Προς το περιεχόμενο

Πυκνωτικό Μικρόφωνο μέχρι 500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναζήτησα και διάβασα προηγούμενα threads σχετικά με πυκνωτικά μικρόφωνα και αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν υπάρχει "εύκολη" λύση και τα κριτήρια είναι πολλά και υποκειμενικά.

 

Αναφέρω τα δεδομένα λοιπόν:

 

Πρωταρχικώς το μικρόφωνο θα χρησιμοποιηθεί για ηχογράφηση αντρικών φωνητικών, σε στυλ blues,rock,alternative. Σε ακραίες περιπτώσεις θα ηχογραφηθούν και σύγχρονα metal brutal φωνητικά στα πλαίσια χαβαλέ, οπότε δεν αποτελούν προτεραιότητα. Όπως καταλαβαίνετε θα παίξει πολύ "γρέζι".

 

Δευτερευόντος, ενδιαφέρομαι για ηχογράφηση διαλόγων (ίσως χρησιμοποιηθεί σε boom δηλαδή) στα πλαίσια παραγωγής ταινιών μικρού μήκους. Να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι μικρόφωνα χρησιμοποιούν σε κινηματογραφικές παραγωγές οπότε εικάζω πως ένα καλό πυκνωτικό κάνει.

 

Τέλος, θα χρησιμοποιηθεί για να ηχογραφήσω φυσικούς ήχους, από κλαπατσίμπαλα μέχρι ψιθύρους. Ωστόσο πρωταρχικά με ενδιαφέρουν τα φωνητικά.

 

Φαντάζομαι ίσως αξίζει περισσότερο να δώσω τα λεφτά για 2 διαφορετικά μικρόφωνα που θα έχουν αρετές που δεν βρίσκονται σε ένα.

 

Να επισημάνω επίσης ότι δεν θα με ενοχλήσει ΚΑΘΟΛΟΥ να μου κάνετε προτάσεις πολύ φθηνότερες απο το αρχικό μου budget ( κρίσης γαρ  ::) ) αν θεωρείτε ότι πρέπει να πάω σε πολλά περισσότερα λεφτά για να δω ουσιαστική διαφορά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που θα ενισχυθει το μικροφωνο?

Απο καρτα ηχου?

Ποια?

Αν ειναι φτηνη,δε θα δεις μεγαλες διαφορες ακομα και manley να παρεις... ;)

Προενισχυτη εχεις?

Αν οχι,ριξε το βαρος εκει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου θα είναι είτε η apogee duet είτε η m-audio profire 2626 ( και οι ανταγωνιστές της όπως Presonus Firestudio ) - σκοπεύω να τα αγοράσω μαζί. Στην ουσία θα χρησιμοποιώ την προενίσχυση της κάρτας.

 

bassbill δεν βρίσκω το akg b300 c. Μήπως εννοείς το C300;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω M-audio Sputnik.

 

Μια γεύση στα φωνητικά μπορείς να πάρεις από αυτό το κλιπάκι που είχα ανεβάσει παλιότερα

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=180024.0;attach=23856.

 

To θεωρώ φανταστικό μικρόφωνο που μπορεί να διατηρείται bright χωρίς να ξύνει ακόμη και με sibilant φωνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ ωραία ηχογράφηση haryy, τα covers σου στο noiz δίνουν και ένα βάρος στην πρόταση σου :)

 

Μπαίνω και στο thomann και ακούω τα μικρόφωνα που έχουν προταθεί, αν και υπάρχουν διαφορές στο volume των ηχογραφήσεων καθώς και έχω την εντύπωση ότι σε κάποια ίδια samples ο τραγουδιστής τα τραγουδάει σε άλλες τονικότητες...

 

Άκουσα το NT1 το οποίο καταλαβαίνω ότι είναι κλασική επιλογή. Μου ακούστηκε πολύ λαμπερό αλλά είχα την εντύπωση ότι έξυνε/παραμόρφωνε λίγο; Είναι όντως έτσι, ή δεν είχε σχέση με το μικρόφωνο αλλά με την ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το NT1 το οποίο καταλαβαίνω ότι είναι κλασική επιλογή. Μου ακούστηκε πολύ λαμπερό αλλά είχα την εντύπωση ότι έξυνε/παραμόρφωνε λίγο; Είναι όντως έτσι, ή δεν είχε σχέση με το μικρόφωνο αλλά με την ηχογράφηση;

 

Αν το NT1 σου φαίνεται λαμπερό πάρε κάτι βελούδινο.

Κάποιοι το ερωτεύτηκαν κιόλας... ;)

http://ronansrecordingshow.com/2011/03/shure-ksm32-a-love-story/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχω διαβάσει καλά λόγια για το KSM32.

 

Στα comments του link που πόσταρες αναφέρει τον εξής θεό:

που ποτέ δεν είχα προσέξει ότι ηχογραφεί με το KSM32.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Απ'ότι καταλαβαίνω τα tube μικρόφωνα, χρωματίζουν περισσότερο τον ήχο ενώ τα υπόλοιπα ακούγονται πιο "κλινικά";

 

Αν συγκρίναμε το sputnik με το KSM32 θα διαπιστώναμε κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτή την κατηγορία τιμής. Έχω έρρινη φωνή και αδούλευτη. Οπότε θα προτιμούσα ένα μικρόφωνο που να την κολακεύει λίγο. Οπωσδήποτε όχι ένα μικρόφωνο που αναδεικνύει τα πρίμα με άσχημο τρόπο.

 

Το KSM-32 θα ήταν καλή επιλογή; Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για το Mojave MA201. Το έχει δουλέψει κανείς;

 

Υ.Γ. Ωραίο το κλιπάκι harvy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου