μουσικό όργανο..

 

αυτο ρωτα το γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου